Hanoi E Central Hotel

Boendeklass: 4
Hotell vid sjön som erbjuder restaurang och ligger i anslutning till ett shoppingcenter, i närheten av Hoan Kiem-sjön

Välj datum för att se priser

Hanoi E Central Hotel ståtar med ett utmärkt läge, bara tio minuters promenad från Hoan Kiem-sjön och Hanois historiska stadskärnas nattmarknad. Gäster kan unna sig spatjänster, och på Cha Ca Lang restaurant serveras frukost, lunch och middag. Dessutom har gäster tillgång till en bar/lounge och en terrass. Andra resenärer brukar hylla den hjälpsamma personalen.

Recensioner

9,6 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Spa
  • Flygtransfer
  • Parkering tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Anslutande rum tillgängliga

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Restaurang samt bar
  • Parkeringsservice
  • Rumsservice dygnet runt
  • Spatjänster
  • Barnpassning
  • Transport till/från flygplatsen
  • Terrass
  • Reception öppen dygnet runt
  • Luftkonditionering
  • Bibliotek
  • Dator

För familjer (6)

  • Barnpassning (avgift tillkommer)
  • Extrasängar
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Privat badrum
  • Tv med premiumkanaler
  • Terrass
Det nuvarande priset är 1 324 kr
inklusive skatter och avgifter
14 okt. – 15 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 5 av 5 rum

Superior King Room without Window

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis fast internet

Executive-rum - utsikt mot staden

9,4 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 27 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 1 enkelsäng
  • Gratis fast internet

Svit Panoramic

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • Utsikt mot sjön
  • 65 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 2 stora enkelsängar
  • Gratis fast internet

Familjerum

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • Utsikt mot staden
  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis fast internet

Deluxe-rum - utsikt mot staden

8,8 av 10
Utmärkt
(3 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis fast internet

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
18A Lo Su Street, Hoan Kiem Dist, Hanoi, 10000

I närheten

  • Hoan Kiem-sjön - 3 min till fots - 0.3 km
  • Thang Long Water Puppet Theatre - 5 min till fots - 0.5 km
  • Gamla kvarterets galleri - 5 min till fots - 0.5 km
  • Hanois historiska stadskärnas nattmarknad - 7 min till fots - 0.6 km
  • Hanois operahus - 10 min till fots - 0.9 km

Ta sig runt

  • Hanoi (HAN-Noi Bai Intl.) - 38 min med bil
  • Hanoi Gia Lam station - 14 min med bil
  • Hanoi Long Bien station - 17 minuters promenad
  • Hanoi tågstation - 25 minuters promenad
  • Flygtransfer (tilläggsavgift)

Restauranger

  • ‪Bánh Mỳ Bà Dần - ‬1 min till fots
  • ‪Bánh xèo Zòn - ‬1 min till fots
  • ‪Cơm rang, Phở Xào - ‬2 min till fots
  • ‪Authentic Hotel - ‬2 min till fots
  • ‪Colette French Bistro & Wine Bar - ‬1 min till fots

Om boendet

Hanoi E Central Hotel

  • Hanoi E Central Hotel ståtar med ett utmärkt läge, bara tio minuters promenad från Hoan Kiem-sjön och Hanois historiska stadskärnas nattmarknad. Gäster kan unna sig spatjänster, och på Cha Ca Lang restaurant serveras frukost, lunch och middag. Dessutom har gäster tillgång till en bar/lounge och en terrass. Andra resenärer brukar hylla den hjälpsamma personalen.

Översikt

Hotellets storlek

    • 21 rum
    • 9 våningar

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 05.30.
    • Kontaktfri incheckning erbjuds
    • Snabb incheckning tillgänglig
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

    • Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Ett barn (upp till 5 år) bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
    • Barnpassning*

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi och fast internetanslutning på rummen

Parkering

    • Parkeringsservice erbjuds (VND 300000 per natt).

