Hôtel du Vieux Moulin

Hotell med centralt läge i Chablis med restaurang

Välj datum för att se priser

Njut av din vistelse i Chablis med Hôtel du Vieux Moulin som utgångspunkt. Gäster får inte missa Au Fil de Zinc, där man specialiserar sig på franska köket och serverar lunch och middag.

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Parkering tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Rökning förbjuden

Främsta bekvämligheter (9)

  • Städning varje dag
  • Restaurang
  • Frukost tillgänglig
  • Terrass
  • Luftkonditionering
  • Flerspråkig personal
  • Conciergetjänster
  • Presentbutik/tidningskiosk
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer

Känn dig som hemma (6)

  • Gratis spjälsängar
  • Privat badrum
  • Terrass
  • Städning varje dag
  • Kaffe- och tebryggare
  • Platt-tv

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 4 av 4 rum

Dubbelrum - badkar

  • 23 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Deluxe dubbelrum

  • 23 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Svit

  • 49 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 bäddsoffa (dubbel)

Dubbelrum

  • 25 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
18 Rue Des Moulins, Chablis, 89800

I närheten

  • Chablis Vititours - 1 min till fots - 0.2 km
  • Église Saint-Martin de Chablis - 1 min till fots - 0.2 km
  • Domaine Servin - 5 min till fots - 0.4 km
  • Château Long-Depaquit - 5 min till fots - 0.4 km
  • William Fevre Grands Vins De Chablis - 6 min till fots - 0.6 km

Ta sig runt

  • Tonnerre station - 18 min med bil
  • Auxerre-St-Gervais station - 19 min med bil
  • Augy-Vaux station - 21 min med bil

Restauranger

  • ‪Au Fil du Zinc - ‬1 min med bil
  • ‪Kimm & Ridge Restaurant - ‬2 min till fots
  • ‪Chablis Bar - ‬2 min till fots
  • ‪Chablis Wine Not - ‬2 min till fots
  • ‪Café-Restaurant De La Poste - ‬3 min till fots

Om boendet

Hôtel du Vieux Moulin

  • Njut av din vistelse i Chablis med Hôtel du Vieux Moulin som utgångspunkt. Gäster får inte missa Au Fil de Zinc, där man specialiserar sig på franska köket och serverar lunch och middag.

Översikt

Hotellets storlek

    • 7 rum

Incheckning/utcheckning

    • Incheckning börjar kl. 15.00
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00

Incheckningsinstruktioner

    • Detta boende har ingen reception.
    • Gäster som anländer utanför de vanliga incheckningstiderna måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner och portkod – privat ingång.
    • Kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Husdjur

    • Husdjur tillåts*
    • Assistanshundar är välkomna
    • Med vissa förbehåll*
    • Mat- och vattenskålar erbjuds

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Ingen parkering på plats.
    • Gratis parkering i närheten.

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) dagligen 07.30–11.30
  • Restaurang

Tjänster

  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Flerspråkig personal

Boendet och bekvämligheter

  • Terrass

Tillgänglighetsanpassning

  • Rullstolsanpassad tillgång
  • Gång utan trappsteg till ingången

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Platt-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Luftkonditionering och uppvärmning
  • Kaffe- och tebryggare

Sov gott

  • Gratis spjälsäng
  • Extrasäng (avgift tillkommer)
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi

Övrigt

  • Dagligen

Bekvämligheter

Restauranger

Au Fil de Zinc - restaurang som specialiserar sig på franska köket och serverar lunch och middag. Öppet alla dagar

Avgifter och policyer

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • Stadsskatt: 5.28 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 18 år.

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på EUR 12 för vuxna och EUR 12 för barn (ungefärliga priser).

Barn- och extrasängar

  • Tillgång till extrasängar erbjuds mot en avgift på EUR 30.0 per natt.
  • Gäster måste kontakta boendet i förväg för att boka spjälsängar och extrasängar.

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på EUR 15 per husdjur, per natt.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Anläggningen har inga hissar.
Boendet accepterar kreditkort.
Följande kreditkort accepteras: Visa och Mastercard.
Kontanttransaktioner på boendet får inte överstiga EUR 1000, på grund av statliga föreskrifter. Om du vill ha mer information kan du kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Hôtel Vieux Moulin Chablis
Hôtel Vieux Moulin
Vieux Moulin Chablis
Hôtel du Vieux Moulin Hotel
Hôtel du Vieux Moulin Chablis
Hôtel du Vieux Moulin Hotel Chablis

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Hôtel du Vieux Moulin och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Hôtel du Vieux Moulin erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Hôtel du Vieux Moulin?

Ja, husdjur är välkomna. En avgift tas ut på EUR 15 per husdjur per natt. Assistanshundar är avgiftsbefriade. Mat- och vattenskålar erbjuds. Vissa begränsningar kan gälla, så kontakta boendet för mer information.

Erbjuder Hôtel du Vieux Moulin parkering?

Nej, det finns tyvärr ingen gratis parkering i närheten.

Vilka tider har Hôtel du Vieux Moulin angett för in- och utcheckning?

Du kan checka in från 15.00. Utcheckning senast 11.00.

Har Hôtel du Vieux Moulin restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, Au Fil de Zinc erbjuder franska köket.

Hur är området vid Hôtel du Vieux Moulin?

Hôtel du Vieux Moulin ligger mitt i Chablis, 3 minuters promenad från Chablis Vititours och 4 minuters promenad från William Fevre Grands Vins De Chablis.

Recensioner

Recensioner för Hôtel du Vieux Moulin

8,8

Fantastiskt

8,8

Renlighet

9,4

Läge

8,0

Personal och service

8,0

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Något slitet hotell med bra läge

Gulligt hotell med fin terrass. Slitet badrum med fuktfläckar i taket. Bra med parkering som hörde till hotellet. Frukost ok. AC gick inte att reglera så rummet var kallt, jättekallt.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Best Hotel in Chablis!

Verifierad recension

8/10 Mycket bra