The Standard, Bangkok Mahanakhon

Boendeklass: 5 och högre
Hotell i lyxstil som erbjuder utomhuspool och ligger i anslutning till en tåg-/tunnelbanestation, i närheten av King Power Mahanakhon

Välj datum för att se priser

The Standard, Bangkok Mahanakhon erbjuder ett fantastiskt läge, mindre än en kvarts promenad från King Power Mahanakhon och Thaniya Plaza. Här har du tillgång till en utomhuspool, och du kan äta gott på 4 restauranger eller ta en drink i en bar/lounge. Detta hotell i lyxstil ligger även bara fem minuters bilfärd från Lumphinis park och MBK Center. Andra resenärer uppskattar den hjälpsamma personalen och läget. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Chong Nonsi BTS Station tar det 4 minuter att gå och till Sathorn Station är det 7 minuter.

Recensioner

9,6 av 10, Gästfavorit
Toppbetyg av resenärer

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Flygtransfer
  • Husdjursvänligt
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • 4 restauranger samt bar
  • Utomhuspool
  • Frukost tillgänglig
  • Fitnesscenter öppet dygnet runt
  • Kafé
  • 4 mötesrum
  • Transport från flygplatsen
  • Reception öppen dygnet runt
  • Luftkonditionering
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Bankomat/banktjänster

Känn dig som hemma (6)

  • Gratis spjälsängar
  • Privat badrum
  • Tv med premiumkanaler
  • Städning varje dag
  • Kaffe- och tebryggare
  • Hiss
Det nuvarande priset är 1 826 kr
inklusive skatter och avgifter
19 okt. – 20 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 10 av 10 rum

Premium-rum - 1 kingsize-säng (ADA)

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 45 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Svit - 1 kingsize-säng - balkong

  • 64 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Rum - 2 dubbelsängar - hörn

  • 57 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 2 dubbelsängar

Rum - 1 kingsize-säng - hörn

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 56 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Deluxe-rum - 1 kingsize-säng

8,4 av 10
Mycket bra
(5 recensioner)
  • 40 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Standardrum - 1 kingsize-säng

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • 29 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Premium-rum - 1 kingsize-säng

9,6 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • 45 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Penthouse Premier

  • 144 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Penthouse

  • 105 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Svit (Spot)

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 83 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
114 Thanon Naradhiwat Rajanagarindra, Bangkok, Bangkok, 10500

I närheten

  • King Power Mahanakhon - 1 min till fots - 0.1 km
  • Thaniya Plaza - 9 min till fots - 0.8 km
  • Patpong nattbasar - 9 min till fots - 0.8 km
  • Silom Complex Shopping Mall - 10 min till fots - 0.9 km
  • Lumphinis park - 15 min till fots - 1.3 km

Ta sig runt

  • Bangkok (DMK-Don Mueang Intl.) - 42 min med bil
  • Suvarnabhumi International Airport (BKK) - 48 min med bil
  • Bangkok tågstation - 5 min med bil
  • Bangkok Makkasan Station - 6 min med bil
  • Wongwian Yai Station - 7 min med bil
  • Chong Nonsi BTS Station - 4 minuters promenad
  • Sathorn Station - 7 minuters promenad
  • Saint Louis station - 8 minuters promenad
  • Transport från flygplatsen

Restauranger

  • ‪McDonald's - ‬2 min till fots
  • ‪Mott 32 Bangkok - ‬1 min till fots
  • ‪เชียงการีล่าคิทเช่น (Shangarila Kitchen) - ‬1 min till fots
  • ‪เสี่ยว สีลม - ‬2 min till fots
  • ‪Ojo Bangkok - ‬2 min till fots

Om boendet

The Standard, Bangkok Mahanakhon

  • The Standard, Bangkok Mahanakhon erbjuder ett fantastiskt läge, mindre än en kvarts promenad från King Power Mahanakhon och Thaniya Plaza. Här har du tillgång till en utomhuspool, och du kan äta gott på 4 restauranger eller ta en drink i en bar/lounge. Detta hotell i lyxstil ligger även bara fem minuters bilfärd från Lumphinis park och MBK Center. Andra resenärer uppskattar den hjälpsamma personalen och läget. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Chong Nonsi BTS Station tar det 4 minuter att gå och till Sathorn Station är det 7 minuter.

