Scandic Gamla Stan

Boendeklass: 4
Hotell med centralt läge på gångavstånd från Stockholms slott

Välj datum för att se priser

Gäster på Scandic Gamla Stan bor mindre än 15 minuters promenad från Stockholms slott och Kungliga Operan. Det finns även en snackbar/deli och en terrass. Den hjälpsamma personalen och frukosten brukar uppskattas av våra resenärer. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Gamla stan T-bana tar det 2 minuter att gå och till Slussen T-bana är det 7 minuter.

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Tvättmöjligheter
  • Reception dygnet runt
  • Rökning förbjuden

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Frukost tillgänglig
  • Kafé
  • Terrass
  • Reception öppen dygnet runt
  • Kaffe i allmänt utrymme
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Snackbar/deli
  • Varuautomat
  • Tvättjänster
  • Bagageförvaring
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer

Känn dig som hemma (6)

  • Privat badrum
  • Tv
  • Terrass
  • Städning varje dag
  • Hiss
  • Badkar eller dusch
Det nuvarande priset är 1 362 kr
inklusive skatter och avgifter
30 okt. – 31 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 9 av 9 rum

Rum - 1 queensize-säng

8,6 av 10
Utmärkt
(42 recensioner)
  • 12 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Economy-rum - 1 queensize-säng

8,6 av 10
Utmärkt
(21 recensioner)
  • 10 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Standard enkelrum

8,6 av 10
Utmärkt
(21 recensioner)
  • 10 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Standardrum - 1 kingsize-säng

8,4 av 10
Mycket bra
(38 recensioner)
  • 12 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Tvåbäddsrum

9,0 av 10
Underbart
(16 recensioner)
  • 12 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Superior-rum - 1 kingsize-säng

8,8 av 10
Utmärkt
(6 recensioner)
  • 13 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Economy Queen Room

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Standard Queen Room

  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Standard Single Room

  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Lilla Nygatan 25, Stockholm, 111 28

I närheten

  • Nobelmuseet - 3 min till fots - 0.3 km
  • Stockholms slott - 4 min till fots - 0.4 km
  • Drottninggatan - 8 min till fots - 0.7 km
  • Kungliga Operan - 9 min till fots - 0.8 km
  • Stadshuset - 14 min till fots - 1.2 km

Ta sig runt

  • Stockholm (BMA-Bromma) - 29 min med bil
  • Arlanda Airport (ARN) - 34 min med bil
  • Stockholms centralstation - 15 minuters promenad
  • Stockholm (XEV-Stockholm centralstation) - 15 minuters promenad
  • Stockholm City station - 15 minuters promenad
  • Gamla stan T-bana - 2 minuters promenad
  • Slussen T-bana - 7 minuters promenad
  • Kungsträdgården tunnelbanestation - 13 minuters promenad

Restauranger

  • ‪The Bishops Arms - ‬2 min till fots
  • ‪Vapiano - ‬2 min till fots
  • ‪The Temple Bar - ‬2 min till fots
  • ‪The Secret Garden - ‬2 min till fots
  • ‪Restaurang Mårten Trotzig - ‬3 min till fots

Om boendet

Scandic Gamla Stan

  • Gäster på Scandic Gamla Stan bor mindre än 15 minuters promenad från Stockholms slott och Kungliga Operan. Det finns även en snackbar/deli och en terrass. Den hjälpsamma personalen och frukosten brukar uppskattas av våra resenärer. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Gamla stan T-bana tar det 2 minuter att gå och till Slussen T-bana är det 7 minuter.

Översikt

Hotellets storlek

    • 52 rum
    • 4 våningar

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 00.00.
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas

Husdjur

    • Husdjur tillåts (endast katter och hundar)*
    • Assistanshundar är välkomna
    • Med vissa förbehåll*
    • Mat- och vattenskålar erbjuds

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Ingen parkering på plats.

Övrig information

    • Rökfritt boende
    • Ingen alkohol serveras på området

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) 07.00–10.00 under veckodagar och 07.00–10.00 på helger
  • Kafé
  • Kaffe/te i allmänt utrymme
  • Snackbar/deli

Saker att göra

  • Shopping

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Bagageförvaring

Boendet och bekvämligheter

  • 1 byggnad
  • Byggdes 1650
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Terrass
  • Policy för matavfall
  • Bankettsal

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Tillgång till hörselhjälpmedel
  • Trägolv i rum

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Tv
  • Kabel-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Uppvärmning
  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)

Sov gott

  • Sängkläder tillhandahålls

Saker att uppskatta

  • Unika möbler

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Badkar eller dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi
  • Telefon

Övrigt

  • Dagligen
  • Endast vattensnåla toaletter

Bekvämligheter

Priser och samarbeten

Miljöcertifierat boende
Detta boende har certifierats av följande miljöprogram från tredjepart: Svanenmärkt. Mer information om vad som krävs och verifieras i samband med detta program finns på deras webbsida.

