Royal Rio Palace Hotel

4.0-stjärnigt boende
Familjevänligt hotell med 2 utomhuspooler nära Copacabana Beach

Välj datum för att se priser

Royal Rio Palace Hotel har en takterrass och ligger bara fem minuters promenad från Avenida Atlantica. Här kan gäster unna sig massage, innan de äter något gott på deras restaurang. Det finns även 2 utomhuspooler, ett fitnesscenter och en bastu. Resenärer brukar tala mycket väl om den hjälpsamma personalen och närheten till stranden. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Cardeal Arcoverde tunnelbanestation tar det 3 minuter att gå och till Siqueira Campos tunnelbanestation är det 14 minuter.

Recensioner

8,2 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Gratis frukost
  • Spa
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Anslutande rum tillgängliga

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Nära stranden
  • Restaurang samt 2 barer/lounger
  • 2 utomhuspooler
  • Takterrass
  • Fitnesscenter
  • Bastu
  • Ångbastu
  • Barnpool
  • Rumsservice dygnet runt
  • Spatjänster
  • Business-service (dygnet runt)

För familjer (6)

  • Barn bor gratis
  • Spjälsängar (avgift tillkommer)
  • Barnpool
  • Lekplats på området
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Tv
Det nuvarande priset är 790 kr
inklusive skatter och avgifter
3 aug. – 4 aug.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 15 av 15 rum

Deluxe trippelrum

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 22 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Standard trippelrum

8,4 av 10
Mycket bra
(17 recensioner)
  • 16 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Deluxe dubbelrum - 1 dubbelsäng

7,6 av 10
Bra
(10 recensioner)
  • 22 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Standard dubbelrum - 1 dubbelsäng

7,6 av 10
Bra
(89 recensioner)
  • 16 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Deluxe fyrbäddsrum

8,0 av 10
Mycket bra
(4 recensioner)
  • 22 kvadratmeter
  • 5 sovplatser
  • 2 dubbelsängar
  • Gratis wi-fi

Lyxigt dubbelrum - badkar

  • 22 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Lyxigt trippelrum - badkar (Super)

  • 22 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Lyxigt fyrbäddsrum - badkar (Super)

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 22 kvadratmeter
  • 5 sovplatser
  • 2 dubbelsängar
  • Gratis wi-fi

Standard Twin Room, 2 Twin Beds

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Deluxe Twin Room, 2 Twin Beds

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Luxury Twin Room, 2 Twin Beds, Bathtub

  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Tvåbäddsrum Deluxe - 2 enkelsängar

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Standard tvåbäddsrum - 2 enkelsängar

8,0 av 10
Mycket bra
(5 recensioner)
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Svit Presidential - badkar (Sauna)

  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Lyxigt tvåbäddsrum - 2 enkelsängar - badkar

  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Rua Duvivier 82 Copacabana, Rio de Janeiro, RJ, 22020-020

I närheten

  • Rua Barata Ribeiro - 1 min till fots - 0.1 km
  • Avenida Atlantica - 3 min till fots - 0.3 km
  • Copacabana Beach - 5 min till fots - 0.4 km
  • Praia do Leme - 8 min till fots - 0.7 km
  • Rio Sul Shopping Mall - 11 min till fots - 1.0 km

Ta sig runt

  • Rio de Janeiro (SDU-Santos Dumont) - 18 min med bil
  • Rio de Janeiro (RRJ-Jacarepaguá-Roberto Marinho) - 39 min med bil
  • Rio de Janeiros internationella flygplats (GIG) - 49 min med bil
  • Rio de Janeiro centralstation - 9 min med bil
  • Rio de Janeiro Flag Square station - 10 min med bil
  • Rio de Janeiro São Cristóvão station - 11 min med bil
  • Cardeal Arcoverde tunnelbanestation - 3 minuters promenad
  • Siqueira Campos tunnelbanestation - 14 minuters promenad
  • Futura estação Morro de São João station - 21 minuters promenad

Restauranger

  • ‪Os Imortais - ‬2 min till fots
  • ‪Restaurante Basha - ‬3 min till fots
  • ‪Ibis Kitchen - ‬1 min till fots
  • ‪Bar do Adão - ‬1 min till fots
  • ‪Koni Store - ‬2 min till fots

