Decu Downtown

5.0-stjärnigt boende
Lyxhotell med spa nära Paseo de Montejo

Välj datum för att se priser

Decu Downtown har en takterrass och ligger bara tio minuters promenad från Paseo de Montejo och Méridas katedral. Gäster kan unna sig spatjänster på deras spa, eller äta gott på deras restaurang. På detta hotell i lyxstil får gäster även tillgång till en utomhuspool, en bar/lounge och en trädgård.

Recensioner

9,4 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Spa
  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Restaurang samt bar
  • Fullständigt spa
  • Utomhuspool
  • Takterrass
  • Frukost tillgänglig
  • Reception öppen dygnet runt
  • Luftkonditionering
  • Trädgård
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Conciergetjänster
  • Bagageförvaring

Känn dig som hemma (6)

  • Tv
  • Trädgård
  • Städning varje dag
  • Minibar
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet
  • Utomhuspooler
Det nuvarande priset är 2 013 kr
inklusive skatter och avgifter
23 juli – 24 juli

Därför älskar vi det här boendet

Frukost- och baralternativ
Detta hotell erbjuder en restaurang, en bar och gratis kontinental frukost. Kulinariska valmöjligheter täcker allt från morgonens nödvändigheter till kvällens njutningar.
Spa-fristad
Ett fullservicespa som är öppet dagligen erbjuder föryngrande behandlingar i detta hotells lugna miljö. Trädgården skapar en naturlig oas för avkoppling.
Lyxig sömnretreat
Premiumsängkläder förvandlar varje rum till en fristad på detta lyxhotell. Det genomtänkta tillägget av minibarer förhöjer upplevelsen på rummet.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Rum

  • 2 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 2 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Deluxe-rum

9,6 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Maya Suite

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Deluxe dubbelrum

  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 4 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Calle 56 #468, Col. Centro, Mérida, YUC, 97000

I närheten

  • Parque Santa Lucía - 5 min till fots - 0.5 km
  • Mejoradas park - 6 min till fots - 0.6 km
  • Paseo de Montejo - 6 min till fots - 0.6 km
  • Méridas katedral - 8 min till fots - 0.7 km
  • Plaza Grande - 10 min till fots - 0.9 km

Ta sig runt

  • Merida, Yucatan (MID-Manuel Crescencio Rejon Intl.) - 19 min med bil
  • Teya-Merida station - 25 min med bil

Restauranger

  • ‪Bar Flamel - ‬3 min till fots
  • ‪De La Union - ‬3 min till fots
  • ‪Soco Mérida - ‬3 min till fots
  • ‪Cafe Alameda - ‬4 min till fots
  • ‪DIX BAR - ‬2 min till fots

Om boendet

Decu Downtown

  • Decu Downtown har en takterrass och ligger bara tio minuters promenad från Paseo de Montejo och Méridas katedral. Gäster kan unna sig spatjänster på deras spa, eller äta gott på deras restaurang. På detta hotell i lyxstil får gäster även tillgång till en utomhuspool, en bar/lounge och en trädgård.

Översikt

DONE

Hotellets storlek

    • 8 rum
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Tidig incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Sen utcheckning i mån av tillgänglighet
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
    • Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
    • Betalning ska ske via PayPal och betalas vid bokningstillfället.
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år
DONE

Barn

    • Inga spjälsängar (barnsängar)
DONE

Husdjur

    • Husdjur tillåts*
    • Assistanshundar är välkomna
    • Med vissa förbehåll*
    • Husdjur måste övervakas
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Ingen parkering på plats.
DONE

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukost enligt egen beställning (tilläggsavgift) dagligen 07.00–11.00
  • Restaurang
  • Bar/lounge

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Bagageförvaring
  • Solstolar

Boendet och bekvämligheter

  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Takterrass
  • Trädgård
  • Utomhuspool
  • Fullständigt spa
  • Arkitektur i art décostil

Tillgänglighetsanpassning

  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor
  • Väl upplyst gång till ingången

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Platt-tv
  • Kabel-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Luftkonditionering
  • Minibar
  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)

Sov gott

  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Fräscha upp dig

  • Endast dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork (på begäran)
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi

Övrigt

  • Dagligen
  • Värdeförvaringsskåp på rummet
  • Guideböcker/rekommendationer

Bekvämligheter

Spa

Detta hotell har ett fullständigt spa, Spa Decu, där gästerna kan njuta av olika behandlingar. Spat är öppet alla dagar.

Avgifter och policyer

Återbetalningsbara depositioner

  • Deposition: USD 75.0 per boende, per vistelse

Extra tillval

  • Frukost enligt egen beställning erbjuds mot en tilläggsavgift på USD 12 för vuxna och USD 12 för barn (ungefärliga priser).
  • Tidig incheckning kan arrangeras mot en avgift på USD 40 (endast i mån av tillgång).
  • Sen utcheckning kan arrangeras mot en avgift på USD 40 (endast i mån av tillgång).
  • Vatten erbjuds för en tilläggsavgift på USD 2.

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på USD 29 per husdjur, per natt.

