Ibis Brussels Centre Châtelain

Hotell i art décostil som erbjuder bar/lounge och ligger i anslutning till en tåg-/tunnelbanestation, i närheten av EU-parlamentet

Välj datum för att se priser

Ibis Brussels Centre Châtelain ligger bara 5 minuters bilfärd från Kungliga konstmuseet och Avenue Louise. Här kan du varva ned med en drink i en bar/lounge, och dessutom serveras frukostbuffé på vardagar. Detta hotell i art décostil ger dessutom tillgång till en snackbar/deli, en terrass och en trädgård. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Vleurgat spårvagnshållplats tar det 3 minuter att gå och till Abbaye spårvagnshållplats är det 5 minuter.

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Parkering tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Luftkonditionering
  • Bar

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Frukost tillgänglig
  • Parkering (avgift tillkommer)
  • Bar
  • Terrass
  • Reception öppen dygnet runt
  • Trädgård
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Snackbar/deli
  • Varuautomat
  • Bagageförvaring
  • Tillgång till värdeskåp

Känn dig som hemma (6)

  • Gratis spjälsängar
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Trädgård
  • Terrass
  • Städning varje dag
  • Mörkläggningsgardiner
Det nuvarande priset är 990 kr
inklusive skatter och avgifter
2 aug. – 3 aug.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 2 av 2 rum

Standardrum - 1 dubbelsäng - utsikt mot staden

8,6 av 10
Utmärkt
(19 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 15 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Superior-rum - 1 dubbelsäng eller enkelsängar - utsikt mot trädgården

7,8 av 10
Bra
(6 recensioner)
  • Utsikt mot trädgården
  • 15 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Chaussee De Vleurgat 191, Brussels, 1050

I närheten

  • Avenue Louise - 3 min till fots - 0.3 km
  • Management Centre Europe (konferenscentrum) - 9 min till fots - 0.8 km
  • Bois de la Cambre - 11 min till fots - 1.0 km
  • Universite Libre de Bruxelles - 16 min till fots - 1.4 km
  • EU-parlamentet - 5 min med bil - 2.0 km

Ta sig runt

  • Bryssels flygplats (BRU) - 36 min med bil
  • Charleroi (CRL-Brussels South Charleroi) - 61 min med bil
  • Antwerpen (ANR-Antwerp Intl.) - 65 min med bil
  • Germoir/Mouterij station - 22 minuters promenad
  • Etterbeek station - 25 minuters promenad
  • Bryssel Luxemburg station - 28 minuters promenad
  • Vleurgat spårvagnshållplats - 3 minuters promenad
  • Abbaye spårvagnshållplats - 5 minuters promenad
  • Étangs d'Ixelles spårvagnshållplats - 9 minuters promenad

Restauranger

  • ‪Primo - ‬1 min till fots
  • ‪New China - ‬4 min till fots
  • ‪Bleu - ‬5 min till fots
  • ‪Kokuban - ‬4 min till fots
  • ‪Tarzan - ‬6 min till fots

Om boendet

Ibis Brussels Centre Châtelain

  • Ibis Brussels Centre Châtelain ligger bara 5 minuters bilfärd från Kungliga konstmuseet och Avenue Louise. Här kan du varva ned med en drink i en bar/lounge, och dessutom serveras frukostbuffé på vardagar. Detta hotell i art décostil ger dessutom tillgång till en snackbar/deli, en terrass och en trädgård. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Vleurgat spårvagnshållplats tar det 3 minuter att gå och till Abbaye spårvagnshållplats är det 5 minuter.

