Wetterstein Hotel

Hotell i München med bar och fitnesscenter (öppet dygnet runt)

Välj datum för att se priser

Wetterstein Hotel ligger mindre än 10 minuters bilfärd från Theresienwiese och Marienplatz. Vill du träna har du tillgång till ett dygnet runt-öppet fitnesscenter och efteråt kan du varva ned med en drink i en bar/lounge. Det finns även en snackbar/deli och en terrass. Andra resenärer talar mycket väl om den hjälpsamma personalen. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Wettersteinplatz U-Bahnstation tar det 5 minuter att gå och till Kurzstrasse spårvagnshållplats är det 6 minuter.

Recensioner

8,4 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Parkering tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Gym
  • Bar

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Frukost tillgänglig
  • Fitnesscenter öppet dygnet runt
  • Parkering (avgift tillkommer)
  • Bar
  • Business-service (dygnet runt)
  • Business-service
  • Terrass
  • Reception öppen dygnet runt
  • Bibliotek
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Snackbar/deli

Känn dig som hemma (6)

  • Tv
  • Terrass
  • Städning varje dag
  • Tvättmöjligheter
  • Hiss
  • Badkar eller dusch
Det nuvarande priset är 1 064 kr
inklusive skatter och avgifter
17 aug. – 18 aug.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 12 av 12 rum

Economy dubbelrum (Street View)

  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Economy enkelrum (Street View)

8,8 av 10
Utmärkt
(3 recensioner)
  • 12 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Familjerum

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 22 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Comfort-rum (Street View)

8,8 av 10
Utmärkt
(6 recensioner)
  • 18 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum (Grand Lit)

8,0 av 10
Mycket bra
(8 recensioner)
  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Comfort dubbelrum - innergård

9,2 av 10
Underbart
(7 recensioner)
  • 18 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum

10,0 av 10
Enastående
(4 recensioner)
  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Comfort enkelrum - innergård

8,4 av 10
Mycket bra
(8 recensioner)
  • 12 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Superior-rum - innergård

8,8 av 10
Utmärkt
(5 recensioner)
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Double Room Comfort Courtyard Area

  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Comfort Single Room Courtyard Area

  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Grand Lit Double Room

  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Grünwalder Str. 16, Munich, BY, 81547

I närheten

  • Grünwalder stadion - 8 min till fots - 0.7 km
  • Flaucher - 12 min till fots - 1.1 km
  • Nockherberg Paulaner bryggeri - 3 min med bil - 1.8 km
  • Hellabrunn Zoo - 4 min med bil - 2.5 km
  • Mariahilfplatz - 4 min med bil - 2.5 km

Ta sig runt

  • Franz Josef Strauss International Airport (MUC) - 54 min med bil
  • Munich Harras station - 6 min med bil
  • Mittersendling station - 7 min med bil
  • Untersbergstraße station - 16 minuters promenad
  • Wettersteinplatz U-Bahnstation - 5 minuters promenad
  • Kurzstrasse spårvagnshållplats - 6 minuters promenad
  • Tegernseer Landstraße spårvagnshållplats - 7 minuters promenad

Restauranger

  • ‪McDonald's - ‬8 min till fots
  • ‪Caffé Fausto in der Kraemer'schen Kunstmühle - ‬9 min till fots
  • ‪Ha Anh Quan - ‬11 min till fots
  • ‪Café Wimmer - ‬12 min till fots
  • ‪Pinturicchio München - ‬9 min till fots

Om boendet

Wetterstein Hotel

  • Wetterstein Hotel ligger mindre än 10 minuters bilfärd från Theresienwiese och Marienplatz. Vill du träna har du tillgång till ett dygnet runt-öppet fitnesscenter och efteråt kan du varva ned med en drink i en bar/lounge. Det finns även en snackbar/deli och en terrass. Andra resenärer talar mycket väl om den hjälpsamma personalen. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Wettersteinplatz U-Bahnstation tar det 5 minuter att gå och till Kurzstrasse spårvagnshållplats är det 6 minuter.

Översikt

DONE

Hotellets storlek

    • 79 rum
    • 4 våningar
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 03.30.
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år
DONE

Husdjur

    • Husdjur tillåts (endast hundar)*
    • Assistanshundar är välkomna
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Parkering erbjuds (EUR 10 per dag, med möjlighet att köra ut och in).
DONE

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) dagligen 06.30–10.00
  • Bar/lounge
  • Snackbar/deli

Saker att göra

  • Cykeluthyrning i närheten

Arbeta på resan

  • Business-service dygnet runt

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Tvättmöjligheter
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Bagageförvaring
  • Flerspråkig personal

Boendet och bekvämligheter

  • 1 byggnad
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Terrass
  • Bibliotek
  • Tv i allmänt utrymme
  • Fitnesscenter (öppet dygnet runt)
  • Festsal

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Rullstolsanpassad tillgång till hiss
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk
  • Gång utan trappsteg till ingången

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • LED-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Klimatreglerad luftkonditionering

Sov gott

  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Delvis öppet badrum
  • Badkar eller dusch
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi

Övrigt

  • Dagligen

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på EUR 13 för vuxna och EUR 7 för barn (ungefärliga priser).

