Bitan Hotel

Boendeklass: 3
Hotell i bergen i Taipei med restaurang

Välj datum för att se priser

Bitan Hotel ligger mindre än 10 minuters bilfärd från National Taiwan University och Taipei Zoo. Här ingår bland annat wi-fi och komplett frukost dagligen mellan 07.00 och 10.00. Dessutom ligger både Taipei 101 och Daan Forest Park en kort biltur härifrån. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Xindian station är det inte mer än 8 minuters promenad.

Recensioner

7,6 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Gratis frukost
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Tvättmöjligheter
  • Reception dygnet runt

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Restaurang
  • Business-service
  • Reception öppen dygnet runt
  • Luftkonditionering
  • Trädgård
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Varuautomat
  • Vattenautomat
  • Tvättmöjligheter
  • Bagageförvaring
  • Reception

Känn dig som hemma (6)

  • Kylskåp
  • Privat badrum
  • Tv
  • Trädgård
  • Städning varje dag
  • Tvättmöjligheter

Rumsalternativ

Dubbelrum - 1 dubbelsäng (No parking)

9,0 av 10
Underbart
(6 recensioner)
  • Utsikt mot sjön
  • 33 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Deluxe dubbelrum - 1 dubbelsäng (No parking)

8,8 av 10
Utmärkt
(3 recensioner)
  • 24 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Standard dubbelrum (No parking)

7,6 av 10
Bra
(4 recensioner)
  • 21 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Standard Double Room

  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Delicate Double Room

  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Sightseeing Double Room

  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
No. 121, Bitan Road, Hsintien, New Taipei City, 231

I närheten

  • Bitans fritidsområde - 9 min till fots - 0.8 km
  • Bitan Waterfront Shopping District - 9 min till fots - 0.8 km
  • Xindian flodpark - 10 min till fots - 0.9 km
  • Taipei 101 - 20 min med bil - 13.5 km
  • Shilin nattmarknad - 29 min med bil - 20.5 km

Ta sig runt

  • Taipei (TSA-Songshan) - 35 min med bil
  • Taoyuan International Airport (TPE) - 36 min med bil
  • Sunshine Sports Park Station - 3 min med bil
  • Jinwen University of Science and Technology Station - 4 min med bil
  • Ankang Station - 25 minuters promenad
  • Xindian station - 8 minuters promenad
  • Xindian District Office station - 18 minuters promenad
  • Xiaobitan station - 27 minuters promenad

Restauranger

  • ‪50嵐 碧潭店 - ‬11 min till fots
  • ‪八方雲集 - ‬4 min till fots
  • ‪赤崁傳統美食舖 - ‬11 min till fots
  • ‪源平溪傳統豆花大王 - ‬7 min till fots
  • ‪星巴克 - ‬11 min till fots

Om boendet

Bitan Hotel

  • Bitan Hotel ligger mindre än 10 minuters bilfärd från National Taiwan University och Taipei Zoo. Här ingår bland annat wi-fi och komplett frukost dagligen mellan 07.00 och 10.00. Dessutom ligger både Taipei 101 och Daan Forest Park en kort biltur härifrån. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Xindian station är det inte mer än 8 minuters promenad.

Översikt

Hotellets storlek

    • 69 rum
    • 12 våningar

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Sen utcheckning i mån av tillgänglighet

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
    • Boendet är inte lämpligt för gäster som måste vara i karantän på grund av boendets gemensamma utrymmen.

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Ett barn (upp till 5 år) bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
    • Inga spjälsängar (barnsängar)

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Ingen parkering på plats.

Övrig information

    • Rökfritt boende
    • Ingen alkohol serveras på området

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Gratis komplett frukost dagligen 07.00–10.00
  • Restaurang
  • Vattenautomat

Resa med barn

  • Barn bor gratis
  • Badbalja
  • Sängskydd

Arbeta på resan

  • Business-service

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Tvättmöjligheter
  • Bagageförvaring

Boendet och bekvämligheter

  • Byggdes 1986
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Takträdgård
  • Trädgård
  • Policy för matavfall
  • Vattenbehållare
  • Festsal

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Rullstolsanpassning
  • Rullstolsanpassad tillgång
  • Rullstolsanpassad tillgång till hiss
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk
  • Höjd toalettsits
  • Tvättställ och bänk med låg höjd
  • Handräcke vid toalett
  • Nödlarm med dragsnöre i badrum
  • Väl upplyst gång till ingången
  • Gång utan trappsteg till ingången

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • 32-tums tv
  • Kabel-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Luftkonditionering
  • Vattenkokare
  • Tofflor
  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)
  • Insektsnät för fönster

Sov gott

  • Mörkläggningsgardiner
  • Ljudisolerade rum
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Djupt badkar
  • Badkar eller dusch
  • Schampo
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi
  • Telefon

Mat och dryck

  • Kylskåp
  • Gratis flaskvatten

Övrigt

  • Dagligen
  • Endast vattensnåla duschar
  • Endast vattensnåla toaletter

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Sen utcheckning kan arrangeras mot en avgift på TWD 200 (endast i mån av tillgång).

