Keraton Jimbaran Beach Resort

Boendeklass: 4
Hotell på stranden med utomhuspool nära Jimbaran-stranden

Välj datum för att se priser

Keraton Jimbaran Beach Resort ligger bara 5 minuters bilfärd från Jimbaran-stranden och Italiens honorärkonsulat. Du kan svalka dig i en utomhuspool, äta gott på deras restaurang eller varva ned med en drink i en av 2 barer/lounger. På detta hotell i boutique-stil får gäster även tillgång till en bar vid poolen, en barnpool och en snackbar/deli.

Recensioner

8,4 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Parkering tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Bar

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • På stranden
  • Restaurang samt 2 barer/lounger
  • Utomhuspool
  • Frukost tillgänglig
  • Strandhanddukar
  • Barnpool
  • Bar vid poolen
  • Rumsservice dygnet runt
  • Barnpassning
  • Terrass
  • Reception öppen dygnet runt

Känn dig som hemma (6)

  • Barnpassning (avgift tillkommer)
  • Barnpool
  • Extrasängar
  • Privat badrum
  • Kabel-/satellit-tv
  • Trädgård
Det nuvarande priset är 481 kr
inklusive skatter och avgifter
14 okt. – 15 okt.

Därför älskar vi det här boendet

Kul vid stranden
Detta hotell erbjuder volleyboll på en orörd vit sandstrand. Strandhanddukar tillhandahålls för gästernas bekvämlighet medan de njuter av kustmiljön.
Matupplevelser
Kulinariska äventyr väntar på detta hotells restaurang, tillsammans med två livliga barer. Morgonpigga piggar upp dig via den läckra frukostbuffén.
Drömlika sängar och mer
Slipp på dig mjuka badrockar efter att ha njutit av läckerheter från rumsservice dygnet runt. Premiumsängkläder och en gratis minibar fulländar den perfekta vistelsen.

Rumsalternativ

Deluxe-rum

8,6 av 10
Utmärkt
(17 recensioner)
  • Utsikt mot trädgården
  • 41 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 1 enkelsäng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Jl. Mrajapati, Jimbaran, Bali, 2023

I närheten

  • Jimbaran-stranden - 1 min till fots - 0.2 km
  • Jimbaran marknad - 9 min till fots - 0.8 km
  • Italiens honorärkonsulat - 15 min till fots - 1.3 km
  • Jimbarans fiskmarkand - 5 min med bil - 2.3 km
  • Kedonganans fiskepir - 5 min med bil - 2.3 km

Ta sig runt

  • Denpasar (DPS-Ngurah Rai Intl.) - 21 min med bil

Restauranger

  • ‪Warung Ramayana - ‬2 min till fots
  • ‪Nelayan Restaurant - ‬3 min till fots
  • ‪Cuca - ‬5 min till fots
  • ‪Lia Cafe Jimbaran Seafood - ‬2 min till fots
  • ‪AKUA de Bilbao Tapas Bar & Restaurant - ‬3 min till fots

Om boendet

Keraton Jimbaran Beach Resort

  • Keraton Jimbaran Beach Resort ligger bara 5 minuters bilfärd från Jimbaran-stranden och Italiens honorärkonsulat. Du kan svalka dig i en utomhuspool, äta gott på deras restaurang eller varva ned med en drink i en av 2 barer/lounger. På detta hotell i boutique-stil får gäster även tillgång till en bar vid poolen, en barnpool och en snackbar/deli.

Översikt

Hotellets storlek

    • 102 rum
    • 2 våningar

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00.
    • Kontaktfri incheckning erbjuds
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00

Incheckningsinstruktioner

    • Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
    • Om du planerar att ankomma efter 00.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Barnpassning*

Husdjur

    • Inga djur eller assistanshundar tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Begränsad parkering på plats.