Pool, spa och gym (om tillämpligt)

  • Förhandsbokning krävs för spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att du kontaktar boendet innan ankomst via kontaktuppgifterna på bokningsbekräftelsen.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Anläggningen har inga hissar.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns kolmonoxiddetektor, brandsläckare och rökdetektor på boendet.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard och American Express.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Villa Verde Merida
Hotel Villa Verde Merida Mérida
Villa Verde Merida Mérida
Villa Verde Merida
Decu Downtown Hotel
Decu Downtown Mérida
Hotel Villa Verde Merida
Decu Downtown Hotel Mérida

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Decu Downtown och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Decu Downtown erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Har Decu Downtown någon pool?

Ja, det finns utomhuspool.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Decu Downtown?

Ja, husdjur är välkomna. En avgift tas ut på USD 29 per husdjur per natt. Assistanshundar är avgiftsbefriade. Vissa begränsningar kan gälla, så kontakta boendet för mer information.

Erbjuder Decu Downtown parkering?

Det finns tyvärr ingen parkering för Decu Downtown.

Vilka tider har Decu Downtown angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. Det finns möjlighet till tidig incheckning mot en avgift på USD 40 (i mån av tillgång). Utcheckning senast 12.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift på USD 40 (i mån av tillgång).

Finns det kasino i anslutning till Decu Downtown?

Nej, detta hotell har inget kasino, men både Casino La Cima (1 minuter bort till fots) och Diamonds Casino (7 minuter bort med bil) ligger i närheten.

Vad finns det att göra på Decu Downtown och i närheten?

Decu Downtown har fullständigt spa och utomhuspool, såväl som trädgård.

Har Decu Downtown restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns en restaurang på boendet.

Hur är området vid Decu Downtown?

Decu Downtown ligger 6 minuters promenad från Paseo de Montejo och 7 minuters promenad från Méridas katedral.

Recensioner

Recensioner för Decu Downtown

9,4

Enastående

9,6

Renlighet

10

Läge

9,4

Personal och service

9,4

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Pretty hotel
Thomas, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excellent staff Good continental breakfast Clean room Great location for Merida Centro Great stay!
Arleen, 8 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Hotel excelente

Hotel incrivel, linda decoração, bom staff.
Tiago, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

I had the loveliest stay at Decu. The hospitality experience was amazing, with an incredibly welcoming and friendly staff. Very tranquil and in a walkable neighborhood.
Mila, 4 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Amazing Place with Incredibly Helpful Staff

The place is magnificent, beautiful, well located, and I would give 10 stars to the staff if I could.
Ivan, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Nos dieron un trato increíble a nosotros y a nuestros perros <3 Un muy bello lugar
Paulina, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Warm and attentive service, clean and aesthetically pleasing environment.
Joshua, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Espectacular sin duda el lugar y ame su tranquilidad
Adriana Berenice, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

This is a wonderful hotel with a great location, friendly and helpful staff. The lounge and pool areas, the garden and the rooms were beautiful.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great property. Clean and with an excellent location. The staff was very friendly and helpful.
Ricardo, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excelente propiedad y muy bonito diseño
Erick, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Personal muy amable. Lugar agradable y muy cómodo.
Jose Luis, 3 nätters resa
Verifierad recension

6/10 Bra

Das Zimmer war bei der Ankunft nicht sauber. Z.B. wurde der Abfalleimer nicht geleert und das WC war dreckig. Der Pool war voller Blätter und Dreck. Das Frühstück war gut, der Service hingegen sehr langsam. Insgesamt war der Aufenthalt mittelmässig.
Lars, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

The staff was amazing.
Tyler, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Muy bonita la propiedad, excelente atención , todo impecable
ANA KARINA FREGOSO, 4 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Amazing service
Carolina, 7 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very small intimate hotel with lots of open spaces to chill. Rooms are very quiet.
Thomas, 3 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Gran propiedad y excelentemente ubicada.

Un hotel con un excelente diseño. Al llegar sentí que podrían haber hecho un poco más por nosotros (llegamos unas horas antes del checkin, y solo nos dijeron que el desayuno ya había terminado, sin ofrecer un vaso o botella de agua, que hubiese sido bueno considerando el calor), pero el resto de la estancia estuvo perfecto.
Vicente, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Loved location. Quite, lovely setting. Excellent service.
Terry, 6 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Can't wait to come back

I finished my first trip to Mexico with a 2 night stay here to unwind and relax and it delivered. The staff was lovely, the property lush with greenery and beautiful design. I look forward to visiting again once the speakeasy is ready for patrons!
Jessica, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very nice.
stuart, 4 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Mucha privacidad y muy buen diseño
Miguel Eduardo, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Outstanding place to stay

High end and charming boutique, with modern luxury decor and furnishing built into a classical hacienda. Outstanding and friendly staff. Excellent included breakfast.
2 nätters resa
Verifierad recension

6/10 Bra

El servicio 10, el desayuno, cócteles y limpieza del lugar 10. Sin embargo un 0 en seguridad, tanto a mi mamá como a mí, nos faltó efectivo y lo reportamos.
pamela, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

This is a beautiful, unique property that is like an oasis in the central part of Merida. Great to spend time relaxing, and really close to restaurants, shops, and Merida activities in the old quarter.
Craig, 5 nätters resa