Om boendet

Royal Rio Palace Hotel

  • Royal Rio Palace Hotel har en takterrass och ligger bara fem minuters promenad från Avenida Atlantica. Här kan gäster unna sig massage, innan de äter något gott på deras restaurang. Det finns även 2 utomhuspooler, ett fitnesscenter och en bastu. Resenärer brukar tala mycket väl om den hjälpsamma personalen och närheten till stranden. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Cardeal Arcoverde tunnelbanestation tar det 3 minuter att gå och till Siqueira Campos tunnelbanestation är det 14 minuter.

Översikt

DONE

Hotellets storlek

    • 240 rum
    • 18 våningar
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 11.30.
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år
DONE

Barn

    • Ett barn (upp till 5 år) bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
    • Föräldrar måste uppvisa barns födelseattest och id-kort med foto*
DONE

Husdjur

    • Djur ej tillåtna
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Höjdbegränsningar finns för parkering på plats.
DONE

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé dagligen 06.00–10.00
  • 2 barer/lounger
  • Restaurang
  • Rumsservice dygnet runt

Resa med barn

  • Barn bor gratis
  • Barnpool
  • Lekplats

Saker att göra

  • Strand i närheten

Arbeta på resan

  • Business-service dygnet runt
  • Dator

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Biluthyrning på plats
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Flerspråkig personal
  • Portier/piccolo

Boendet och bekvämligheter

  • 1 byggnad
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Takterrass
  • Tv i allmänt utrymme
  • Fitnesscenter
  • 2 utomhuspooler
  • Spatjänster
  • Bastu
  • Ångbastu

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Rullstolsanpassning
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • 32-tums LED-tv
  • Kabel-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Luftkonditionering
  • Minibar

Sov gott

  • Spjälsäng (avgift tillkommer)
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi
  • Telefon

Övrigt

  • Dagligen
  • Laptopanpassat värdeförvaringsskåp på rummet
  • Anslutande rum tillgängliga

Bekvämligheter

Spa

Gäster kan skämma bort sig med en spabehandling på plats. Här erbjuds tjänster som massage.

Avgifter och policyer

Barn- och extrasängar

  • Barnsängar är tillgängliga mot en avgift på BRL 30.0 per natt.
  • Föräldrar eller vårdnadshavare som reser med barn under 18 år måste uppvisa barnets födelsebevis och fotolegitimation (t.ex. pass) vid incheckning. Om endast en av föräldrarna reser internationellt till Brasilien med barnet, måste denna person dessutom uppvisa attesterad tillåtelse att resa undertecknad av den andra föräldern, i tillägg till barnets födelsebevis och fotolegitimation. Föräldrar eller vårdnadshavare som inte kan eller vill uppvisa en sådan attest måste inneha juridisk attest. Resenärer som planerar att resa till Brasilien med barn bör kontakta ett brasilianskt konsulatkontor innan resan för ytterligare information.

Parkering

  • Höjdbegränsning gäller för parkering.

Pool, spa och gym (om tillämpligt)

  • Förhandsbokning krävs för massage. Bokningar kan göras genom att du kontaktar boendet innan ankomst via kontaktuppgifterna på bokningsbekräftelsen.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt på numret i bokningsbekräftelsen.
Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda på boendet.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express och Diners Club.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Hotel Rio Palace
Hotel Royal Rio
Hotel Royal Rio Palace
Palace Hotel Rio
Rio Royal Hotel
Rio Royal Palace Hotel
Royal Rio Palace
Royal Rio Palace Hotel
Royal Rio Palace Hotel Rio de Janeiro
Royal Rio Palace Rio de Janeiro
Royal Rio Palace De Janeiro
Royal Rio Palace Hotel Rio De Janeiro, Brazil
Royal Rio Palace De Janeiro
Royal Rio Palace Hotel Rio De Janeiro
Royal Rio Palace Hotel Hotel
Royal Rio Palace Hotel Rio de Janeiro
Royal Rio Palace Hotel Hotel Rio de Janeiro

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Royal Rio Palace Hotel och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Royal Rio Palace Hotel erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Har Royal Rio Palace Hotel någon pool?