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Långtidsuthyrning välkommen.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda på boendet.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express, Discover, JCB International, Union Pay och Carte Blanche.
Kontantfria transaktioner erbjuds.
Boendet förbehåller sig rätten att reservera belopp på gästens kreditkort före ankomst.
Boendet erbjuder inga personliga engångsartiklar, som kammar, badsvampar, rakhyvlar, nagelfilar eller skuputsdukar.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Boendets registreringsnummer 004
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Bitan Hotel
Bitan Hotel New Taipei City
Bitan New Taipei City
Bitan Hotel Hotel
Bitan Hotel New Taipei City
Bitan Hotel Hotel New Taipei City

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Bitan Hotel och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Bitan Hotel erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Bitan Hotel?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder Bitan Hotel parkering?

Det finns tyvärr ingen parkering för Bitan Hotel.

Vilka tider har Bitan Hotel angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. Utcheckning senast 12.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift på TWD 200 (i mån av tillgång).

Vad finns det att göra på Bitan Hotel och i närheten?

Bitan Hotel har trädgård.

Har Bitan Hotel restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns en restaurang på boendet.

Har Bitan Hotel rum med privata bubbelpooler?

Ja, varje rum har ett djupt badkar.

Hur är området vid Bitan Hotel?

Bitan Hotel iligger 8 minuters promenad från Xindian station och 7 minuters promenad från Bitans fritidsområde.

Recensioner

Recensioner för Bitan Hotel

7,6

Bra

7,6

Renlighet

7,8

Läge

8,0

Personal och service

7,4

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Mycket bra

吃早餐的餐廳視野很棒,雖舊些算乾淨,但缺少愉悅感,建議增加房間的香味,員工雖不必討好客人,多一點笑容和問候,絕對是可以再加分的。
Verifierad recension

10/10 Enastående

Location is great
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very decent service and very clean
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

CP值高,早餐雖然簡單,但是乾淨衛生,服務人員熱情親切,已入住多次
Verifierad recension

10/10 Enastående

餐廳阿姨人很熱情、很有禮貌,服務也很貼心,讓人覺得很親切 😊
Verifierad recension

10/10 Enastående

離捷運站有一段路,不過沿途好走,旅館乾淨,早餐環境好。
Verifierad recension

4/10 Hyfsat

老舊的房間,窗戶打開整個外面很臭,燈全是卡灰塵,床單沒有不舒服但睡起來會癢癢的,拖鞋完全不適合這樣的浴室,不是乾濕分離的,一點點水就超級滑!好幾次差點滑倒….. 沒有停車場,也沒有特約的。
Verifierad recension

10/10 Enastående

早餐很豐盛
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Got a best lake view room. Good breakfast.
Verifierad recension

2/10 Dåligt

入住觀景房,床墊塌陷很難睡,廁所清潔度可以但是非常狹小,以後不會再去
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Good view

面對碧潭湖水的view是都市中難得的好風景。 就單純度假,晚上看著風景喝個咖啡或美酒🍷或🍺啤酒開喝與好友聊聊天是件舒服事兒。
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

The staff, location is good, the breakfast is excellent. The property is kind of old, especially the toilet and bathtub in the room are very old style which can be improved if the hotel does the remodel.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Good Hotel

部屋が広くて良い
Verifierad recension

10/10 Enastående

吃的早餐女如果有花生醬、巧克力醬,會更好!
Verifierad recension

2/10 Dåligt

房間好嗅
Verifierad recension

10/10 Enastående

良かったです。 ありがとうございました!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

住宿狀况不錯,唯一的缺點是要自費停車,停車一日最高240元~360元,住一晚要算兩天。
Verifierad recension

10/10 Enastående

I want to say thanks specially to the Guy who helped us at the check out time. He was extremely patient and helped us with transportation to the airport. We check out at 6;30 am on November 23, 2025, Taipei time. He was excellent , very efficient . wonderful and kind employee
Verifierad recension

10/10 Enastående

Why they got my 5 Stars? Because You got what you paid for. Breakfast included,clean rooms,river views ,free bottles water per day ,10min walk from Taipei MRT the cheapest price for you to get everything for your stay. For me it’s reasonable price and reasonable quality for what I need to stay overnight.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

A little aged but completely functional. TV has a variety of categories to watch. Lake view very enjoyable .
Verifierad recension

6/10 Bra

Hôtel offre une belle vue sur la rivière. La chambre aurait besoin de rénovation mais c est propre Le buffet du déjeuner pourrait être plus garni et varié mais c était bon Personnel serviable et aimable Proche du métro en passant par le pont suspendu
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Wi-Fiがつながりにくかった
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

這酒店在河的另一邊,"食/買"沒有捷運站那河邊方便,但亦因此較為寧靚。走吊橋過新店捷運站約12-15分鐘。
Verifierad recension

6/10 Bra

清潔待加強

剛進去就看到地上還有頭髮跟小拉圾, 上廁所時也有看到地上還有頭髮跟卷毛…. 空調設施晚上很大聲,我想說在新北風景區,假日的價錢2千多ㄧ晚,算便宜就不挑,將就一下吧!
Verifierad recension

4/10 Hyfsat

台湾人専用のローカルホテル 日本語話すスタッフがいない レストランの男性スタッフ笑顔無い 挨拶無い