Scandic Neptun

Boendeklass: 3.5
Hotell med restaurang nära Bryggen

Välj datum för att se priser

Scandic Neptun erbjuder ett fantastiskt läge, så du bor bara tio minuters promenad från Bryggen. Gäster som vill träna har tillgång till ett fitnesscenter, och kan sedan äta gott på Locullus, där man serverar middag. Några ytterligare höjdpunkter här är en bar/lounge och en terrass. Andra resenärer uppskattar den hjälpsamma personalen. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Byparken station tar det 5 minuter att gå och till Nonneseter station är det 10 minuter.

Recensioner

8,2 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Gym
  • Bar
  • Tvättmöjligheter

Främsta bekvämligheter (11)

  • Städning varje dag
  • Restaurang samt bar
  • Frukost tillgänglig
  • Fitnesscenter
  • Business-service
  • Terrass
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Bagageförvaring
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Bankettsal

Känn dig som hemma (6)

  • Bäddsoffa
  • Privat badrum
  • Terrass
  • Städning varje dag
  • Tvättmöjligheter
  • Hiss
Det nuvarande priset är 1 186 kr
inklusive skatter och avgifter
31 okt. – 1 nov.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 11 av 11 rum

Tvåbäddsrum

8,4 av 10
Mycket bra
(192 recensioner)
  • 15 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Superior tvåbäddsrum

8,4 av 10
Mycket bra
(33 recensioner)
  • 20 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Familjerum

8,4 av 10
Mycket bra
(28 recensioner)
  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 enkelsängar och 1 bäddsoffa (dubbel)

Juniorsvit

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 25 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Superior-rum - flera sängar

8,6 av 10
Utmärkt
(14 recensioner)
  • 20 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar och 1 bäddsoffa (dubbel)

Rum - 1 queensize-säng

8,6 av 10
Utmärkt
(55 recensioner)
  • 15 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Svit Presidential

  • 25 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Familjerum (Standard Three)

9,0 av 10
Underbart
(6 recensioner)
  • 15 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar ELLER 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)

Rum

  • 4 sovplatser

Rum

  • 4 sovplatser

Rum

  • 4 sovplatser

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Valkendorfsgate 8, Bergen, 5012

I närheten

  • Fiskmarknad - 4 min till fots - 0.4 km
  • Torgallmenningen - 4 min till fots - 0.4 km
  • Bryggen hamnområde - 5 min till fots - 0.5 km
  • Fløibanen - 8 min till fots - 0.7 km
  • Bryggen - 8 min till fots - 0.7 km

Ta sig runt

  • Bergen (BGO-Flesland) - 18 min med bil
  • Bergen station - 12 minuters promenad
  • Bergen Takvam station - 28 min med bil
  • Arna station - 38 min med bil
  • Byparken station - 5 minuters promenad
  • Nonneseter station - 10 minuters promenad
  • Bystasjonen - 16 minuters promenad

Restauranger

  • ‪Fish Me - ‬4 min till fots
  • ‪Fjellskål - ‬3 min till fots
  • ‪Espresso House - ‬4 min till fots
  • ‪Bjerck Restaurant & Bar - ‬4 min till fots
  • ‪Zachariasbryggen - ‬5 min till fots

Om boendet

Scandic Neptun

  • Scandic Neptun erbjuder ett fantastiskt läge, så du bor bara tio minuters promenad från Bryggen. Gäster som vill träna har tillgång till ett fitnesscenter, och kan sedan äta gott på Locullus, där man serverar middag. Några ytterligare höjdpunkter här är en bar/lounge och en terrass. Andra resenärer uppskattar den hjälpsamma personalen. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Byparken station tar det 5 minuter att gå och till Nonneseter station är det 10 minuter.

Översikt

Hotellets storlek

    • 197 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 16.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Husdjur

    • Husdjur tillåts*
    • Assistanshundar är välkomna
    • Med vissa förbehåll*

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Parkering finns 50 meter bort (NOK 180 per dag).

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) 06.30–09.30 under veckodagar och 07.30–10.30 på helger
  • Restaurang
  • Bar/lounge

Saker att göra

  • Gratis tillgång till närliggande fitnesscenter
  • Vandrings- och cykelleder i närheten

Arbeta på resan

  • Business-service

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Tvättmöjligheter
  • Bagageförvaring

Boendet och bekvämligheter

  • Terrass
  • Fitnesscenter
  • Policy för matavfall
  • Bankettsal

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk
  • Ledstänger i trapporna
  • Väl upplyst gång till ingången

Bekvämligheter på rummet

Vardagsbekvämligheter

  • Strykjärn/strykbräda

Sov gott

  • Bäddsoffa
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Saker att uppskatta

  • Golvvärme (i badrummet)

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Badkar eller dusch
  • Tvål och Schampo
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi
  • Skrivbordsstol

Övrigt

  • Dagligen
  • Endast vattensnåla toaletter

Bekvämligheter

Restauranger

Locullus – restaurang som endast serverar middag. Öppet vissa dagar
Pascal Mat and Vin – bistro som serverar lunch, middag och lätta måltider.
Restaurant Entre – restaurang som serverar middag och lätta måltider.

Priser och samarbeten

Miljöcertifierat boende
Detta boende har certifierats av följande miljöprogram från tredjepart: Svanenmärkt. Mer information om vad som krävs och verifieras i samband med detta program finns på deras webbsida.