Transfers

    • Flygplatstransport på begäran (tillgänglig dygnet runt)*

Övrig information

    • Rökfritt boende
    • Alkohol ej tillåten på området

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Gemensam kyl
  • Rumsservice dygnet runt

Resa med barn

  • Barn bor gratis
  • Barnpassning (tilläggsavgift)

Saker att göra

  • Gratis tillgång till närliggande fitnesscenter
  • Cykeluthyrning i närheten

Arbeta på resan

  • Dator

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Bagageförvaring
  • Portier/piccolo

Boendet och bekvämligheter

  • 1 byggnad
  • Byggdes 2010
  • Bankomat/banktjänster
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Terrass
  • Bibliotek
  • Tv i allmänt utrymme
  • Myggnät
  • Spatjänster

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • 32-tums LCD-tv
  • Premium-kabelkanaler

Vardagsbekvämligheter

  • Luftkonditionering
  • Minibar
  • Kaffe- och tebryggare
  • Vattenkokare
  • Badrockar och tofflor
  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)

Sov gott

  • Kuddmeny
  • Mörkläggningsgardiner
  • Ljudisolerade rum
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet
  • Memory foam-madrass
  • Extrasäng (avgift tillkommer)

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Tandborstar och tandkräm

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis dagstidningar
  • Gratis wi-fi och fast internet
  • Telefon

Mat och dryck

  • Gratis flaskvatten

Övrigt

  • Dagligen
  • Anslutande rum tillgängliga

Bekvämligheter

Spa

Gäster kan skämma bort sig med en spabehandling på plats.

Restauranger

Cha Ca Lang restaurant – restaurang som serverar frukost, lunch och middag. Bokning krävs. Öppet alla dagar

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Flygtransfer erbjuds mot en tilläggsavgift på VND 912000 per fordon (tur och retur. Max antal passagerare 2).
  • Vid användning av kreditkort tillämpas en extra avgift.

Barn- och extrasängar

  • Barnpassning erbjuds mot en extra avgift.
  • Tillgång till extrasängar erbjuds mot en avgift på VND 480000.0 per natt.

Parkering

  • Parkeringsservice kostar VND 300000 per natt.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt på numret i bokningsbekräftelsen.
Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
Anläggningen har inga hissar.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare och förbandslåda på boendet.
Boendet accepterar kreditkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express och JCB International.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Elegance Emerald
Elegance Emerald Hanoi
Elegance Emerald Hotel
Elegance Emerald Hotel Hanoi
Emerald Hanoi
Hanoi Elegance Emerald
Hanoi Elegance Emerald Hotel
Hanoi Emerald Elegance Hotel
Hanoi Emerald Hotel
Hotel Elegance Emerald Hanoi
E Central Hotel
Hanoi E Central
Hanoi E Central Hotel Hotel
Hanoi E Central Hotel Hanoi
Hanoi E Central Hotel Hotel Hanoi

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Hanoi E Central Hotel och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Hanoi E Central Hotel erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Hanoi E Central Hotel?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder Hanoi E Central Hotel parkering?

Ja. Parkeringsservice kostar VND 300000 per natt.

Erbjuder Hanoi E Central Hotel flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen finns tillgänglig. Avgiften är VND 912000 per fordon tur och retur.

Vilka tider har Hanoi E Central Hotel angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 05.30. Utcheckning senast 12.00. Expressincheckning samt kontaktfri incheckning och utcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på Hanoi E Central Hotel och i närheten?

Under årets varmare månader kan du roa dig med aktiviteter i närheten osm cykling. Hanoi E Central Hotel har även spatjänster.

Har Hanoi E Central Hotel restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, på boendet finns restaurangen Cha Ca Lang restaurant.

Hur är området vid Hanoi E Central Hotel?

Hanoi E Central Hotel ligger 4 minuters promenad från Hoan Kiem-sjön och 8 minuters promenad från Hanois historiska stadskärnas nattmarknad.