Ja, det finns 2 utomhuspooler och barnpool.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Royal Rio Palace Hotel?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Vilka tider har Royal Rio Palace Hotel angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 11.30. Utcheckning senast 12.00. Kontaktfri utcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på Royal Rio Palace Hotel och i närheten?

Royal Rio Palace Hotel har 2 utomhuspooler och 2 barer, samt bastu och ångbastu.

Har Royal Rio Palace Hotel restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns en restaurang på boendet.

Hur är området vid Royal Rio Palace Hotel?

Royal Rio Palace Hotel iligger 3 minuters promenad från Cardeal Arcoverde tunnelbanestation och 5 minuters promenad från Copacabana Beach. Andra resenärer ger högsta betyg för det utmärkta läge som detta hotell erbjuder.

Recensioner

Recensioner för Royal Rio Palace Hotel

8,2

Väldigt bra

8,2

Renlighet

7,8

Bekvämligheter

8,4

Personal och service

7,6

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Bra rum, skön och bred säng. Trevlig pool med bar på taket.
Maria, 4 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Man hör mkt från korridoren! Man vaknar till så fort någon går genom den och pratar :( Annars trevlig personal och väldigt hjälpsam! Bra hotell övrigt med super läge, nära till allt!
Agnieszka, 4 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Trevlig personal och fräscha rum. Nyrenoverat rum fick vi och skulle jag bo där igen så skulle jag efterfråga de rummet.
Mathilda, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Ótima acomodação, ótimo café da manhã, ótimo atendimento na recepção, ótima localização
LUIZ FELIPE, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Hotel muito bom, em todos os aspectos possiveis.
Alvaro, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Top os funcionários muito gentil e o hotel estrutura otima
CLAUDIA, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Hotel ótimo custo beneficio. Quarto e banheiro perfeito.
Felippe, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Foram dias bem alegres; hotel em ótima localização, bonito, alegre e ainda serve um delicioso e vasto café da manhã
Cristina, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Muito limpo e bem localizado
Camila, 3 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Hotel excelente para uma ótima estadia, a estrutura é bem bacana. Porém, o café da manhã deixou a desejar e os quartos não tinham isolamento acústico.
João, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Quarto limpo e otima localização!
Eugenio, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Ótima opção em Copacabana .
Ado, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Quarto muito confortável
ARMANDO, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Staff was very friendly, helpful & kind! Rooms & hotel were immaculate! Very nice, would return & recommend! Close to beaches, stores, restaurants, etc.
Lisa, 4 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Equipe Funcionários prestativa Ótimo café manhã
Edson, 2 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

O hotel está em bom estado e tem uma localização excelente. Os quartos são grandes e comportam bem família com criança. Como boa parte dos hotéis em Copacabana, são prédios antigos e o encanamento faz muito barulho a noite. A brinquedoteca, que é um bom refúgio para as crianças no final do dia, ou em dias de chuva. A academia precisa de manutenção.
Rulian, 5 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Quarto limpo, café da manhã ótimo
Andre, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Nossa estadia foi ótima. Excelente localização, primas acomodações. Bom café da manhã. Adoramos. Voltaremos.
Bruno A, 5 nätters resa
Verifierad recension

6/10 Bra

O quarto que fiquei hospedada estava com muito cheiro de mofo. A equipe era muito prestativa, o café da manhã bom. A localização do hotel é excelente!
Priscila, 4 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great selection at breakfast.
Michael, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Quarto grande, limpo, equipe educada
Mateus, 2 nätters resa
Verifierad recension

6/10 Bra

No geral foi RAZOÁVEL!!
REINALDO, 7 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Quarto limpo,cama confortável,café da manhã bem completo,funcionários bem prestativos
Francy, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

O hotel é está muito bem localizado. Cama ótima!! Porém acho que está precisando de uns pequenos reparos na área da piscina.
Graziele, 2 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Alguns funcionários não são tão amigáveis, outros são excepcionais dependendo do turno. Pelo valor esperava mais do quarto e café da manhã. A localização é boa com bastante comércio, restaurante e 3 quadras da praia.
Izabella, 4 nätters resa