OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts

3.0-stjärnigt boende
Hotell med centralt läge på gångavstånd från Yasaka-helgedomen

Välj datum för att se priser

Du bor med fantastiskt läge på OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts, bara fem minuters promenad från Shijo Street och Yasaka-helgedomen. Dessutom ligger Kawaramachi Street och Nishiki Market bara en kvarts promenad härifrån. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Higashiyama tunnelbanestation tar det 9 minuter att gå och till Sanjo Keihan tunnelbanestation är det 11 minuter.

Recensioner

9,2 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Tvättmöjligheter
  • Reception dygnet runt
  • Rökning förbjuden

Främsta bekvämligheter (8)

  • Städning varje dag
  • Frukost tillgänglig
  • Reception öppen dygnet runt
  • Vattenautomat
  • Tvättmöjligheter
  • Conciergetjänster
  • Bagageförvaring
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer

Känn dig som hemma (6)

  • Köksutrustning
  • Privat badrum
  • Separat badkar och dusch
  • Tv
  • Städning varje dag
  • Tvättmöjligheter
Det nuvarande priset är 1 856 kr
24 aug. – 25 aug.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 5 av 5 rum

Dubbelrum - icke-rökare (with Sofa Bed)

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 38 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 2 bäddsoffor (enkla)
  • Gratis wi-fi

Tvåbäddsrum - icke-rökare (with Sofa Bed)

9,0 av 10
Underbart
(7 recensioner)
  • 37 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 2 enkelsängar och 2 bäddsoffor (enkla)
  • Gratis wi-fi

Tvåbäddsrum - icke-rökare - kök

9,0 av 10
Underbart
(8 recensioner)
  • 36 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 2 enkelsängar och 2 bäddsoffor (enkla)
  • Gratis wi-fi

Trippelrum - icke-rökare - kök

9,6 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • 45 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 12 sovplatser
  • 3 enkelsängar och 3 bäddsoffor (enkla)
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum - icke-rökare

  • 22 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
288 Gionmachi Kitagawa, Higashiyama, Kyoto, Kyoto, 605-0073

I närheten

  • Shijo Street - 1 min till fots - 0.1 km
  • Yasaka-helgedomen - 1 min till fots - 0.2 km
  • Gion Shirakawa - 3 min till fots - 0.3 km
  • Kenninji-templet - 4 min till fots - 0.4 km
  • Ookini Zaidan (teater) - 4 min till fots - 0.4 km

Ta sig runt

  • Osaka (ITM-Itami) - 64 min med bil
  • Osaka (KIX-Kansai Intl.) - 93 min med bil
  • Gion-shijo station - 6 minuters promenad
  • Kyoto-Kawaramachi station - 9 minuters promenad
  • Sanjo station - 12 minuters promenad
  • Higashiyama tunnelbanestation - 9 minuters promenad
  • Sanjo Keihan tunnelbanestation - 11 minuters promenad
  • Shiyakusho-Mae station - 19 minuters promenad

Restauranger

  • ‪Gion Coffee Nanafuku - ‬1 min till fots
  • ‪Gion Duck Noodles - ‬1 min till fots
  • アパホテル<京都祇園>EXCELLEN 屋上ビアガーデン
  • ‪茶房こいし - ‬1 min till fots
  • ‪萍萍 (ピンピン) - ‬1 min till fots

Om boendet

OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts

  • Du bor med fantastiskt läge på OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts, bara fem minuters promenad från Shijo Street och Yasaka-helgedomen. Dessutom ligger Kawaramachi Street och Nishiki Market bara en kvarts promenad härifrån. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Higashiyama tunnelbanestation tar det 9 minuter att gå och till Sanjo Keihan tunnelbanestation är det 11 minuter.

Översikt

DONE

Hotellets storlek

    • 36 rum
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
    • Snabb incheckning tillgänglig
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
DONE

Barn

    • Inga spjälsängar (barnsängar)
DONE

Husdjur

    • Djur ej tillåtna
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 50+ Mbps)
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Ingen parkering på plats.
DONE

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Kontinental frukost (tilläggsavgift) dagligen 06.00–11.00
  • Vattenautomat

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Tvättmöjligheter
  • Bagageförvaring

Boendet och bekvämligheter

  • Lokalt ägda samt organiserade turer och aktiviteter
  • Vattenbehållare

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Bredd på hissdörr (centimeter) 138

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • 32-tums platt-tv
  • Digital-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Klimatreglerad luftkonditionering och uppvärmning
  • Vattenkokare
  • Tofflor

Sov gott

  • Mörkläggningsgardiner
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Djupt badkar
  • Separat badkar och dusch
  • Elektronisk bidé
  • Lyxtoalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Tandborstar och tandkräm
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi (med hastigheten 50+ Mbps)

Mat och dryck

  • Stor kyl/frys
  • Frys
  • Mikrovågsugn
  • Köksutrustning
  • Gratis tepåsar/snabbkaffe
  • Pappersservetter

Övrigt

  • Dagligen
  • Laptopanpassat värdeförvaringsskåp på rummet
  • Tillgång till miljövänliga rengöringsprodukter

Avgifter och policyer

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person, per natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med informationen i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.