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) dagligen 06.30–10.30
  • 2 barer/lounger
  • Restaurang
  • Poolbar
  • Grillar
  • Rumsservice dygnet runt
  • Snackbar/deli

Resa med barn

  • Barnpool
  • Barnpassning (tilläggsavgift)

Saker att göra

  • På stranden
  • Strandvolleyboll
  • Shopping

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Frisersalong
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Bagageförvaring
  • Bröllopstjänster
  • Flerspråkig personal
  • Strandhanddukar
  • Solstolar
  • Parasoller

Boendet och bekvämligheter

  • 6 byggnader
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Trädgård
  • Terrass
  • Tv i allmänt utrymme
  • Utomhuspool
  • Arkitektur i art décostil

Tillgänglighetsanpassning

  • Rullstolsanpassning
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk
  • Rullstolsanpassad restaurang
  • Rullstolsanpassad lounge
  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor
  • Väl upplyst gång till ingången

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • 26-tums LCD-tv
  • Kabel-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Luftkonditionering
  • Minibar (med vissa gratisprodukter)
  • Kaffe- och tebryggare
  • Badrockar och tofflor
  • Strykjärn/strykbräda

Sov gott

  • Väckarklocka
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet
  • Extrasäng (avgift tillkommer)

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Endast dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi
  • Telefon

Mat och dryck

  • Minikylskåp
  • Gratis flaskvatten

Övrigt

  • Dagligen
  • Värdeförvaringsskåp på rummet

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på IDR 250000 för vuxna och IDR 125000 för barn (ungefärliga priser).

Renoveringar och stängningar

I enlighet med lokala bestämmelser måste alla besökare stanna på boendet under det hinduiska nyårets dag av tystnad, Nyepi, under ett dygn (med start kl. 06.00). Nyepi infaller oftast i mars eller april (datumen ändras varje år). In- och utcheckning sker inte under detta dygn. Ngurah Rai Airport (Bali International Airport) är också stängd under Nyepi.

Barn- och extrasängar

  • Barnpassning erbjuds mot en extra avgift.
  • Tillgång till extrasängar erbjuds mot en avgift på IDR 480000 per natt.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Anläggningen har inga hissar.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns kolmonoxiddetektor, brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem, förbandslåda och fönstergaller på boendet.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express, JCB International och Union Pay.
Kontantfria transaktioner erbjuds.
Boendets registreringsnummer 8120100881131
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Jimbaran Resort
Keraton Jimbaran Resort Spa
Keraton Jimbaran
Keraton Jimbaran Resort
Keraton Resort
Resort Jimbaran
Keraton Hotel Jimbaran
Keraton Jimbaran Hotel Jimbaran
Keraton Jimbaran Resort & Spa Bali
Keraton Jimbaran Beach Resort
Keraton Jimbaran Beach
Keraton Resort
Keraton Jimbaran Beach
Hotel Keraton Jimbaran Beach Resort Jimbaran
Jimbaran Keraton Jimbaran Beach Resort Hotel
Hotel Keraton Jimbaran Beach Resort
Keraton Jimbaran Beach Resort Jimbaran
Keraton Jimbaran Resort Spa
Keraton Resort
Keraton Jimbaran Beach
Hotel Keraton Jimbaran Beach Resort Jimbaran
Jimbaran Keraton Jimbaran Beach Resort Hotel
Hotel Keraton Jimbaran Beach Resort
Keraton Jimbaran Beach Resort Jimbaran
Keraton Jimbaran Resort Spa
Keraton Resort
Keraton Jimbaran Beach
Keraton
Hotel Keraton Jimbaran Beach Resort Jimbaran
Jimbaran Keraton Jimbaran Beach Resort Hotel
Hotel Keraton Jimbaran Beach Resort
Keraton Jimbaran Beach Resort Jimbaran
Keraton Jimbaran Resort Spa
Keraton Jimbaran Jimbaran
Keraton Jimbaran Beach Resort Hotel
Keraton Jimbaran Beach Resort Jimbaran
Keraton Jimbaran Beach Resort Hotel Jimbaran

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Keraton Jimbaran Beach Resort och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Keraton Jimbaran Beach Resort erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Har Keraton Jimbaran Beach Resort någon pool?

Ja, det finns utomhuspool och barnpool.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Keraton Jimbaran Beach Resort?

Tyvärr är varken husdjur eller assistanshundar tillåtna.

Erbjuder Keraton Jimbaran Beach Resort parkering?

Ja. Antalet parkeringsplatser kan vara begränsat.

Vilka tider har Keraton Jimbaran Beach Resort angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00. Utcheckning senast 12.00. Kontaktfri incheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på Keraton Jimbaran Beach Resort och i närheten?

Under de varmare månaderna kan du roa dig med aktiviteter som volleyboll. Ta en simtur i utomhuspoolen eller upptäck de andra bekvämligheterna som detta hotell erbjuder, som 2 barer och trädgård.

