Ronnums Herrgård - Collection by Ligula

Boendeklass: 3.5
Hotell i en förort i Vargön med restaurang och konferenscenter

Välj datum för att se priser

Ronnums Herrgård - Collection by Ligula ligger nära en järnvägsstation och är ett utmärkt val för din vistelse i Vargön. Gäster kan äta gott på deras restaurang, och sedan koppla av i en bubbelpool efter en lång dag. Det finns även en bastu och en trädgård.
VIP Access
VIP Access

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Gratis frukost
  • Husdjursvänligt
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Rökning förbjuden

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Restaurang
  • Bastu
  • Bubbelpool
  • Rumsservice
  • Konferenscenter
  • Business-service
  • 8 mötesrum
  • Kaffe i allmänt utrymme
  • Trädgård
  • Konferensrum
  • Flerspråkig personal

Känn dig som hemma (6)

  • Kabel-/satellit-tv
  • Trädgård
  • Städning varje dag
  • Mörkläggningsgardiner
  • Tvättjänster
  • Hiss
Det nuvarande priset är 888 kr
inklusive skatter och avgifter
4 okt. – 5 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Classic Single Room

9,4 av 10
Enastående
(11 recensioner)
  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Classic Twin Room

9,2 av 10
Underbart
(84 recensioner)
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Superior Twin Room

8,0 av 10
Mycket bra
(10 recensioner)
  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Junior Suite

9,0 av 10
Underbart
(12 recensioner)
  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Classic Twin Room Annex

  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Classic Twin Room With Terrace

  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
PARKVAGEN 18, Vargon, 468 30

I närheten

  • Skräckleparken - 6 min med bil - 5.4 km
  • Vänersborgs museum - 7 min med bil - 5.8 km
  • Vänersborgs kyrka - 8 min med bil - 6.1 km
  • Kungajaktmuseet Älgens Berg - 8 min med bil - 4.6 km
  • Vattenpalatset Vänerparken - 9 min med bil - 6.7 km

Ta sig runt

  • Trollhättan, Sverige (THN-Vanersborg) - 9 min med bil
  • Vargön station - 11 minuters promenad
  • Vänersborg centralstation - 12 min med bil
  • Trollhättan centralstation - 15 min med bil

Restauranger

  • ‪Sushi Ro - ‬7 min med bil
  • ‪Ronnums Herrgard Hotel Trollhattan - ‬1 min till fots
  • ‪Café Cult - ‬8 min med bil
  • ‪Skräcklestugan - ‬7 min med bil
  • ‪Cyrano - ‬7 min med bil

Om boendet

Ronnums Herrgård - Collection by Ligula

  • Ronnums Herrgård - Collection by Ligula ligger nära en järnvägsstation och är ett utmärkt val för din vistelse i Vargön. Gäster kan äta gott på deras restaurang, och sedan koppla av i en bubbelpool efter en lång dag. Det finns även en bastu och en trädgård.

Översikt

Hotellets storlek

    • 54 rum
    • 2 våningar

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 21.00.
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00

Incheckningsinstruktioner

    • Receptionen är öppen alla dagar 07.00–21.00.
    • Receptionen är bemannad under begränsade tider.
    • Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
    • Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Barn bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar behövs.

Husdjur

    • Husdjur tillåts*
    • Assistanshundar är välkomna
    • Endast särskilda rum. Du kan begära rum där husdjur är tillåtna genom att kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Begränsningar gäller.*
    • Mat- och vattenskålar erbjuds

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Gratis parkering för husbil, buss och lastbil.
    • Parkering borta från gatan finns på plats.

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé 06.30–09.30 under veckodagar och 07.30–10.30 på helger
  • Restaurang
  • Kaffe/te i allmänt utrymme
  • Rumsservice (under begränsade tider)

Resa med barn

  • Barn bor gratis

Saker att göra

  • Golf i närheten
  • Vandrings- och cykelleder i närheten

Arbeta på resan

  • Business-service
  • 8 mötesrum
  • Konferenscenter (100 kvadratmeter)

Tjänster

  • Reception (öppen begränsade tider)
  • Tvättjänster
  • Bagageförvaring
  • Bröllopstjänster
  • Flerspråkig personal
  • Cykelförvaring
  • Romantiska paket

Boendet och bekvämligheter

  • 5 byggnader
  • Trädgård
  • Picknickområde
  • Bubbelpool
  • Bastu
  • Veganska måltidsalternativ
  • Vegetariska måltidsalternativ
  • Human behandling av vilda djur i fångenskap
  • Lokal konstutställning
  • Dubbelfönster
  • Minst 80 % LED-ljus
  • Policy för matavfall
  • Inga plastomrörare
  • Inga plastsugrör
  • Inga plastvattenflaskor
  • Endast återanvändbara koppar
  • Endast återanvändbara bordsserviser
  • Bankettsal

Tillgänglighetsanpassning

  • Rullstolsanpassning
  • Hiss

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • 32-tums platt-tv
  • Kabel-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Uppvärmning
  • Vattenkokare
  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)

Sov gott

  • Mörkläggningsgardiner
  • Väckarklocka
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Kombinerad dusch/badkar
  • Miljövänliga toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi
  • Skrivbordsstol

Mat och dryck

  • Champagneservice
  • Gratis tepåsar/snabbkaffe

Övrigt

  • Dagligen
  • Miljövänliga toalettartiklar
  • Behållare för toalettartiklar
  • Tillgång till miljövänliga rengöringsprodukter
  • LED-lampor
  • Återvinning

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Sen utcheckning kan arrangeras mot en extra avgift.

Renoveringar och stängningar

Följande anläggningar är stängda på måndag och söndag:
  • Restaurang

Barn- och extrasängar

  • Barnsängar är tillgängliga mot en avgift på SEK 100.0 per vistelse.
  • Tillgång till extrasängar erbjuds mot en avgift på SEK 300.0 per natt.

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på SEK 300 per husdjur, per vistelse.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.

Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare och rökdetektor på boendet.

Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).

Boendet accepterar kreditkort. Ingen kontantbetalning.

Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express, Discover, Diners Club, JCB International och Carte Blanche.

Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Ronnums Herrgård Inn

Ronnums Herrgård Inn Vargon

Ronnums Herrgård Hotel Vargon

Ronnums Herrgård Hotel

Ronnums Herrgård Vargon

Ronnums Herrgård

Ronnums Herrgard

Ronnums Herrgård

Ronnums Herrgård Collection by Ligula

Ronnums Herrgård - Collection by Ligula Hotel

Ronnums Herrgård - Collection by Ligula Vargon

Ronnums Herrgård - Collection by Ligula Hotel Vargon

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Ronnums Herrgård - Collection by Ligula och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Ronnums Herrgård - Collection by Ligula erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Ronnums Herrgård - Collection by Ligula?

Ja, husdjur är välkomna. En avgift tas ut på SEK 300 per husdjur per vistelse. Assistanshundar är avgiftsbefriade. Mat- och vattenskålar erbjuds. Vissa begränsningar kan gälla, så kontakta boendet för mer information.

Vilka tider har Ronnums Herrgård - Collection by Ligula angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 21.00. Utcheckning senast 11.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift.

Vad finns det att göra på Ronnums Herrgård - Collection by Ligula och i närheten?

Roa dig med aktiviteter i närheten som vandring och öva upp svingen på golfbanan i närheten. Koppla av i bubbelpoolen eller upptäck vilka andra bekvämligheter du har tillgång till här, till exempel bastu och picknickområde. Ronnums Herrgård - Collection by Ligula har även trädgård.

Har Ronnums Herrgård - Collection by Ligula restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns en restaurang på boendet.