Översikt

DONE

Hotellets storlek

    • 64 rum
    • 5 våningar
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
    • Kontaktfri incheckning erbjuds
    • Snabb utcheckning tillgänglig
    • Tidig incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds
    • Sen utcheckning i mån av tillgänglighet
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år
DONE

Husdjur

    • Husdjur tillåts*
    • Assistanshundar är välkomna
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Parkering erbjuds (EUR 15 per dag).
DONE

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) på vardagar 06.30–10.00
  • Bar/lounge
  • Snackbar/deli

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Bagageförvaring

Boendet och bekvämligheter

  • 1 byggnad
  • Byggdes 1991
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Trädgård
  • Terrass
  • Minst 80 % lokalproducerad mat
  • Minst 80 % ekologisk mat
  • Veganska måltidsalternativ
  • Vegetariska måltidsalternativ
  • Årlig kompensation för minst 10 % av koldioxidutsläpp
  • Human behandling av vilda djur i fångenskap
  • Utbildning i lokal kultur och ekosystem
  • Dubbelfönster
  • Minst 80 % LED-ljus
  • Policy för matavfall
  • Policy för återvinning
  • Inga plastflaskor
  • Inga plastomrörare
  • Inga plastsugrör
  • Inga plastvattenflaskor
  • Endast återanvändbara koppar
  • Endast återanvändbara bordsserviser
  • Tillgång till förvaringsskåp
  • Arkitektur i art décostil

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Platt-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Klimatreglerad luftkonditionering
  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)

Sov gott

  • Mörkläggningsgardiner
  • Ljudisolerade rum
  • Bäddmadrass
  • Gratis spjälsäng
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Duschhuvud med massagefunktion
  • Endast dusch
  • Miljövänliga toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi
  • Telefon

Övrigt

  • Dagligen
  • Värdeförvaringsskåp på rummet
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Miljövänliga toalettartiklar
  • Tillgång till miljövänliga rengöringsprodukter
  • Energisparande strömbrytare
  • LED-lampor
  • Återvinning
  • Endast vattensnåla duschar

Bekvämligheter

Priser och samarbeten

Miljöcertifierat boende
Detta boende deltar i Green Key (Foundation for Environmental Education), ett program som mäter hur boendet påverkar en eller flera av följande aspekter: miljö, samhälle, kulturarv och lokal ekonomi.

Avgifter och policyer

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • Stadsskatt: 5.60 EUR per rum per natt

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på EUR 15 för vuxna och EUR 7.50 för barn (ungefärliga priser).
  • Tidig incheckning kan arrangeras mot en avgift på EUR 20 (endast i mån av tillgång).
  • Sen utcheckning kan arrangeras mot en avgift på EUR 20 (endast i mån av tillgång).

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på EUR 15 per husdjur, per dag.

Parkering

  • Parkering kostar EUR 15 per dag.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt på numret i bokningsbekräftelsen.
Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda på boendet.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Särskilda regler och avgifter kan gälla för avbokning av gruppbokningar (fler än 8 rum på samma boende under samma vistelsedatum).
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard och American Express.
Kontantfria transaktioner erbjuds.
Boendet bekräftar att man följer de riktlinjer för rengöring och desinficering som utfärdats av ALLSAFE (Accor Hotels).
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Brussels Capital
Brussels Capital Hotel
Brussels Hotel Capital
Capital Brussels
Capital Brussels Hotel
Capital Hotel Brussels
Hotel Brussels Capital
Hotel Capital
Atel Capital Brussels Hotel
Euro Capital Brussels Hotel Saint-Gilles
Euro Capital Brussels, Belgium
Euro Capital Hotel Brussels
Hotel Capital Brussels, Belgium
Atel Capital Hotel
Ibis Brussels Centre Chatelain
Ibis Brussels Centre Châtelain Hotel
Ibis Brussels Centre Châtelain Brussels
Ibis Brussels Centre Châtelain Hotel Brussels
ibis Brussels Centre Châtelain (Opening June 2019)
ibis Brussels Centre Châtelain (Opening September 2019)

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Ibis Brussels Centre Châtelain och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Ibis Brussels Centre Châtelain erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Ibis Brussels Centre Châtelain?

Ja, husdjur är välkomna. En avgift tas ut på EUR 15 per husdjur per dag. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Erbjuder Ibis Brussels Centre Châtelain parkering?

Ja. Parkering kostar EUR 15 per dag.

Vilka tider har Ibis Brussels Centre Châtelain angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00. Det finns möjlighet till tidig incheckning mot en avgift på EUR 20 (i mån av tillgång). Utcheckning senast 12.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift på EUR 20 (i mån av tillgång). Expressutcheckning samt kontaktfri incheckning och utcheckning erbjuds.

