Elite City Hotel Örebro
Välj datum för att se priser
Fotogalleri för Elite City Hotel Örebro





Recensioner
Populära bekvämligheter
- Gratis frukost
- Husdjursvänligt
- Parkering tillgänglig
- Gratis wi-fi
- Bar
- Tvättmöjligheter
Främsta bekvämligheter (12)
Främsta bekvämligheter (12)
- Städning varje dag
- Parkering (avgift tillkommer)
- Bar
- Kafé
- Reception öppen dygnet runt
- Värdeförvaringsskåp i receptionen
- Tvättjänster
- Tvättmöjligheter
- Flerspråkig personal
- Bagageförvaring
- Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
- Bankettsal
För familjer (6)
För familjer (6)
- Privat badrum
- Kabel-/satellit-tv
- Städning varje dag
- Tvättmöjligheter
- Kaffe- och tebryggare
- Mörkläggningsgardiner
Rumsalternativ
Kontrollera tillgängligheten för dessa datum
Öppna alla foton för Standard tvåbäddsrum

Standard tvåbäddsrum
- 16 kvadratmeter
- 2 sovplatser
- 2 enkelsängar
Öppna alla foton för Standard dubbelrum

Standard dubbelrum
- 12 kvadratmeter
- 1 sovrum
- 2 sovplatser
- 2 enkelsängar ELLER 1 queensize-säng
Öppna alla foton för Standard enkelrum

Standard enkelrum
- 11 kvadratmeter
- 1 sovrum
- 1 sovplats
- 1 enkelsäng
Öppna alla foton för Familjerum

Familjerum
- 20 kvadratmeter
- 1 sovrum
- 4 sovplatser
- 2 enkelsängar och 1 bäddsoffa (dubbel)
Öppna alla foton för Deluxe dubbelrum

Deluxe dubbelrum
- 17 kvadratmeter
- 1 sovrum
- 2 sovplatser
- 1 kingsize-säng
Öppna alla foton för Standardrum (Queen)

Standardrum (Queen)
- 13 kvadratmeter
- 1 sovrum
- 2 sovplatser
- 1 queensize-säng
Öppna alla foton för Standard trippelrum

Standard trippelrum
- 1 sovrum
- 3 sovplatser
- 2 enkelsängar och 1 utdragssäng (enkel)
Rum
- 4 sovplatser
Rum
- 4 sovplatser
Rum
- 4 sovplatser
Liknande boenden

Scandic Örebro Central
- Husdjursvänligt
- Gratis wi-fi
- Restaurang
- Luftkonditionering

Scandic Grand Örebro
- Husdjursvänligt
- Parkering tillgänglig
- Gratis wi-fi
- Restaurang

Hotel Örebro
- Gratis frukost
- Gratis wi-fi
- Bar
- Reception dygnet runt

Elite Stora Hotellet Örebro
- Pool
- Gratis frukost
- Spa
- Husdjursvänligt

Clarion Hotel Örebro
- Husdjursvänligt
- Parkering tillgänglig
- Gratis wi-fi
- Restaurang

Best Western Eurostop Orebro
- Husdjursvänligt
- Parkering tillgänglig
- Gratis wi-fi
- Restaurang

Home Hotel Borgen
- Husdjursvänligt
- Parkering tillgänglig
- Gratis wi-fi
- Restaurang

Good Morning Örebro
- Husdjursvänligt
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
- Restaurang

Hotell Hjalmar
- Gratis frukost
- Tillgång till internet
- Restaurang
- Gym

City Central Hotel Örebro, by First Hotels
- Gratis frukost
- Husdjursvänligt
- Parkering tillgänglig
- Gratis wi-fi
Om området