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på EUR 15 per husdjur, per natt.

Parkering

  • Parkering kostar EUR 10 per dag, med möjlighet att köra ut och komma tillbaka.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare, rökdetektor och förbandslåda på boendet.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Boendet accepterar kreditkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard och American Express.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Hotel Wetterstein
Wetterstein
Wetterstein Hotel
Wetterstein Hotel Munich
Wetterstein Munich
Wetterstein Hotel Hotel
Wetterstein Hotel Munich
Wetterstein Hotel Hotel Munich

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Wetterstein Hotel och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Wetterstein Hotel erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Wetterstein Hotel?

Ja, hundar är välkomna. En avgift tas ut på EUR 15 per husdjur per natt. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Erbjuder Wetterstein Hotel parkering?

Ja. Parkering kostar EUR 10 per dag.

Vilka tider har Wetterstein Hotel angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 03.30. Utcheckning senast 11.00.

Vad finns det att göra på Wetterstein Hotel och i närheten?

Under årets varmare månader kan du roa dig med aktiviteter i närheten osm cykling. Wetterstein Hotel har även fitnesscenter (öppet dygnet runt).

Hur är området vid Wetterstein Hotel?

Wetterstein Hotel iligger 5 minuters promenad från Wettersteinplatz U-Bahnstation och 15 minuters promenad från Flaucher.

Recensioner

Recensioner för Wetterstein Hotel

8,4

Väldigt bra

8,6

Renlighet

7,8

Läge

8,6

Personal och service

8,2

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

6/10 Bra

Ett hotell. Inget som sticker ut på något sätt. Överlag acceptabelt.
Daniel, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Familjehotell

Fantastiskt trevligt hotell med utmärkt läge i München .
Anders, 4 nätters resa
Verifierad recension

6/10 Bra

Ett helt ok rum för en familj. Låg dock i källaren så det var källarfönster. Tyvärr stora problem med värmen i duschen. Var skållhett! Helt ok frukost. Låg nära tunnelbana. Väldigt bra grekisk restaurang i närheten med härlig trädgård!
2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Ótima localização, próximo a estação de metrô, café da manhã muito bom.
Luiz F, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

I had an excellent stay at this hotel and highly recommend it! The location is perfect, as it's very close to the metro station, making transportation incredibly easy. The room was spotless—the carpets were very clean, which I really appreciated. It’s a quiet and peaceful place, ideal for a good night’s rest. Even though I didn’t try the food, the overall quality of the accommodation and the friendly, smiling staff made my experience wonderful. In terms of value for money, it is truly a top-notch place. Definitely recommended!
Huseyin Enes, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Alles super
Jaqueline, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very clean and close to all the activities.
Angie, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Nettes Hotel in Giesing mit hervorragendem Preis-/Leistungsverhältnis. Durch die unmittelbare Nähe zu U-Bahn und Tram ist das Stadtzentrum schnell zu erreichen.
Harald, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

È il mio hotel di riferimento quando sono in viaggio di lavoro a Monaco.
simone, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Safe comfortable good-value hotel 4 subway stops from the city center. Good substantial breakfast menu and very helpful and friendly staff. I stay here every October for a conference because it’s close to the conference venue and find it very comfortable and convenient.
Roopali, 4 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Gutes Hotel für einen Kurzaufenthalt
Hans-Hermann, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Munich suburb

Very very nice place in every aspect. Easy to get to by S-Bahn from Munich. Pleasant surroundings and small city.
David, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Close to the Altstadt, friendly staff excellent breakfast. Will stay here again
Heidi, 3 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Sehr günstiges zebtral gelegenes Hotel für einen Kurztrip nach München.
Sandra, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

It was good property and staff
Ravindra, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Breakfast

Breakfast could be a lil better
Adrian Arthur Volker, 4 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

OPTIMALE GEMUETLICHE LAGE , PERSONAL SEEHR FREUNDLICH !
MJK, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Todo excelente y te queda la estación del metro a unos cuantos metros , tiendas y lo necesario para hacer la estancia amena y placentera …..
Roberto Gutiérrez, 4 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Esperienza positiva… posto e servizi eccellente
Giuseppe, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Direkte Tramanbindung, gutes Frühstück, sauberes Zimmet
N., 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Really close to U-Bahn, friendly Staff
Roland, 2 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Hyvä hotelli jossa kaikki perusasiat ovat kunnossa. Aamiainen oli maukas ja riittävä.
4 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Ci siamo trovati molto bene, personale gentile e disponibile, ottima posizione a due passi dalla metro.
Roberto, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Es war alles super, sie waren sehr freundlich und entgegenkommend
Yasin, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Ich war mit allem sehr zu frieden.
Armin, 1 natts resa