H4 Hotel Solothurn

Boendeklass: 4
Hotell i Solothurn med spa och restaurang

Välj datum för att se priser

H4 Hotel Solothurn ligger nära en järnvägsstation och är ett utmärkt val för din vistelse i Solothurn. Gäster kan unna sig spatjänster på deras spa, eller äta gott på deras restaurang. Dessutom har gäster tillgång till en bar/lounge, ett fitnesscenter och en bubbelpool. Andra resenärer talar mycket väl om den hjälpsamma personalen.

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Spa
  • Husdjursvänligt
  • Parkering tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Restaurang samt bar
  • Fullständigt spa
  • Frukost tillgänglig
  • Fitnesscenter
  • Bastu
  • Ångbastu
  • Parkering (avgift tillkommer)
  • Bubbelpool
  • Rumsservice
  • Business-service
  • Mötesrum

Känn dig som hemma (6)

  • Privat badrum
  • Kabel-/satellit-tv
  • Terrass
  • Städning varje dag
  • Tvättmöjligheter
  • Mörkläggningsgardiner
Det nuvarande priset är 1 801 kr
inklusive skatter och avgifter
3 okt. – 4 okt.

Därför älskar vi det här boendet

Affärer möter nöje
Detta hotell ligger i stadens centrum och erbjuder mötesrum och ett businesscenter för arbete. Ett komplett spa, bastu och bar väntar på avkoppling.
Gott om restaurangalternativ
Smaka på kulinariska läckerheter i restaurangen eller varva ner i baren. Hotellets frukostbuffé ger en perfekt start på dagen.
Lyxig spa-upplevelse
Hotellet har ett komplett spa med behandlingsrum och massage. Bastu, bubbelpool och ångbad väntar. Ett gym kompletterar wellnesspaketet.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 11 av 11 rum

Rum

  • 2 sovplatser

Comfort Double Room

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar ELLER 1 kingsize-säng

Suite

  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (enkel)

Comfort dubbelrum

9,2 av 10
Underbart
(9 recensioner)
  • 18 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Business dubbelrum

9,0 av 10
Underbart
(11 recensioner)
  • Utsikt mot parken
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Svit

8,0 av 10
Mycket bra
(2 recensioner)
  • Utsikt mot floden
  • 52 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Familjerum (3 adults)

9,2 av 10
Underbart
(5 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 52 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Comfort dubbelrum för 1 person

8,6 av 10
Utmärkt
(11 recensioner)
  • 18 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Business dubbelrum för 1 person

  • Utsikt mot parken
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Familjerum (2 adults and 2 children)

  • Utsikt mot staden
  • 52 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Deluxe dubbelrum

8,6 av 10
Utmärkt
(14 recensioner)
  • Utsikt mot floden
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 stora enkelsängar

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Schänzlistrasse 5, Solothurn, SO, 4500

I närheten

  • Naturmuseum - 5 min till fots - 0.4 km
  • Jesuitkyrkan - 6 min till fots - 0.6 km
  • Saint Ursen-katedralen - 6 min till fots - 0.6 km
  • Kunstmuseum - 9 min till fots - 0.8 km
  • Friedhofplatz - 9 min till fots - 0.8 km

Ta sig runt

  • Bern (BRN-Belp) - 39 min med bil
  • Basel (BSL-EuroAirport) - 50 min med bil
  • Mulhouse (MLH-EuroAirport) - 50 min med bil
  • Zürich Airport (ZRH) - 75 min med bil
  • Solothurn station - 5 minuters promenad
  • Grenchen Süd station - 11 min med bil
  • Gerlafingen station - 12 min med bil

Restauranger

  • ‪McDonald's - ‬3 min till fots
  • ‪Hafebar - ‬4 min till fots
  • ‪Salzhaus Restaurant Bar - ‬7 min till fots
  • ‪Solheure Bar Restaurant Lounge - ‬5 min till fots
  • ‪volAare an der Aare - ‬2 min till fots

Om boendet

H4 Hotel Solothurn

  • H4 Hotel Solothurn ligger nära en järnvägsstation och är ett utmärkt val för din vistelse i Solothurn. Gäster kan unna sig spatjänster på deras spa, eller äta gott på deras restaurang. Dessutom har gäster tillgång till en bar/lounge, ett fitnesscenter och en bubbelpool. Andra resenärer talar mycket väl om den hjälpsamma personalen.