Översikt

INCHECKNING
15.00
UTCHECKNING
12.00

Hotellets storlek

    • 155 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
    • Kontaktfri incheckning erbjuds
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

    • Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Om du planerar att ankomma efter 15.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Husdjur

    • Husdjur tillåts (endast hundar, max 2 per rum, upp till 18 kg per husdjur)*
    • Endast särskilda rum. Du kan begära rum där husdjur är tillåtna genom att kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Begränsningar gäller.*
    • Husdjur måste övervakas
    • Mat- och vattenskålar erbjuds

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 50+ Mbps)

Parkering

    • Gratis parkeringsservice erbjuds.
    • Rullstolsanpassad parkering finns på plats
    • Begränsad parkeringsservice på plats (max 1 plats per enhet).

Transfers

    • Transport från flygplatsen på begäran (tillgänglig dygnet runt)*

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Komplett frukost (tilläggsavgift) dagligen 07.00–10.30
  • 4 restauranger
  • Bar/lounge
  • Kafé

Saker att göra

  • Shopping

Arbeta på resan

  • 4 mötesrum

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Conciergetjänster
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Bagageförvaring
  • Solstolar

Boendet och bekvämligheter

  • Bankomat/banktjänster
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Fitnesscenter (öppet dygnet runt)
  • Utomhuspool
  • Bankettsal

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Rullstolsanpassad parkering
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk
  • Tillgång till rullstolar

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • 50-tums smart-tv
  • Premium-kabelkanaler

Vardagsbekvämligheter

  • Luftkonditionering
  • Minibar
  • Kaffe- och tebryggare
  • Vattenkokare
  • Badrockar och tofflor
  • Strykjärn/strykbräda

Sov gott

  • Ljudisolerade rum
  • Gratis spjälsäng
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Tvål och Schampo
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Tandborstar och tandkräm
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi (med hastigheten 50+ Mbps)
  • Telefon

Mat och dryck

  • Gratis flaskvatten

Övrigt

  • Dagligen
  • Värdeförvaringsskåp på rummet

Bekvämligheter

Restauranger

The Parlor - restaurang på platsen. Öppet alla dagar
The Standard Grill - steakhouse på platsen. Öppet alla dagar
Mott32 - restaurang på platsen. Öppet alla dagar
Ojo - restaurang på platsen. Öppet alla dagar
Sky Beach - bar på takterrassen på platsen. Öppet alla dagar

Avgifter och policyer

Återbetalningsbara depositioner

  • Deposition: THB 3000 per boende, per natt

Extra tillval

  • Komplett frukost erbjuds mot en tilläggsavgift på THB 1000 för vuxna och THB 500 för barn (ungefärliga priser).
  • Flygtransfer erbjuds mot en tilläggsavgift på THB 3000 per fordon. Max antal passagerare 2.

Barn- och extrasängar

  • Tillgång till extrasängar erbjuds mot en avgift på THB 2000.0 per natt.

Husdjur

  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på THB 1200 per husdjur, per natt.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare och rökdetektor på boendet.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Boendet accepterar kreditkort och bankkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard och American Express.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

The Standard Bangkok Mahanakhon
The Standard, Bangkok Mahanakhon Hotel
The Standard, Bangkok Mahanakhon Bangkok
The Standard, Bangkok Mahanakhon Hotel Bangkok

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på The Standard, Bangkok Mahanakhon och få hela beloppet återbetalat?

Ja, The Standard, Bangkok Mahanakhon erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Har The Standard, Bangkok Mahanakhon någon pool?

Ja, det finns utomhuspool.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till The Standard, Bangkok Mahanakhon?

Ja, hundar är välkomna, dock högst 2 per rum och med en vikt på upp till 18 kg per djur. En avgift tas ut på THB 1200 per husdjur per natt. Mat- och vattenskålar erbjuds. Vissa begränsningar kan gälla, så kontakta boendet för mer information.

Erbjuder The Standard, Bangkok Mahanakhon parkering?

Ja, det finns gratis parkeringsservice. Antalet parkeringsplatser kan vara begränsat.

Erbjuder The Standard, Bangkok Mahanakhon flygtransfer?

Ja, flygtransfer till hotellet finns tillgänglig. Avgiften är THB 3000 per fordon.

Vilka tider har The Standard, Bangkok Mahanakhon angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00. Utcheckning senast 12.00. Kontaktfri incheckning och utcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på The Standard, Bangkok Mahanakhon och i närheten?

The Standard, Bangkok Mahanakhon har utomhuspool och fitnesscenter (öppet dygnet runt).

Har The Standard, Bangkok Mahanakhon restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns 4 restauranger på boendet.

