Miiro Borneta

4.0-stjärnigt boende
Hotell med utomhuspool nära Arc de Triomf

Välj datum för att se priser

Miiro Borneta ståtar med ett utmärkt läge, bara tio minuters promenad från Barcelonas katedral och Arc de Triomf. Gäster kan ta ett dopp i deras utomhuspool, och sedan äta gott på Volta Restaurant, som specialiserar sig på medelhavsköket och serverar frukost, lunch och middag. Dessutom har gäster tillgång till ett fitnesscenter och en bar/lounge. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Jaume I Station tar det 8 minuter att gå och till Barceloneta Station är det 9 minuter.

Recensioner

9,6 av 10, Gästfavorit
Toppbetyg av resenärer

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Gym

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Restaurang samt bar
  • Utomhuspool
  • Frukost tillgänglig
  • Fitnesscenter
  • Kafé
  • Reception öppen dygnet runt
  • Kaffe i allmänt utrymme
  • Luftkonditionering
  • Bibliotek
  • Flerspråkig personal
  • Bagageförvaring

Känn dig som hemma (6)

  • Städning varje dag
  • Kaffe- och tebryggare
  • Mörkläggningsgardiner
  • Utomhuspooler
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
Det nuvarande priset är 2 480 kr
inklusive skatter och avgifter
2 aug. – 3 aug.

Rumsalternativ

The Classic

9,4 av 10
Enastående
(22 recensioner)
  • 17 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

The Superior

9,6 av 10
Enastående
(24 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

The Signature

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 22 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

The Terrace

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 17 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

The Corner

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 27 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

The Junior Terrace Suite

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 28 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

The Classic

  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

The Superior

  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

The Signature

  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
26-30 Passeig de Picasso, Barcelona, 08003

I närheten

  • Parc de la Ciutadella - 1 min till fots - 0.0 km
  • Arc de Triomf - 6 min till fots - 0.6 km
  • Barcelonas katedral - 9 min till fots - 0.8 km
  • La Rambla - 14 min till fots - 1.2 km
  • Plaça de Catalunya - 15 min till fots - 1.3 km

Ta sig runt

  • Barcelona El Prat Airport (BCN) - 27 min med bil
  • Barcelona (YJD-Barcelona-Frankrike järnvägsstation) - 4 minuters promenad
  • França station - 4 minuters promenad
  • Plaça de Catalunya station - 19 minuters promenad
  • Jaume I Station - 8 minuters promenad
  • Barceloneta Station - 9 minuters promenad
  • Arc de Triomf Station - 10 minuters promenad

Restauranger

  • ‪Volta Restaurant & Bar - ‬1 min till fots
  • ‪Dionisos - ‬2 min till fots
  • ‪Murivecchi - ‬2 min till fots
  • ‪Bar Celta Pulpería - ‬2 min till fots
  • ‪Nudes - ‬3 min till fots

Om boendet

Miiro Borneta

  • Miiro Borneta ståtar med ett utmärkt läge, bara tio minuters promenad från Barcelonas katedral och Arc de Triomf. Gäster kan ta ett dopp i deras utomhuspool, och sedan äta gott på Volta Restaurant, som specialiserar sig på medelhavsköket och serverar frukost, lunch och middag. Dessutom har gäster tillgång till ett fitnesscenter och en bar/lounge. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Jaume I Station tar det 8 minuter att gå och till Barceloneta Station är det 9 minuter.

Översikt

DONE

Hotellets storlek

    • 92 rum
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år
DONE

Husdjur

    • Husdjur tillåts (endast katter och hundar, max 1 per rum)*
    • Assistanshundar är välkomna
    • Endast särskilda rum, med vissa förbehåll*
    • Husdjur måste övervakas
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Parkering på plats är endast tillgänglig på begäran.
DONE

Övrig information

    • Särskilda platser för rökning (böter kan ges)

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) 07.00–10.30 under veckodagar och 07.30–11.00 på helger
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Kafé
  • Kaffe/te i allmänt utrymme

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Bagageförvaring
  • Flerspråkig personal

Boendet och bekvämligheter

  • Bibliotek
  • Fitnesscenter
  • Utomhuspool

Tillgänglighetsanpassning

  • Rullstolsanpassad restaurang
  • Tv med undertexter
  • Väl upplyst gång till ingången
  • Gång utan trappsteg till ingången

Bekvämligheter på rummet

Vardagsbekvämligheter

  • Luftkonditionering
  • Kaffe- och tebryggare
  • Tofflor

Sov gott

  • Mörkläggningsgardiner
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi

Mat och dryck

  • Matleveranstjänst
  • Gratis flaskvatten

Övrigt

  • Dagligen
  • Laptopanpassat värdeförvaringsskåp på rummet
  • Restaurangguide

Bekvämligheter

Restauranger

Volta Restaurant - restaurang som specialiserar sig på medelhavsköket och serverar frukost, lunch och middag. Öppet alla dagar
Volta Bar - cocktailbar på platsen. Öppet alla dagar

Priser och samarbeten

Miljöcertifierat boende
Detta boende deltar i Green Key (Foundation for Environmental Education), ett program som mäter hur boendet påverkar en eller flera av följande aspekter: miljö, samhälle, kulturarv och lokal ekonomi.

