Noble Stay

Boendeklass: 2
Hotell i Daegu med restaurang

Välj datum för att se priser

När du planerar en resa till Daegu är Noble Stay ett utmärkt alternativ. Bland annat ingår wi-fi, parkeringsservice och parkering. Dessutom har gäster tillgång till en snackbar/deli och en trädgård. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Jungangno station tar det 4 minuter att gå och till Banwoldang station är det 12 minuter.

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Reception dygnet runt

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Restaurang
  • Frukost tillgänglig
  • Business-service
  • Reception öppen dygnet runt
  • Trädgård
  • Dator
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Snackbar/deli
  • Varuautomat
  • Flerspråkig personal
  • Conciergetjänster

Känn dig som hemma (6)

  • Tv
  • Trädgård
  • Städning varje dag
  • Kaffe- och tebryggare
  • Mörkläggningsgardiner
  • Luftkonditionering på rummet
Det nuvarande priset är 639 kr
inklusive skatter och avgifter
20 okt. – 21 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 12 av 12 rum

Standardrum - 1 queensize-säng

9,2 av 10
Underbart
(5 recensioner)
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis fast internet

Tvåbäddsrum Deluxe - 2 enkelsängar

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 32 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis fast internet

Deluxe trippelrum - 3 enkelsängar - bottenvåning

  • 38 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar
  • Gratis fast internet

Junior Suite King

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 43 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis fast internet

Standard dubbelrum - tillgänglighetsanpassat - bottenvåning

  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis fast internet

Standard

  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis fast internet

Premium King Twin

  • 2 sovplatser
  • 1 enkelsäng och 1 dubbelsäng
  • Gratis fast internet

Junior Suite King

  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis fast internet

Executive-rum - 1 kingsize-säng

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis fast internet

Premium trippelrum

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar
  • Gratis fast internet

Premium Family King

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 2 kingsize-sängar
  • Gratis fast internet

Premium Family Triple Room

  • Utsikt mot staden
  • 42 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 enkelsängar och 1 kingsize-säng
  • Gratis fast internet

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
23, Gukchaebosangsang-ro 123-gil, Jung-gu, Daegu, Daegu, 41913

I närheten

  • Gukchaebosangs minnespark - 8 min till fots - 0.7 km
  • Daegu Yangnyeongsi Museum för orientalisk medicin - 10 min till fots - 0.9 km
  • Gyesan katolska katedral - 14 min till fots - 1.2 km
  • Kyungpook National University - 6 min med bil - 2.9 km
  • Seomuns marknad - 7 min med bil - 1.9 km

Ta sig runt

  • Daegu (TAE-Daegu Intl.) - 19 min med bil
  • Daegu Gomo station - 9 min med bil
  • Daegu Dongdaegu station - 10 min med bil
  • Daegu station - 14 minuters promenad
  • Jungangno station - 4 minuters promenad
  • Banwoldang station - 12 minuters promenad
  • Chilseong Market station - 14 minuters promenad

Restauranger

  • ‪야키토리 로만 - ‬2 min till fots
  • ‪로렌하우스 - ‬2 min till fots
  • ‪써브웨이 - ‬3 min till fots
  • ‪호보스피자 - ‬1 min till fots
  • ‪셀리우 - ‬2 min till fots

Om boendet

Noble Stay

  • När du planerar en resa till Daegu är Noble Stay ett utmärkt alternativ. Bland annat ingår wi-fi, parkeringsservice och parkering. Dessutom har gäster tillgång till en snackbar/deli och en trädgård. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Jungangno station tar det 4 minuter att gå och till Banwoldang station är det 12 minuter.

Översikt

Hotellets storlek

    • 51 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 02.00.
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Om du planerar att ankomma efter 21.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
    • På måndagar är frukostbuffén stängd och frukost enligt egen beställning erbjuds istället.

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Ett barn (upp till 4 år) bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
    • Inga spjälsängar (barnsängar)

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi och fast internetanslutning på rummen

Parkering

    • Gratis parkering erbjuds.
    • Gratis parkeringsservice erbjuds.
    • Höjdbegränsningar finns för parkering på plats.

Övrig information

    • Särskilda platser för rökning

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) dagligen 07.30–09.30
  • Restaurang
  • Snackbar/deli

Resa med barn

  • Barn bor gratis

Arbeta på resan

  • Business-service
  • Dator

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Conciergetjänster
  • Bagageförvaring
  • Flerspråkig personal

Boendet och bekvämligheter

  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Trädgård
  • Myggnät
  • Dubbelfönster
  • Minst 80 % LED-ljus

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • 45-tums platt-tv
  • Digital-tv
  • Netflix
  • Streamingtjänster

Vardagsbekvämligheter

  • Klimatreglerad luftkonditionering och uppvärmning
  • Kaffe- och tebryggare
  • Vattenkokare
  • Badrockar och tofflor
  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)
  • Insektsnät för fönster

Sov gott

  • Allergitestade sängkläder
  • Mörkläggningsgardiner
  • Ljudisolerade rum
  • Memory foam-madrass
  • Sängkläder tillhandahålls

Saker att uppskatta

  • Golvvärme

Fräscha upp dig

  • Tvål och Schampo
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi och fast internet
  • Smartphone med 4G LTE datahastighet och begränsad dataanvändning
  • Eladaptrar/laddare

Mat och dryck

  • Gratis flaskvatten

Övrigt

  • Dagligen
  • Värdeförvaringsskåp på rummet

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på KRW 15000 per person (ungefärligt pris).