Finns det kasino i anslutning till Ibis Brussels Centre Châtelain?

Nej, detta hotell har inget kasino, men Grand Casino Bryssel (10 min. bort med bil) ligger i närheten.

Vad finns det att göra på Ibis Brussels Centre Châtelain och i närheten?

Ibis Brussels Centre Châtelain har trädgård.

Hur är området vid Ibis Brussels Centre Châtelain?

Ibis Brussels Centre Châtelain ligger i Ixelles, 3 minuters promenad från Vleurgat spårvagnshållplats och 3 minuters promenad från Avenue Louise.

Recensioner

Recensioner för Ibis Brussels Centre Châtelain

8,8

Fantastiskt

9,4

Renlighet

10

Läge

9,2

Personal och service

9,2

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Excelente hotel , funcionarios que falam português e espanhol o que ajudou bastante na comunicação , a localização também é ótima, com transporte publico, mercados e restaurantes bem próximos, e recomendo que inclua o café da manhã na reserva, que é farto e bem gostoso.
Rafael, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great hotel in a nice area of town
Paul, 5 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location near tramline, shops and restaurants Very helpful staff
Deb, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Esta cerca tiendas y tranvia
Lolimar Virginia, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great property. Clean and well kept.
Alfred, 3 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Guzel bir otel merkezi konumda ve temiz
Reyhan, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Proche de tout commerces pas loin de la ville bien situé personnel super agréable lit très confortable qualité prix magnifique je recommande
Faiza, 2 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Hôtel bien tenu et propre. Taille de chambre et petit déjeuner habituels aux hôtels Ibis. Problème: 6 places de parking seulement! Stationnement dans la rue hors de prix (environ 5 € l'heure). Parking couvert public payant à 200 mètres, cher aussi.
Maurice, 2 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Habitación limpia, personal amable
Francisco Javier Doz, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Værelserne var rene og personalet venlige
Michael Skov, 4 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Good
Chuen Ping, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Sejour à bruxelles

Un sejour reposant avec toutes les facilites pour aller au centre et visiter les musees
moise michel, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Room and hotel so clean. Good location. Staff so helpful and friendly. Would definitely recommend thank you for a lovely stay.
Amber, 3 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

The room was quite small, but very clean. Great shower for relaxing after a long day of sightseeing!
Gabby, 2 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Really friendly and helpful staff. Good location just a short bus trip or 30 minute stroll into city centre. Rooms very clean but very small. Fine for 1 night stay though. Really secure underground parking for €15 a night. Although car park is a little tight if you have a bigger car. Also has kettle in room. Would certainly use again if ever in Brussels
Michael, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Personnel disponible et agréable.
Matthieu, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

All was great, 10/10 location
Mónica, 6 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great stay
Blanca, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Chambre à l'espace limité mais très fonctionnelle. Un support pour poser les valises serait appréciable. Petite salle de bain bien agencée, propre et moderne. Literie très confortable. Petit déjeuner basique mais copieux, avec du choix sucré et salé. Espace bar et restauration très agréable Personnel très accueillant.
Christophe, 2 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Evet
uğur fırat, 3 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Bonà savoir : Parking disponible mais il n'y que 6 places d'après la réception sans pouvoir réserver a l'avance (normal), place a se garer aux alentours gratuites la nuit entre 20h(?) -9h. Chambre petite mais propre, petit déjeuner simple. Bon hotel de ville.
Thao, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

PARFAIT
ANNE MARIE, 3 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Tres bon séjour, Bon petit déjeuner,sauf hic le chauffage s'est mis en panne la nuit, réparé le lendemain dans la matinée.
Marc, 3 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Great area, amazing terrasse and close to the park. Size of the room is average. Mostly clean (but not 100% perfect). If you're sensitive to the light bring a night mask as the bed is right under the shade (in the room we had).
Eline, 2 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Très bon hotel et avec très bon rapport qualité/prix ! Juste dommage que le parking fut plein et que les prisés usb ne marchais pas près du lit.
Aurélien, 1 natts resa