I närheten
- Örebro rådhus - 5 min till fots - 0.5 km
- Stortorget - 5 min till fots - 0.5 km
- Conventum - 6 min till fots - 0.5 km
- Behrn Arena - 8 min till fots - 0.7 km
- Örebro slott - 11 min till fots - 0.9 km
Ta sig runt
- Örebro Airport (ORB) - 11 min med bil
- Södra station - 9 minuters promenad
- Kumla station - 17 min med bil
- Örebro centralstation - 18 minuters promenad
Restauranger
- ICA Supermarket - 2 min till fots
- Glassery - 5 min till fots
- Lilla Örebro - 5 min till fots
- Tasty Bros Burgers - 5 min till fots
- Mojo Örebro - 5 min till fots
Om boendet
Elite City Hotel Örebro
- När du planerar en resa till Örebro är Elite City Hotel Örebro ett utmärkt alternativ. Du kan äta gott på deras kafé eller varva ned efter en lång dag med en drink i en bar/lounge. Andra resenärer uppskattar den hjälpsamma personalen.
Översikt
Hotellets storlek
- 115 rum
- 6 våningar
Incheckning/utcheckning
- Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
- Snabb in-/utcheckning tillgängligt
- Lägsta ålder för incheckning: 18 år
- Utcheckningstiden är kl. 11.00
Incheckningsinstruktioner
- Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
- Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Krävs vid incheckning
- Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
- Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
- Lägsta ålder för incheckning är 18 år
Barn
- Upp till 2 barn (upp till 2 år) bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
Husdjur
- Husdjur tillåts*
- Assistanshundar är välkomna
- Endast särskilda rum. Du kan begära rum där husdjur är tillåtna genom att kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.*
Internet
- Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
- Gratis wi-fi på rummen
Parkering
- Parkering erbjuds (SEK 230 per natt).
- Rullstolsanpassad parkering finns på plats
Övrig information
- Rökfritt boende
Hotellbekvämligheter
Mat och dryck
- Gratis frukostbuffé dagligen 06.30–09.30
- Bar/lounge
- Kafé
Resa med barn
- Barn bor gratis
Saker att göra
- Golf i närheten
Tjänster
- Reception (öppen dygnet runt)
- Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
- Kemtvätt/tvättjänster
- Bagageförvaring
- Flerspråkig personal
Boendet och bekvämligheter
- 1 byggnad
- Byggdes 1986
- Värdeförvaringsskåp i receptionen
- Bankettsal
Tillgänglighetsanpassning
- Hiss
- Bredd på hissdörr (centimeter) 91
- Rullstolsanpassad tillgång
- Rullstolsanpassad parkering
- 1 tillgänglighetsanpassade parkeringsplatser på plats
- Tillgång till hörselhjälpmedel
- Rullstolsanpassad tillgång till hiss
- Rullstolsanpassad lounge
- Ramp till huvudentrén
- Trägolv i rum
Bekvämligheter på rummet
Underhållning
- 32-tums platt-tv
- Kabel-tv
Vardagsbekvämligheter
- Uppvärmning
- Kaffe- och tebryggare
- Vattenkokare
- Strykjärn/strykbräda (på begäran)
Sov gott
- Allergitestade sängkläder
- Mörkläggningsgardiner
- Bäddmadrass
- Sängkläder tillhandahålls
Fräscha upp dig
- Privat badrum
- Badkar eller dusch
- Hårtork
- Handdukar
Håll dig uppkopplad
- Skrivbord
- Gratis wi-fi
- Telefon
Övrigt
- Dagligen
- Värdeförvaringsskåp på rummet
Bekvämligheter
Priser och samarbeten
Avgifter och policyer
Barn- och extrasängar
- Tillgång till extrasängar erbjuds mot en avgift på SEK 600.0 per dag.
Husdjur
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
- Husdjur är tillåtna mot en avgift på SEK 300 per boende, per vistelse.
Parkering
- Parkering kostar SEK 230 per natt.
Policyer
Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare, rökdetektor och förbandslåda på boendet.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express och Diners Club.
Kontantfria transaktioner erbjuds.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.
Kallas även
City Orebro
City Hotel Orebro
Elite City Hotel Örebro Hotel
Elite City Hotel Örebro Örebro
Elite City Hotel Örebro Hotel Örebro
Vanliga frågor och svar
Kan man avboka gratis på Elite City Hotel Örebro och få hela beloppet återbetalat?
Ja, Elite City Hotel Örebro erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar f öre incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.
Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Elite City Hotel Örebro?
Ja, husdjur är välkomna. En avgift tas ut på SEK 300 per boende per vistelse. Assistanshundar är avgiftsbefriade.
Erbjuder Elite City Hotel Örebro parkering?
Ja. Parkering kostar SEK 230 per natt.
Vilka tider har Elite City Hotel Örebro angett för in- och utcheckning?
Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00. Utcheckning senast 11.00. Expressincheckning och expressutcheckning erbjuds.
Hur är området vid Elite City Hotel Örebro?
Elite City Hotel Örebro ligger mitt i Örebro, 9 minuters promenad från Södra station och 4 minuters promenad från Stortorget.