Extra tillval

  • Kontinental frukost erbjuds mot en tilläggsavgift på JPY 2100 för vuxna och JPY 2100 för barn (ungefärliga priser).

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior på passen för samtliga gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club och JCB International.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts Hotel
OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts Kyoto
OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts Hotel Kyoto

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts och få hela beloppet återbetalat?

Ja, OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts parkering?

Det finns tyvärr ingen parkering för OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts.

Vilka tider har OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00. Utcheckning senast 11.00. Expressincheckning erbjuds.

Har OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts rum med privata bubbelpooler?

Ja, varje rum har ett djupt badkar.

Hur är området vid OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts?

OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts ligger i Gion, 9 minuters promenad från Higashiyama tunnelbanestation och 9 minuters promenad från Kawaramachi Street.

Recensioner

Recensioner för OMO5 Kyoto Gion by Hoshino Resorts

9,2

Underbart

9,4

Renlighet

9,2

Bekvämligheter

9,2

Personal och service

9,4

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Fantastic location and super friendly staff who were all very helpful.
Derek, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Our family had a great experience at OMO5. The staff was extremely helpful . The rooms were very clean spacious comfortable and the location was very convenient. We love making the breakfast bread. Would definitely stay again
Patricia, 3 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Visites proposées très sympa et très bien. Dommage qu'il ne ait pas de petit déjeuner. Personnel très gentils.
patrice, 5 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Prime location in the heart of Gion, yet ultra quiet. Nice combo of traditional meets modern styling. The “make your own bread” option for breakfast was awesome. Would definitely stay here again in Kyoto- super convenient and amazing amenities!
Heather, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fresh baked bread for breakfast in the room. Extremely large, clean rooms, and great central location for all the temples in Gion.
Shawn, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

6人で還暦祝いに多賀大社の帰りに泊まりました 40年の友達 一緒の部屋で泊まれて夜遅くまで楽しく過ごせました スタッフの方に近くで美味しいお店教えて もらえました  お部屋もきれいで快適でした パン トッピング類も美味しかったです また 泊まりたいです
カズヨ, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

The room was amazing with great amenities and the staff were brilliant
Adam, 3 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

This hotel was an amazing location! The rooms are a bit smaller than the pictures look- the table in our room was huge and made it hard to get around the room. We could also hear the guests next door who were a bit loud. The lobby of the hotel is very cool and they have tea served in the evening. The staff were very kind and helpful. The location can’t be beat !!
Nicole, 3 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Great location
Maria, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Really enjoyed our stay. Would be nice to have a morning temple and shrine walk in English.
Margaret, 3 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Muito bom

Camas confortáveis e quarto espaçoso
Evandro, 2 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Great location
Rodney, 5 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Clean family size room. Friendly staff. Great location, many sites and plac s to eat in walking distance.
Paula, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

床非常好睡,浴室洗澡水壓也很大,非常舒服,周圍交通也很方便
HUI CHIN, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Loved the property. Staff is friendly, breakfast was good (loved making my own bread). Great location.
Christopher, 4 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Room was fine for 3 adults. Space was efficiently designed. Nice tub and shower area with good water pressure. Beds were comfy.
Michelle, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

I would definitely stay here again if I’m ever in Gion area. Lots of eateries and shops nearby. Very convenient location to explore Gion.
Jane, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very polite staff, clean rooms and close to lots of attraction and restaurants in Gion district of Kyoto
Scott, 4 nätters resa
Verifierad recension

6/10 Bra

This was by far the hotel I liked the least & kind of regretted booking during our stay in Japan. The only plus was the size of the room. That major negative was the included breakfast which was bread we had to bake in our room and sushi on a couple other mornings. These would be left in your room in the refrigerator. On vacation I was not planning to baking bread for 4 hours. I needed real breakfast for my kids and unfortunately this hotel did not stand up to that. The staff was okay. Not super friendly at check-in. The facility is nice with a lot of restaurants and bars near, even right downstairs from the hotel. The hotel is located in a great location, walking distance to a lot, including the temple. I had booked another hotel nearby for half the price. The only downside to that one was the size of the rooms which is why I switched. I kind of regretted that.
Susan, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Maravilloso

Maravilloso hotel, muy japonés, la ubicación inmejorable ! El personal de lo más amable y servicial !
Saride Vanessa, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very central and clean, great service!
Natalia, 5 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Todo perfecto
ADOLFO, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Terrific hotel in an unbeatable location. Staff were very helpful and accommodating.
David, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Gion adjacent charmer

Possibly the best of the many hotels we used in our trip. Incredibly nice rooms with lots of amenities, including a well-stocked kitchenette. Great location and overall utterly charming place to be.
Alice, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great hotel in an amazing location. My family loved the spacious rooms and utilized the kitchenettes to make breakfast. During our visit the hotel offered complementary walking tours and ceremonial matcha tea in the evenings that we loved.
Ryan, 3 nätters resa