Parkering

  • Höjdbegränsning gäller för parkering.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Anläggningen har inga hissar.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem, förbandslåda och fönstergaller på boendet.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard och Union Pay.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Noble Stay Hotel
Noble Stay Daegu
Noble Stay Hotel Daegu

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Noble Stay och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Noble Stay erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Noble Stay?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder Noble Stay parkering?

Ja, det finns gratis parkering och parkeringsservice.

Vilka tider har Noble Stay angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 02.00. Utcheckning senast 12.00.

Vad finns det att göra på Noble Stay och i närheten?

Noble Stay har trädgård.

Har Noble Stay restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns en restaurang på boendet.

Hur är området vid Noble Stay?

Noble Stay iligger 4 minuters promenad från Jungangno station och 9 minuters promenad från Gukchaebosangs minnespark.

Recensioner

Recensioner för Noble Stay

8,8

Fantastiskt

8,8

Renlighet

9,0

Bekvämligheter

9,0

Personal och service

8,8

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Stort rent rum och stort badrum ed bidétoalett. Hjälpsam personal. Bra frukost.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

위치는 좋았고 전반적으로 가격대비 괜찮아요.
Verifierad recension

10/10 Enastående

찬절한 직원분들..깨끗한 숙소.. 주변에 많은 맛집...
Verifierad recension

10/10 Enastående

Kaikki oli sopivan toimivaa siihen mitä minä matkallani tarvitsin. Paikka keskustassa jossa kaikki tarvitsemani oli lähellä. Kulkuyhteydet oli hyvät. Hotelli oli siisti ja kaikki toimi sovitusti. Aamiainen on korealainen ihan kelvollinen. Hotellihuoneeni oli hyvä.
Verifierad recension

10/10 Enastående

아침 식사 메뉴가 다양하고 청결하고 좋았어요
Verifierad recension

10/10 Enastående

가격대비 합리적인 호텔입니다
Verifierad recension

10/10 Enastående

청결하고 조용한 객실. 친절한직원분,호텔주변에 많은 맛집들 ..모두 좋았습니다.
Verifierad recension

10/10 Enastående

친절한 직원..깨끗한 객실이 좋았습니다..
Verifierad recension

10/10 Enastående

地點非常好,公車站牌步行3分鐘就到~吃的逛得全部都在飯店旁邊,飯店人員親切又熱情。
Verifierad recension

10/10 Enastående

평일 룸 업그레이드를 해주셨어요. 방 깨끗하고 조식도 나름 괜찮습니다.
Verifierad recension

10/10 Enastående

The staff was very helpful and the hotel was very nice!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Convenient location to lots of food and shopping places. Easy access to Dong Daegu station.
Verifierad recension

10/10 Enastående

친절한 직원분들..깨끗하고,조용한 객실.주변시설등등..모든것이 좋았습니다.
Verifierad recension

10/10 Enastående

위치가 너무 좋습니다
Verifierad recension

10/10 Enastående

주변이 편리히고 호텔이 깨끗 합니다
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

동성로에 위치해서 김광석거리, 동인동찜갈비골목, 근대화 골목, 서문시장 등 여행하기 좋음. 가성비 좋은 조식, 가격대비 넓은 룸. 다만, 추위를 많이 타시는 분은 중앙제어 난방이므로 고려해보세요.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

주차가 불편했지만 방이 넓고 위치가 좋아요.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

조식 추천합니다.
Verifierad recension

10/10 Enastående

출장 여행에 좋음.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

주변 관광지,맛집과 접근성 좋고 숙소 쾌적하고 좋습니다. 가족여행으로 두번째 이용인데 다음에도 대구에 온다면 또 이용할예정입니다.
Verifierad recension

10/10 Enastående

친절한 직원분,도심의 접근성이 양호하고,편안함.
Verifierad recension

10/10 Enastående

직원분들의 품격이 높고,친절함이 몸에 배여있음..그리고,객실의 청결함이 돋보임..
Verifierad recension

10/10 Enastående

친절한 직원..조용한숙소...
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

시내에서 새로 지은 호텔에서 잘 수 있어서 좋았어요.
Verifierad recension

10/10 Enastående

친절한 직원분들 적분에 기분좋은 숫박이 되었습니다 .