BrewDog DogHouse Manchester

Boendeklass: 4
Hotell med 2 restauranger nära Piccadilly Gardens

Välj datum för att se priser

BrewDog DogHouse Manchester har en takterrass och ligger bara fem minuters promenad från Piccadilly Gardens. Du kan varva ned med en drink i en av 2 barer/lounger innan du äter gott på någon av deras 2 restauranger. Dessutom ligger Canal Street och Deansgate bara tio minuters promenad härifrån. Andra resenärer uppskattar den hjälpsamma personalen och läget. Kollektivtrafik finns i närheten. Det är bara några steg till Mosley Street Station och Market Street Station.

Recensioner

9,8 av 10, Gästfavorit
Toppbetyg av resenärer

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Bar
  • Reception dygnet runt

Främsta bekvämligheter (8)

  • Städning varje dag
  • 2 restauranger samt 2 barer/lounger
  • Takterrass
  • Frukost tillgänglig
  • Gratis cyklar
  • Rumsservice dygnet runt
  • Reception öppen dygnet runt
  • Bagageförvaring

Känn dig som hemma (6)

  • Städning varje dag
  • Kaffe- och tebryggare
  • Mörkläggningsgardiner
  • Hiss
  • Minibar
  • Luftkonditionering på rummet
Det nuvarande priset är 1 820 kr
inklusive skatter och avgifter
26 okt. – 27 okt.

Därför älskar vi det här boendet

Kulinarisk njutning
Detta hotell har 2 restauranger och 2 barer för varierade matupplevelser. Matintresserade kan börja dagen med en utsökt frukost som tillagas på beställning.
Drömsk sömnoas
Madrasser i memoryskum med premiumsängkläder garanterar en lycklig sömn. Badrockar och golvvärme i badrummet ger extra lyx. Regnskurar sköljer bort stress.

Rumsalternativ

Captain's Suite

9,4 av 10
Enastående
(19 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Brewmaster's Suite

9,6 av 10
Enastående
(25 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Brewmaster's Suite- Accessible

10,0 av 10
Enastående
(4 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Rum

  • 8 sovplatser

Rum

  • 8 sovplatser

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
20 Fountain St, Manchester, England, M2 2AR

I närheten

  • Piccadilly Gardens - 2 min till fots - 0.2 km
  • Manchester Arndale - 5 min till fots - 0.4 km
  • St. Peter's Square - 6 min till fots - 0.5 km
  • Deansgate - 6 min till fots - 0.6 km
  • Canal Street - 6 min till fots - 0.6 km

Ta sig runt

  • Manchester Airport (MAN) - 23 min med bil
  • Liverpool (LPL-John Lennon) - 56 min med bil
  • Manchester Piccadilly Station - 10 minuters promenad
  • Manchester (QQM-Piccadilly järnvägsstation) - 10 minuters promenad
  • Manchester Victoria Station - 11 minuters promenad
  • Mosley Street Station - 2 minuters promenad
  • Market Street Station - 2 minuters promenad
  • Picadilly Gardens Station - 3 minuters promenad

Restauranger

  • ‪Starbucks - ‬2 min till fots
  • ‪McDonald's - ‬3 min till fots
  • ‪Starbucks - ‬3 min till fots
  • ‪Café Beermoth - ‬1 min till fots
  • ‪Wingstop - ‬3 min till fots

Om boendet

BrewDog DogHouse Manchester

  • BrewDog DogHouse Manchester har en takterrass och ligger bara fem minuters promenad från Piccadilly Gardens. Du kan varva ned med en drink i en av 2 barer/lounger innan du äter gott på någon av deras 2 restauranger. Dessutom ligger Canal Street och Deansgate bara tio minuters promenad härifrån. Andra resenärer uppskattar den hjälpsamma personalen och läget. Kollektivtrafik finns i närheten. Det är bara några steg till Mosley Street Station och Market Street Station.

Översikt

Hotellets storlek

    • 18 rum
    • 2 våningar

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Om du planerar att ankomma efter 22.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Inga spjälsängar (barnsängar)

Husdjur

    • Husdjur bor gratis (endast hundar)
    • Assistanshundar är välkomna
    • Mat- och vattenskålar erbjuds

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Ingen parkering på plats.

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukost enligt egen beställning (tilläggsavgift) dagligen 07.00–12.00
  • 2 restauranger
  • 2 barer/lounger
  • Rumsservice dygnet runt

Arbeta på resan

  • Kontorsplatser

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Bagageförvaring
  • Gratis hyrcyklar

Boendet och bekvämligheter

  • Byggdes 2021
  • Takterrass
  • Utomhusmöbler

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Rullstolsanpassad tillgång till hiss
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk
  • Rullstolsanpassad restaurang
  • Visuella larm i korridorerna
  • Gång utan trappsteg till ingången

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Platt-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Klimatreglerad luftkonditionering och uppvärmning
  • Minibar
  • Kaffe- och tebryggare
  • Vattenkokare
  • Badrockar
  • Strykjärn/strykbräda

Sov gott

  • Allergitestade sängkläder
  • Mörkläggningsgardiner
  • Ljudisolerade rum
  • Uppbäddningsservice
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet
  • Memory foam-madrass
  • Resesäng

Saker att uppskatta

  • Golvvärme (i badrummet)

Fräscha upp dig

  • Regndusch
  • Endast dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi
  • Eladaptrar/laddare

Mat och dryck

  • Gratis tepåsar/snabbkaffe

Övrigt

  • Dagligen
  • Värdeförvaringsskåp på rummet

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Frukost enligt egen beställning kostar GBP 7–20 per person (ungefärliga priser).

