Danhostel Aarhus City

Boendeklass: 2
Vandrarhem med centralt läge på gångavstånd från Århus katedral

Välj datum för att se priser

Du bor med fantastiskt läge på Danhostel Aarhus City, bara fem minuters promenad från Århus katedral och Århus Teater. Dessutom ligger ARoS och Musikhuset Aarhus bara tio minuters promenad härifrån. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Skolebakken Station tar det inte mer än 7 minuter att gå.

Recensioner

8,0 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Tvättmöjligheter

Främsta bekvämligheter (11)

  • Städning på begäran
  • Frukost tillgänglig
  • Terrass
  • Bibliotek
  • Mikro i allmänt utrymme
  • Kyl i allmänt utrymme
  • Tvättmöjligheter
  • Flerspråkig personal
  • Bagageförvaring
  • Reception (öppen begränsade tider)
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
Det nuvarande priset är 723 kr
inklusive skatter och avgifter
13 okt. – 14 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 9 av 9 rum

Private double room with shared bathroom

8,2 av 10
Mycket bra
(24 recensioner)
  • 12 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Private family room with shared bathroom

9,4 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 enkelsängar och 2 våningssängar (enkla)

Bed in a mixed dormitory

7,0 av 10
Bra
(4 recensioner)
  • 16 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 4 våningssängar (enkla)

Private double room with private bathroom

8,0 av 10
Mycket bra
(16 recensioner)
  • 12 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Private family room with private bathroom

8,0 av 10
Mycket bra
(21 recensioner)
  • 17 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 enkelsängar och 2 våningssängar (enkla)

Private 8 bedded room with private bathroom and kitchenette

  • 24 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 2 enkelsängar och 3 våningssängar (enkla)

Private 6 bedded room with shared bathroom

  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 6 våningssängar (enkla)

Private 8 bedded room with shared bathroom

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 16 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 8 våningssängar (enkla)

Private 10 bedded room with shared bathroom

  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 10 sovplatser
  • 10 våningssängar (enkla)

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Fiskergade 10, Aarhus, 8000

I närheten

  • Århus Teater - 1 min till fots - 0.2 km
  • Århus katedral - 1 min till fots - 0.2 km
  • ARoS - 7 min till fots - 0.7 km
  • Musikhuset Aarhus - 10 min till fots - 0.9 km
  • Den Gamle By - 16 min till fots - 1.3 km

Ta sig runt

  • Aarhus (AAR) - 40 min med bil
  • Århus centralstation - 9 minuters promenad
  • Århus Havn Station - 9 minuters promenad
  • Østbanetorvet station - 14 minuters promenad
  • Skolebakken Station - 7 minuters promenad

Restauranger

  • ‪Frederiks Craft Beer Bar - ‬3 min till fots
  • ‪Salling Super - ‬3 min till fots
  • ‪JOE & THE JUICE - ‬2 min till fots
  • ‪Cross Café & Restaurant - ‬2 min till fots
  • ‪McDonald's - ‬2 min till fots

Om boendet

Danhostel Aarhus City

  • Du bor med fantastiskt läge på Danhostel Aarhus City, bara fem minuters promenad från Århus katedral och Århus Teater. Dessutom ligger ARoS och Musikhuset Aarhus bara tio minuters promenad härifrån. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Skolebakken Station tar det inte mer än 7 minuter att gå.

Översikt

Hotellets storlek

    • 36 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 22.00.
    • Kontaktfri incheckning erbjuds
    • Snabb utcheckning tillgänglig
    • Tidig incheckning i mån av tillgänglighet
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds
    • Sen utcheckning i mån av tillgänglighet

Incheckningsinstruktioner

    • Receptionen är öppen alla dagar 08.00–22.00.
    • Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner inom 24 timmar före ankomst. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
    • Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
    • Om du planerar att ankomma efter 21.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Ett barn (upp till 5 år) bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Ingen parkering på plats.

Övrig information

    • Särskilda platser för rökning (böter kan ges)

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) dagligen 07.30–10.00
  • Gemensam mikrovågsugn
  • Gemensam kyl

Resa med barn

  • Barn bor gratis

Tjänster

  • Reception (öppen begränsade tider)
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Tvättmöjligheter
  • Bagageförvaring
  • Flerspråkig personal

Boendet och bekvämligheter

  • 1 byggnad
  • Byggdes 1947
  • Terrass
  • Bibliotek

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Rullstolsanpassad tillgång till hiss

Bekvämligheter på rummet

Vardagsbekvämligheter

  • Uppvärmning

Sov gott

  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Hårtork (på begäran)
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi

Övrigt

  • På begäran

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på DKK 88 för vuxna och DKK 44 för barn (ungefärliga priser).
  • Tidig incheckning kan ordnas mot en tilläggsavgift (i mån av tillgänglighet).
  • Sen utcheckning kan ordnas mot en extra avgift (i mån av tillgång).