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Frukostbuffé kostar SEK 179–305 per person (ungefärliga priser).

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på SEK 200 per boende, per vistelse.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Boendet accepterar kreditkort och bankkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express och Diners Club.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Gamla Stan Rica Hotel
Hotel Rica Gamla Stan
Rica Gamla Stan
Rica Gamla Stan Hotel
Rica Hotel Gamla Stan
Scandic Gamla Stan Hotel
Scandic Hotel
Scandic Gamla Stan
Rica Hotel Stockholm
Scandic
Scandic Gamla Stan Hotel
Scandic Gamla Stan Stockholm
Scandic Gamla Stan Hotel Stockholm

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Scandic Gamla Stan och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Scandic Gamla Stan erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Scandic Gamla Stan?

Ja, katter och hundar är välkomna. En avgift tas ut på SEK 200 per boende per vistelse. Assistanshundar är avgiftsbefriade. Mat- och vattenskålar erbjuds. Vissa begränsningar kan gälla, så kontakta boendet för mer information.

Erbjuder Scandic Gamla Stan parkering?

Det finns tyvärr ingen parkering för Scandic Gamla Stan.

Vilka tider har Scandic Gamla Stan angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 00.00. Utcheckning senast 12.00. Kontaktfri utcheckning erbjuds.

Finns det kasino i anslutning till Scandic Gamla Stan?

Nej, detta hotell har inget kasino, men Casino Cosmopol Stockholm (19 minuter bort till fots) ligger i närheten.

Vad finns det att göra på Scandic Gamla Stan och i närheten?

Bland de rekommenderade sevärdheterna hittar du Stockholms slott (6 minuters promenad) och Kungliga Operan (12 minuters promenad), samt Nationalmuseum (1,3 km) och Stadshuset (1,4 km).

Hur är området vid Scandic Gamla Stan?

Scandic Gamla Stan ligger i Stockholm centrum, 2 minuters promenad från Gamla stan T-bana och 6 minuters promenad från Stockholms slott. Andra resenärer gillar det utmärkta läge som detta hotell erbjuder.

Recensioner

Recensioner för Scandic Gamla Stan

8,8

Fantastiskt

9,0

Renlighet

9,8

Läge

9,2

Personal och service

8,4

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Rent i rummet och väldigt bra frukost.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Bra läge. Trevlig personal. Bra frukost.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fantastiskt läge och mycket trevlig personal!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Jättebra läge, lungt, tyst
Verifierad recension

10/10 Enastående

Vi hade en mycket bra vistelse! Vi valde hotellet utifrån geografi, och hade superbra tillgång till alla våra resmål i Stockholm. Mycket mysigt att bo i Gamla stan!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Bästa läget i Gamla stan, mysigt gammalt hotell, skön säng. Extra plus för frukosten som hade det där lilla extra.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Mycket bra läge på Hotell och fantastisk bra frukost och mycket trevlig frukostvärd .
Verifierad recension

10/10 Enastående

Utomordentlig! Stor variation. Det fanns allt man kan önska sig och lite till. Vill man ha boende med bra läge, bra rum och som sagt underbar frukost. Välj då Scandic gamla stan!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Frukost mkt bra.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fint rum, bra säng, utmärkt frukost, trevlig personal.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Jättebra läge. Trevlig personal
Verifierad recension

10/10 Enastående

Tyst och skönt trots det centrala läget
Verifierad recension

10/10 Enastående

Frukosten. Fanns mycket gott att äta. Kocken som lagade allt var mycket serviceinriktad. Han skötte allt ensam. Han var glad och artig. Goda små bakverk till kaffet.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Bra boende nära mitt möte/sammanträde
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Bra frukost mysigt hotell i bra läge
Verifierad recension

6/10 Bra

Litet rum, bra frukost, underbart läge i Gamla stan men åk utan bil. Parkering längre bort och det blev dyrt!
Verifierad recension

6/10 Bra

Bra läge
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Bra frukost
Verifierad recension

10/10 Enastående

Trevlig personal och fint rum
Verifierad recension

4/10 Hyfsat

Svin dyr usel frukost, en dag var det brist på bröd, ägg röra, samt pannkakor m.m vid bokningen fram gick det inte att det var utan frukost. rummet var jättelitet, sängen avsedd för 1 person absolut inte för 2, störande ljud redan klockan 6 på morgonen. Vi har bott på massor av hotell både utomlands och i Sverige det här på delad sista plats, ända positiva var läget
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fantastisk frukost och mysigt hotell
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Frukosten var väldigt god.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fint hotell med bra läge med många restauranger och caféer i närheten. Trevlig personal och bra frukost. Vårt rum var jättefint.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Allt var bra, frukost kanon!
Verifierad recension

10/10 Enastående

God frukost med allt man kan förbänta dig. Bra sängar sov som en stock.