Har Keraton Jimbaran Beach Resort restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns en restaurang på boendet.

Hur är området vid Keraton Jimbaran Beach Resort?

Keraton Jimbaran Beach Resort ligger 2 minuters promenad från Jimbaran-stranden och 8 minuters promenad från Jimbaran marknad.

Recensioner

Recensioner för Keraton Jimbaran Beach Resort

8,4

Väldigt bra

8,4

Renlighet

8,0

Läge

8,6

Personal och service

7,8

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Bra hotell även om det har sett sina bästa dagar men kan varmt rekommendera
Verifierad recension

10/10 Enastående

Vacker resort med underbar trädgård, rummen var stora & fina men sängarna var hårda. Frukosten var jättebra med allt du kan tänka dig. Poolområdet var stort & fint med poolhanddukar. Stranden med solstolar var väl inte det mysigaste så det blev poolhäng här.
Verifierad recension

10/10 Enastående

We loved the breakfast and the staff were very friendly
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Tout très bien sauf la restauration qui est moyenne. Entre autre le café ….difficile à avaler….
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Fint stort Resort der dog virker lidt slidt i kanterne og trænger til en renovering. God placering ned til stranden og tæt på lufthavnen.
Verifierad recension

10/10 Enastående

My stay was amazing. I loved the resort, location was convenient and the staff was amazing, helpful and friendly
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

We loved the resort: typical Balinese style, spacious rooms, and right on the beach. We will go back.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great property ..handy to beach seafood restaurants Lovely pool
Verifierad recension

10/10 Enastående

Super flot og lækkert. Meget venligt personale.
Verifierad recension

2/10 Dåligt

Hotellet er ikke vedligeholdt i mange år. Gelændere op til førstesalen er mere eller mindre istykker. Morgen maden er jævn trist og hvis man ikke lige er der kl 8:00 er fadene tomme, trods meget få gæster. Det eneste som er super nice er beliggenheden ved stranden. Men vores anbefaling kan de ikke få.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Super hyggeligt hotel med både fine pool områder og lige nede på stranden. Lækker morgenmads buffet hvor dit æg bliver tilberedt som du ønsker. Venlige og smilende personale og rent og pænt alle steder.
Verifierad recension

10/10 Enastående

I was looking for a beach resort with a swim up bar close to the beach. Exactly what I got . From the moment we arrived it felt like another world of relaxation. It may not be as new as a couple of resorts are , but definitely has the charm . If we ever get the chance to come back to Bali, I’ll be staying here again.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Hotel bem antigo, mas que ainda é confortável. Beira mar. Super calmo e silencioso. Não espere muita gente, música ou atividades. Não tem nada disso.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Top
Verifierad recension

10/10 Enastående

We only stayed here for 1 night before flying out from Bali. This hotel was a great!!! We loved the hotel architecture and our room was large and clean. We loved the pool and the long sandy beach that was fantastic for swimming, yet had no crowds and was peaceful (surprising considering the closeness to the airport). Swim up bar with happy hour cocktails and a very friendly/helpful barman. Very good seafood restaurants within easy walking distance. Breakfast was OK but could have had more variety- needs a coffee machine. We would recommend this hotel. We will definitely be back for a longer stay
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great value, beautiful resort.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

location nice pool varied menu for dinner
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Good service and room
Verifierad recension

10/10 Enastående

Chambre propre Personnel accueillant et toujours disponible
Verifierad recension

10/10 Enastående

hotel moderne mais en style temple bouddhiste avec des chambres spacieuses, possibilites de louer des scooters petit dejeuner excellent, plage a proximite avec restaurants,massages.... bref tres bon emplacement
Verifierad recension

10/10 Enastående

Lovely place to stay, great staff. Very quick overnight trip but would recommend again, onsite restaurant - right on the beach. Large comfortable room, beautiful grounds.
Verifierad recension

10/10 Enastående

beautiful architecture, kind staff, great location
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Lovely Balinese Resort
Verifierad recension

10/10 Enastående

Très beau séjour

Séjour en famille juste sur la belle plage de Jimbaran, personnel très sympathique et aux Petits soins
Jardin magnifique
Vue du petit déjeuner
La plage de Jimbaran
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great beach access, wonderful breakfast. Awesome staff