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Oljud utanför kan höras in på rummen.
Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, JCB International och Union Pay.
Kontantfria transaktioner erbjuds.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Danhostel Aarhus City Hostel
Danhostel Hostel
Danhostel Aarhus City Aarhus
Danhostel Aarhus City Hostel/Backpacker accommodation
Danhostel Aarhus City Hostel/Backpacker accommodation Aarhus

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Danhostel Aarhus City och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Danhostel Aarhus City erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Danhostel Aarhus City?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder Danhostel Aarhus City parkering?

Det finns tyvärr ingen parkering för Danhostel Aarhus City.

Vilka tider har Danhostel Aarhus City angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 22.00. En avgift tas ut för tidig incheckning (i mån av tillgång). Utcheckning senast 11.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (i mån av tillgång). Expressutcheckning samt kontaktfri incheckning och utcheckning erbjuds.

Finns det kasino i anslutning till Danhostel Aarhus City?

Nej, detta vandrarhem har inget kasino, men både Royal Scandinavian Casino (3 minuter bort till fots) och Royal Casino (4 minuter bort till fots) ligger i närheten.

Vad finns det att göra på Danhostel Aarhus City och i närheten?

Bland de rekommenderade sevärdheterna hittar du Århus katedral (3 minuters promenad) och Århus Teater (3 minuters promenad), samt Royal Casino (4 minuters promenad) och ARoS (9 minuters promenad).

Hur är området vid Danhostel Aarhus City?

Danhostel Aarhus City ligger i Aarhus Ø, 7 minuters promenad från Skolebakken Station och 3 minuters promenad från Århus katedral.

Recensioner

Recensioner för Danhostel Aarhus City

8,0

Väldigt bra

8,0

Renlighet

8,8

Läge

8,6

Personal och service

7,8

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Nöjd

Bra central läge. Mkt centralt. Hjälpsam/ trevlig personal
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Supercentral hostel

Känns inte som att man kan bo mer centralt än på DanHostel. Bra överlag.
Verifierad recension

6/10 Bra

+Nära shopping, restauranger och billigt -Betalade extra för utsikt mot staden men fick utsikt rätt in i ett annat hus (ej värt pengarna). Smutsiga lakan och VÄLDIGT mjuka kuddar. Otroligt varmt på rummet och svårt att vädra med en balkong precis utanför där andra gäster sprang omkring dag- och kvällstid.
Verifierad recension

10/10 Enastående

God service og pænt rent😊
Verifierad recension

10/10 Enastående

Vi overnattede kun 1 overnatning på Danhostel. Super god beliggenhed - centralt og alligevel stille om natten. Gode senge og pæne, rene værelser. Super søde personale ved ind og udtjekning. Kan kun anbefale
Verifierad recension

10/10 Enastående

Værelset var super rent med dejligt vindue der ku lukke al lyd fra vejen ell gården ude, hvis lukket, og ku indstilles fint v åbent. Personale fantastisk søde.Køkken super.Hyggelige lamper overalt og frisk luft! Meget skønt indrettet og rent overalt .
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Godt hotel hvor man ligger lige i centrum med mulighed for morgenmad dog skal man leve med fælles bad og toilet
Verifierad recension

10/10 Enastående

Gostamos muito do hotel. Muito central e com tudo o que precisamos para uma família de 4 pessoas
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fint hotel midt i Aarhus.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Simple, great location, clean
Verifierad recension

10/10 Enastående

Dejligt sted ! Fantastisk service blandt personale og stille lydtætte værelser.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Virkelig fint rengjort og skøn beliggenhed. Dejlig morgenmad. Man får meget til prisen
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Super godt overnatning sted, der var det som skulle være der☺️
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Great location, all fine.
Verifierad recension

6/10 Bra

Friendly staff, but the shared toilets and kitchen are not clean.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Hotellet er godt placeret i byens centrum.
Verifierad recension

10/10 Enastående

It's a really good hostel. It's clean and have absolutely all the amenities one could ask for. The beds are excellent (for those of us with back issues). Nice outdoor areas with top roof view of the city. And it's located perfectly in downtown Aarhus. This is my go to hostel in Aarhus when I visits and I have never been disappointed.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Fint morgenmad og god international stemning.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Rent og lækkert, både værelse og badefaciliteter
Verifierad recension

10/10 Enastående

God beliggenhed. Rene værelser. God morgenmad for pengene, og meget imødekommende og venlige personaler
Verifierad recension

10/10 Enastående

Rent værelse, rent badeværelse, tilkøb af parkering fungerede fantastisk
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Rent, godt og god beliggenhed. Optimalt som børnefamilie.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

God oplevelse og dejligt med parkering ved hotellet. Kæmpe problem med at få bilen fejdet hen til Fiskergade 10. GPS. kunne ikke finde hjælpe i mål.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very close to city center
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Som københavner- anede jeg ikke det var midt i Aarhus festuge - Gosh jeg manglede ørepropper- for det er luksus at bo midt i byen .. men ikke midt i en fest - ellers var der god service og fin morgen buffe