Recensioner

Recensioner för Hanoi E Central Hotel

9,6

Enastående

9,4

Renlighet

9,4

Läge

9,8

Personal och service

9,2

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Toppenhotell i Hanoi

Bra och trevlig personal! Jag kände mig verkligen välkommen! Hotellet ligger på en bra och central plats. Rekommenderar verkligen det här hotellet.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Nice staff, nice hotel, nice place to everywhere
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location
Verifierad recension

10/10 Enastående

Convenient to lake and eating place and massage
Verifierad recension

10/10 Enastående

So good stay
Verifierad recension

10/10 Enastående

Clean, amazing location, stop notch staff! Great place
Verifierad recension

10/10 Enastående

Nicest and central hotel in Old Quarter. Hotel arranged all kind of trip for My family, good service and good prices…
Verifierad recension

10/10 Enastående

Brilliant location, helpful and friendly staff. Will stay here again if we return to Hanoi.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Super friendly staff. Special thanks to Lucy for helping us with restos, bars, and sightseeing. Very well located and perfect to discover the town for a couple of days
Verifierad recension

10/10 Enastående

Staying at this hotel truly captured Hanoi for me....the hospitality here is at the highest level....the kindest staff....great breakfast....I was sad to leave this place....and I will definitely stay there again as it was everything I could hope for and more...
Verifierad recension

10/10 Enastående

 旧市街で立地が良い。スタッフが親切
Verifierad recension

10/10 Enastående

Good location, walkable to any tour spots, a lot of restaurants around, hotel provided a list of Vietnamese food in English and Vietnamese name, so I could understand what to order when I went out; free storage suitcase, free breakfast
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great

Very convenient to most of the places.
Verifierad recension

10/10 Enastående

very friendly and accomodating
Verifierad recension

10/10 Enastående

The location of this stay was really good. Not full on centre of the Old quarter, but just a jump away from the lake. The staff is very helpful with any questions you have and very kind.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Fantastisk hjælpsomt personale

Vi havde et fint ophold på Hanoi E central. Meget hjælpsomt personale. Lidt små værelser men godt badeværelse. Boede på to andre hoteller i byen og der her var det bedste til prisen.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Right in centre on Hanoi. Great staff. Good food.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great Service & Nice Location

Neo and everyone who works here is so kind and helpful. It really made my stay more enjoyable.
Verifierad recension

10/10 Enastående

I had the most pleasant stay here! The concierge made every effort to make my stay enjoyable and even looked after me when I fell sick in Hanoi. I strongly recommend E Central to anyone visiting Hanoi and wanting to experience the Old Quarter.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Close to everywhere
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Great staff, neighborhood a bit loud but that is Asia. A good value hotel ...not a hostel, not the Metropol.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Satisfied
Verifierad recension

10/10 Enastående

comfortable and convenient

Small Hotel located within a stone throw of everything you want to see in Hanoi. The staff were so helpful and friendly. Nothing seemed too much trouble, from providing umbrellas, to packing breakfast if you were day-tripping early, to booking Grabs, and information and tours. I really enjoyed my stay here, and would certainly make a return booking. Rob and Vanya
Verifierad recension

10/10 Enastående

良かったです

2泊させていただきました。 良かった点は部屋が広く清潔でした また空港からバスを利用したのですがバス停からも近くて良かったです。 観光場所にも近いため立地はいい場所だと思います。また交通量も多くない道路沿いでうるさくなくて良かったです。 ホテルの方はとても親切でした。 気になったことは 部屋に大きめの柱があるですがスーツケースを広げたりする時に邪魔だなって 部屋は清潔なんですが鏡があるテーブルで書き物をしてると小さいアリみたいなのがいて気になりました。ベッドにはいなかったので良かったです。
Verifierad recension

6/10 Bra

Huge differnce in price that the hotel charges if you go there in person vs if i book through Expedia..almost 2x more expensive through expedia !!!