Översikt

Hotellets storlek

    • 94 rum
    • 7 våningar

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Snabb in-/utcheckning tillgängligt
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas

Barn

    • Inga spjälsängar (barnsängar)

Husdjur

    • Husdjur tillåts (endast hundar, max 1 per rum)*
    • Med vissa förbehåll*
    • Mat- och vattenskålar erbjuds

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Parkering erbjuds (CHF 15 per natt, med möjlighet att köra ut och in).

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) dagligen 06.30–10.30
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Rumsservice (under begränsade tider)

Arbeta på resan

  • Business-service
  • Mötesrum
  • Konferenslokaler (240 kvadratmeter)

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Frisersalong
  • Bagageförvaring
  • Flerspråkig personal

Boendet och bekvämligheter

  • Byggdes 2006
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Terrass
  • Bibliotek
  • Fitnesscenter
  • Fullständigt spa
  • Bubbelpool
  • Bastu
  • Ångbastu
  • Bankettsal

Tillgänglighetsanpassning

  • Rullstolsanpassning

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Tv
  • Kabel-tv
  • Betalfilmer

Vardagsbekvämligheter

  • Klimatreglerad luftkonditionering
  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)

Sov gott

  • Mörkläggningsgardiner
  • Ljudisolerade rum
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Badkar eller dusch
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi
  • Telefon

Övrigt

  • Dagligen (tilläggsavgift)
  • Värdeförvaringsskåp på rummet

Bekvämligheter

Spa

Detta hotell har ett fullständigt spa, Wellness-Oase, där gästerna kan njuta av olika behandlingar. Spat är utrustat med en bastu och en ångbastu. Spat är öppet alla dagar.

Restauranger

Restaurang på platsen – restaurang som serverar frukost, lunch och middag. Öppet alla dagar
Restaurang nr 2 på platsen - bar. Öppet alla dagar

Avgifter och policyer

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • Stadsskatt: 3.00 CHF per person per natt för vuxna; 1.00 CHF per natt för gäster mellan 5 och 11 år. Skatten gäller inte barn under 5 år.

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på CHF 30 för vuxna och CHF 15 för barn (ungefärliga priser).
  • Städning erbjuds mot en avgift

Husdjur

  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på CHF 35 per husdjur, per natt.

Parkering

  • Parkering kostar CHF 15 per natt, med möjlighet att köra ut och komma tillbaka.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.

Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.

Anläggningen har inga hissar.

Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.

Särskilda regler och avgifter kan gälla för avbokning av gruppbokningar (fler än 8 rum på samma boende under samma vistelsedatum).

Boendet accepterar kreditkort och kontanter.

Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard och American Express.

Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Boendeklass

Hotelstars Union tilldelar officiella stjärnklassificeringar för boenden i Schweiz. Detta boende har klassificerats som 4 stjärnor.

Kallas även

Ramada Hotel Solothurn

H4 Solothurn

Ramada Solothurn Hotel

Solothurn Ramada

H4 Hotel Solothurn Hotel

H4 Hotel Solothurn Solothurn

H4 Hotel Solothurn Hotel Solothurn

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på H4 Hotel Solothurn och få hela beloppet återbetalat?

Ja, H4 Hotel Solothurn erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till H4 Hotel Solothurn?

Ja, hundar är välkomna, dock högst 1 per rum. En avgift tas ut på CHF 35 per husdjur per natt. Mat- och vattenskålar erbjuds. Vissa begränsningar kan gälla, så kontakta boendet för mer information.

Erbjuder H4 Hotel Solothurn parkering?

Ja. Parkering kostar CHF 15 per natt.

Vilka tider har H4 Hotel Solothurn angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. Utcheckning senast 12.00. Expressincheckning och expressutcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på H4 Hotel Solothurn och i närheten?

H4 Hotel Solothurn har fullständigt spa och ångbastu.

Har H4 Hotel Solothurn restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns en restaurang på boendet.

Hur är området vid H4 Hotel Solothurn?

H4 Hotel Solothurn ligger mitt i Solothurn, 5 minuters promenad från Solothurn station och 10 minuters promenad från Friedhofplatz.