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Frukostbuffé kostar NOK 200–325 per person (ungefärliga priser).

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på NOK 200 per husdjur, per natt.

Parkering

  • Parkering finns tillgänglig i närheten och kostar NOK 180 per per dag (50 meter bort).

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns rökdetektor på boendet.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Boendet accepterar kreditkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, JCB International och Union Pay.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Scandic Neptun
Scandic Neptun Bergen
Scandic Neptun Hotel
Scandic Neptun Hotel Bergen
Neptun Hotel Bergen
Scandic Neptun Hotel
Scandic Neptun Bergen
Scandic Neptun Hotel Bergen

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Scandic Neptun och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Scandic Neptun erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Scandic Neptun?

Ja, husdjur är välkomna. En avgift tas ut på NOK 200 per husdjur per natt. Assistanshundar är avgiftsbefriade. Vissa begränsningar kan gälla, så kontakta boendet för mer information.

Vilka tider har Scandic Neptun angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: när som helst. Utcheckning senast 12.00. Kontaktfri utcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på Scandic Neptun och i närheten?

Under årets varmare månader kan du roa dig med aktiviteter i närheten osm vandring. Scandic Neptun har även fitnesscenter.

Har Scandic Neptun restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, på boendet finns restaurangen Locullus.

Hur är området vid Scandic Neptun?

Scandic Neptun ligger i Centrala Bergen, 5 minuters promenad från Byparken station och 10 minuters promenad från Bryggen.

Recensioner

Recensioner för Scandic Neptun

8,2

Väldigt bra

8,4

Renlighet

8,0

Bekvämligheter

8,6

Personal och service

7,8

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Trevligt hotell och personal.
Verifierad recension

4/10 Hyfsat

Hotellet har sett sina bästa dagar för länge sedan. Mycket underhåll och renovering krävs för att leva upp till sitt nuvarande betyg enligt mig.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Efter byte av rum blev vistelsen riktigt bra.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Bra hotell centralt i Bergen. God frukost. Om du har svårt att röra dig boka rum nära hissen. Tysta rum. Väldigt trevlig och hjälpsam personal. Allt är dyrt i Bergen!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fantastiskt läge och mycket trevligt hotell
Verifierad recension

10/10 Enastående

Bra frukost och bra rum, vet dock att det finns rum som har betydligt lägre standard, det fick min kollega. Innergården ser ut som det vore i Bagdad dock
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Läget i centrum förhöjer upplevelsen, närhet till det mesta av vikt. Riklig och god frukost. Totalt sett en helt okej vistelse.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Centralt läge
Verifierad recension

10/10 Enastående

Mycket Bra!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Centralt boende i Bergen. Vacker byggnad, trevlig personal, lagom stort rum, AC fungerade tyvärr inte. Något vingligt bord. Inget skohorn. Fint fräscht badrum men inget balsam.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Toppenläge

Trevligt hotell med bra rum och service.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Centralt bra hotell. Trångt vid frukosten.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Lite tråkigt att ha en bilparkering utan gör gönstret
Verifierad recension

10/10 Enastående

Utmärkt läge

Utmärkt läge, gångavstånd till allt. Suverän frukost. Rent och snyggt.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Det bästa med boendet var personalen och frukostbuffén! Då frukosten öppnade relativt sent hann vi tyvärr inte äta den varje dag utan var tvungen att be om frukostpåse (togo) vilket inte var någon höjdare direkt (torr och tråkig). Det var även lite trångt i hissen vissa tidpunkter. Det absolut sämsta med hotellet var att det inte fanns lämpliga eluttag för strykjärnet och den dåliga dörren till badrummet på vårt rum. Skjutdörren både gnisslade högt och gick inte att stänga helt så inget privatliv.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Rummen bara okej men det var rent och välstädat. Tyvärr fönster mot trafikerad gata. Frukosten mycket bra. Personalen serviceinriktad och trevlig.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Enligt förväntan

Utmärkt läge i Bergen! Rymligt rum och stort badrum. Städerskan hade glömt kvar en handduk på ett bord, säkert en engångsföreteelse. Riklig och god frukost .
Verifierad recension

6/10 Bra

Varmt

Svårt att hitta parkering, även svårt med platser i närliggande P-hus. Det var olidligt varmt på rummet, +30 grader trots att det bara var en fin sval kväll ute innan. Fläkten på rummet gick bara om taklamporna innanför rumsdörren var tända, märkligt. Bra frukost.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Helg i Bergen

Nära till allt. Luftig välkomnande reception. Frukost nära reception och stor plats att välja att sitta. Bra frukost. I duschen fanns en glas skiva som satt fel. Vattnet rann ut på golvet. I Bergen är det ovanligt med värmebölja, vilket det var denna helg. Över 30 grader. Inga hotell har luft konditionering i Bergen. Man hade löst problemet med fläktar på rummet, vilket hjälpte lite i allafall.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Krångel med nyckelkorten. Jobbigt att springa till receptionen 2-3 ggr.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excellent location, great staff, and fantastic breakfast.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Dejlig morgenmad og fin placering
Verifierad recension

10/10 Enastående

Habitación pequeña pero buen baño, cerca de transporte público, desayuno buffet bueno
Verifierad recension

10/10 Enastående

Rigtig god beliggenhed og god morgenmad.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Nice Hotel,enjoyed our stay.Nice breakfast!Great location,close to the harbour,Beds were comfortable.Would stay here again