Hur är området vid The Standard, Bangkok Mahanakhon?

The Standard, Bangkok Mahanakhon ligger i Bangkoks centrum, 4 minuters promenad från Chong Nonsi BTS Station och 18 minuters promenad från Lumphinis park. Andra resenärer ger högsta betyg för det utmärkta läge som detta hotell erbjuder.

Recensioner

Recensioner för The Standard, Bangkok Mahanakhon

9,6

Enastående

9,8

Renlighet

9,6

Bekvämligheter

9,6

Personal och service

9,8

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

6/10 Bra

Maten på våning L var ingen höjdare, rekommenderar inte och personalen är förvirrade. Man skulle få en biljett varje dag för skywalk, om man vill gå upp för skywalk så ska man hämta den varje gång man ska gå upp!!! Varför gör dom inte ett system där dom ger kunder på en gång så att man skippa gå och hämta och slösa sin tid under resan!? (Obs. Hissen till hotellet och till skywalk är på olika platser)
Verifierad recension

10/10 Enastående

Rent rum underbar frukost
Verifierad recension

10/10 Enastående

Mycket nöjd

Fantastiskt hotell som ligger väldigt bra
Verifierad recension

10/10 Enastående

Toppen bra!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Bra läge, trevlig hotellmiljö men oerfaren personal som inte är bekväma med hur man utför 5stjärnig service.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fantastiskt hotell med en modern twist! Underbar utsikt på takbaren och en avkopplande pool.
Verifierad recension

6/10 Bra

Var på hotellet för ett år sedan, då var allt tipp top. Service, renlighet och maten var fantastisk. En exklusiv känsla. Idag känns mycket ganska trött och en lite sliten känsla. Designen leverar fortfarande
Verifierad recension

10/10 Enastående

Perfekt hotell

Bra läge, service och standard! Rekommenderar!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Supertrevligt hotell i Bangkok, bra läge i skyskrapa och utmärkt gym. Frukost skulle behöva bli bättre, men Ojo restaurangen var grym.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Hög Standard på ”The Standard”

Det här hotellet är kvalitet och lyx rakt igenom. Personalen är fantastisk och tillmötesgående, rummen håller toppklass, och frukosten är fenomenal med många olika alternativ. Poolen och gymmet är en riktig oas där man kan koppla av och nästan glömma bort att man befinner sig i Bangkoks myllrande stadsliv – här kan man bara slappna av och njuta. Vid avfärd till flygplatsen fick vi dessutom en uppgraderad taxiresa, vilket blev en perfekt avslutning på hotellupplevelsen. Grymt!
Verifierad recension

10/10 Enastående

The hotel is very clean and beautifully decorated. The staff is so kind and helpful! Great for transport links
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great hotel, spacious clean comfortable rooms with a nice pool. Rooftop bar is great.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great hotel, generous size room in a good location.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great hotel. I loved to stayed there.
Verifierad recension

6/10 Bra

굳굳. 다만 호텔 로비 등등이 생각보다 좁고 답답하다. 방은 훌륭하다
Verifierad recension

10/10 Enastående

Awesome hotel experience! The pool area and gym were stunning, room service and restaurants were delicious, coffee bar area was yummy, and staff was super attentive. Would definitely stay here again!
Verifierad recension

10/10 Enastående

One of my favourite hotels in Bangkok. Extremely fresh and well located.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location and vibe. Staff were helpful and well appointed hotel, rooms and amenities.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fantastic hotel in a great location. Really enjoyed our stay!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Súper hotel, muy buena estadía
Verifierad recension

10/10 Enastående

Amazing hotel, great location, staff were nice and beautiful design
Verifierad recension

6/10 Bra

We stayed for 2 nights and were quite disappointed. First, the view from our room was directly facing a cemetery, which really took away from the atmosphere. Second, we went down to the pool to relax and enjoy the vibe, but it was impossible due to loud engine noise from the neighboring building. While the hotel facilities itself might be high standard, these issues significantly impacted our experience
Verifierad recension

10/10 Enastående

很好,會再去。 地點方便活動很多
Verifierad recension

10/10 Enastående

기대 없이 갔는데 뷰도 좋고 수영장도 너무 이뻤어요 ㅎㅎ 밤비행이라 아쉽지만 또 가고싶어요
Verifierad recension

10/10 Enastående

我因為工作的關係,在這間酒店住了12天。客房乾淨,隔音良好,服務人員親切,早餐雖然部分泰式餐食調味較鹹,但種類豐富,選擇多樣,客房寢具很舒適。