Avgifter och policyer

Återbetalningsbara depositioner

  • Deposition: EUR 50 per boende, per vistelse

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • En skatt tas ut av staden och betalas på boendet. Undantag och avdrag kan förekomma. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information.
  • Stadsskatt: 9.24 EUR per person per natt i upp till 7 nätter. Skatten gäller inte barn under 17 år.

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på EUR 25 per person (ungefärligt pris).

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på EUR 30 per husdjur, per natt.

Parkering

  • Gäster måste kontakta boendet i förväg för att boka parkering.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Oljud utanför kan höras in på rummen.
Anläggningen har inga hissar.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express och JCB International.
Kontanttransaktioner på boendet får inte överstiga EUR 1000, på grund av statliga föreskrifter. Om du vill ha mer information kan du kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Borneta
MIIRO Borneta
Miiro Borneta Hotel
Miiro Borneta Barcelona
Miiro Borneta Hotel Barcelona

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Miiro Borneta och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Miiro Borneta erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Har Miiro Borneta någon pool?

Ja, det finns utomhuspool.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Miiro Borneta?

Ja, katter och hundar är välkomna, dock högst 1 per rum. En avgift tas ut på EUR 30 per husdjur per natt. Assistanshundar är avgiftsbefriade. Vissa begränsningar kan gälla, så kontakta boendet för mer information.

Vilka tider har Miiro Borneta angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. Utcheckning senast 11.00.

Finns det kasino i anslutning till Miiro Borneta?

Nej, detta hotell har inget kasino, men Casino Barcelona (18 minuter bort till fots) ligger i närheten.

Vad finns det att göra på Miiro Borneta och i närheten?

Miiro Borneta har utomhuspool och fitnesscenter.

Har Miiro Borneta restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, Volta Restaurant erbjuder medelhavsköket.

Hur är området vid Miiro Borneta?

Miiro Borneta ligger i Barcelona centrum, 8 minuters promenad från Jaume I Station och 10 minuters promenad från Barcelonas katedral.

Recensioner

Recensioner för Miiro Borneta

9,6

Enastående

10

Renlighet

9,6

Bekvämligheter

9,6

Personal och service

9,8

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Bra läge och fräscha rum och trevlig personal
Patrick, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Det var nära till mysiga kvarter! Hop on-buss precis utanför hotellet. Nära till park och nära till Metro. Perfekt tyckte vi!
Maj-Britt, 5 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Personal på frukosten kändes oorganiserad och rörig, lika
Ingela, 4 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Centralt och lugnt läge med hög standard

Mycket bra boende i lugnt men ändå central område. Hög standard på rummet som var rymligt och bekvämt. Förstår dock inte varför det skulle vara hög och stressande musik till frukosten. Blev inte sugen att sitta kvar längre än nödvändigt.
Jan, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Located in a quieter area of Barcelona but located near shopping and parks and the zoo, we loved the location. The staff was very helpful and friendly. Beautiful hotel.
Debi, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Junior suite is very nice with private terrace
hannah, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Beautiful hotel in a great location. Restaurant and bars are good.
Edmund, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Beautiful medium sized hotel.
Maya, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Beautiful property in the best location overlooking a big park. We loved the rooms, warm and spacious. The staff was friendly and attentive.
sonia, 6 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Très bien
hannah, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

La decoración es muy linda, desayunos muy ricos
Josefina, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Wonderful hotel, the staff was helpful in giving recommendations and booking reservations. The pool on the roof is small but it’s a lovely place to relax with views of the city and the “cocktail hour” with a free daily drink and croquette was wonderful!
David and Jamalyn, 4 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location, clean accommodation and very nice breakfast.
Rich, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very nice stay and location
JOHN, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very impressed with this hotel. Situated in a great area of Barcelona. Staff were excellent Would book again
Susan, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

El hotel súper bien, el Desayuno muy bien y la atención maravillosa.
Ma Angelica, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Really friendly staff | Great breakfast | Great location | Very comfortable rooms
Sam, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Amazing rooms and great service!
Emily, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

A lovely place. Please reserve a room quickly!
Nicolas, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Staff was very nice
Johanna, 5 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Second time in this Hotel, probably if I come Back to Barcelona would repeat this hotel.
balcony view
Joedh, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Hotel and Staff were amazing! My favorite hotel I’ve stayed in BCN - would def return and stay here again.
Brenda, 5 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Perfect hotel and location
Brittlee, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Vintage at home beautifully appointed rooms. You feel like you're coming to a warm nook it this beautiful city at the end of the day, not a cold hotel room. Staff is EXCEPTIONAL. In hotel restaurant bar is micheline starred for a reason. Would stay here again and again!
constantina, 4 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Gorgeous hotel with a great location.
Sharon, 3 nätters resa