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Boendet accepterar kreditkort och bankkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa och Mastercard.
Boendets registreringsnummer 201864825
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Doghouse Manchester
BrewDog DogHouse Manchester Hotel
BrewDog DogHouse Manchester Manchester
BrewDog DogHouse Manchester Hotel Manchester

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på BrewDog DogHouse Manchester och få hela beloppet återbetalat?

Ja, BrewDog DogHouse Manchester erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till BrewDog DogHouse Manchester?

Ja, hundar får följa med utan kostnad. Mat- och vattenskålar erbjuds.

Erbjuder BrewDog DogHouse Manchester parkering?

Det finns tyvärr ingen parkering för BrewDog DogHouse Manchester.

Vilka tider har BrewDog DogHouse Manchester angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00. Utcheckning senast 11.00.

Vad finns det att göra på BrewDog DogHouse Manchester och i närheten?

Under de varmare månaderna kan du roa dig med aktiviteter som cykling. BrewDog DogHouse Manchester har även 2 barer.

Har BrewDog DogHouse Manchester restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns 2 restauranger på boendet.

Hur är området vid BrewDog DogHouse Manchester?

BrewDog DogHouse Manchester ligger i Manchester City Centre, 2 minuters promenad från Mosley Street Station och 3 minuters promenad från Piccadilly Gardens. Andra resenärer ger högsta betyg för det utmärkta läge som detta hotell erbjuder.

Recensioner

Recensioner för BrewDog DogHouse Manchester

9,8

Enastående

9,6

Renlighet

9,6

Bekvämligheter

9,8

Personal och service

9,6

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Fina rum, trevlig bar och fantastisk mat
Verifierad recension

10/10 Enastående

Tyckte verkligen om hotellet och minibaren i duschen va ju en höjdare i sig... Allt var superfint och det serverades en kanon frukost stort tack!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Trevligt hotell. Bra utbud på öl
Verifierad recension

10/10 Enastående

Otroligt hotell!

Ett helt otroligt hotell, vi är så så nöjda! Rekommenderar alla varmt att besöka detta hotell.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Stort rum och stort badrum. Rent och fräscht. Vi trivdes väldigt bra!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Brilliant hotel.. One of the best we've stayed in in a while.. Brilliant place.. Excellent Beer... Also shower beer.. Amazing 💪
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great stay as always. all staff were so helpful and couldn't do enough. stayed at this hotel before and will certainly stay again. Very dog friendly.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great place, superb quirky, and right in the middle of the city. Would definitely stay here again.
Verifierad recension

10/10 Enastående

We had a lovely stay with helpful staff and a lot of different great deals on the hotel.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Always love staying here when visiting Manchester. Check in is easy, welcome drink & breakfast were included. The bed was comfy & the shower with beauty products included really help you unwind. Will definitely book again
Verifierad recension

10/10 Enastående

One of the best hotels in all the UK!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Amazing hotel and also the staff
Verifierad recension

10/10 Enastående

A hotel that makes you happy!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Nicely located central Manchester hotel. Great breakfast, and a pint from the bar on arrival is a nice touch. Relatively comfy bed but quite noisy street outside when in the front facing rooms. Good amenities like free pick n mix in the corridor!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Un super hôtel en plein centre-ville avec de grandes chambres confortables, une super douche et même une platine vinyle. Bar sympa en bas (la pinte de bienvenue a été appréciée), très bon petit-déjeuner. Et un personnel aux petits soins. Bref, parfait !
Verifierad recension

10/10 Enastående

One of the best hotels I’ve stayed in in Manchester such a great room. Staff lovely .. bar great and roof terrace bar also a bonus
Verifierad recension

10/10 Enastående

Un hôtel super original et agréable en plein centre de Manchester. L’équipe sur place était géniale et nous avons passé un excellent séjour. Les chambres à thèmes sont fantastiques. Je recommande chaudement.👍👍👍
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location, friendly staff, good food and drink, the rooms were uniquely decorated and modern. Will definitely stay again
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excellent stay in a quirky setting. Lovely little touches like pick and mix, free drink on arrival and a great breakfast. Comfy bed, excellent soundproofing and lovely facilities throughout.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excellent stay! Would highly recommend
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fabulous hotel, great location, best rain shower ever, rooms lovely and cool with the silent air conditioning unit, lovely staff, and gorgeous breakfast! would 100% stay here again 5 ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐
Verifierad recension

10/10 Enastående

Amazing hotel, staff top notch. We had a lovely stay. Only downfall was the air con but it was late at night to discuss with staff so we left it. Other than that everything was perfect.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Super trendy rooms right in the heart of Manchester. Really nice fixtures & fittings. Well worth the price!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Everything was perfect! And the staff is amazing
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great room, had everything, nice freebies and welcome drink and breakfast included in the price!! Would definitely stay again and perfect central location