Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay

Boendeklass: 3
Hotell med restaurang nära Tokyo Disney Resort®

Välj datum för att se priser

Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay ligger bara 5 minuters bilfärd från Tokyo Bay och Tokyo Disneyland®. Dessutom ligger både Tokyo Disney Resort® och Tokyo DisneySea® (temapark) en kort biltur härifrån. Andra resenärer talar mycket väl om den hjälpsamma personalen.

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Parkering tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Tvättmöjligheter
  • Reception dygnet runt

Främsta bekvämligheter (10)

  • Städning varje dag
  • Restaurang
  • Frukost tillgänglig
  • Parkering (avgift tillkommer)
  • Reception öppen dygnet runt
  • Luftkonditionering
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Varuautomat
  • Tvättmöjligheter
  • Bagageförvaring

Känn dig som hemma (6)

  • Kylskåp
  • Privat badrum
  • Separat badkar och dusch
  • Tv
  • Städning varje dag
  • Tvättmöjligheter
Det nuvarande priset är 1 095 kr
20 okt. – 21 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 3 av 3 rum

Standard tvåbäddsrum

8,6 av 10
Utmärkt
(17 recensioner)
  • 19 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Standard trippelrum

9,0 av 10
Underbart
(22 recensioner)
  • 24 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 3 enkelsängar

Tvåbäddsrum - hörn

8,8 av 10
Utmärkt
(3 recensioner)
  • 26 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
5-3-20 Fujimi, Urayasu, Chiba-ken, 279-0043

I närheten

  • Tokyo Disney Resort® - 17 min till fots - 1.4 km
  • Tokyo Bay - 18 min till fots - 1.5 km
  • Ikspiari - 18 min till fots - 1.6 km
  • Tokyo Disneyland® - 7 min med bil - 2.7 km
  • Urayasu Sports Park - 8 min med bil - 3.0 km

Ta sig runt

  • Tokyo (HND-Haneda) - 39 min med bil
  • Tokyo (NRT-Narita Intl.) - 53 min med bil
  • Kasai-Rinkai-Koen station - 5 min med bil
  • Shin-Urayasu station - 5 min med bil
  • Urayasu Maihama station - 20 minuters promenad
  • Resort Gateway station - 19 minuters promenad
  • Tokyo Disneyland station - 22 minuters promenad

Restauranger

  • ‪サイゼリヤ - ‬18 min till fots
  • ‪Starbucks - ‬19 min till fots
  • ‪マクドナルド - ‬11 min till fots
  • ‪餃子の王将 - ‬7 min med bil
  • ‪珈琲館 - ‬7 min med bil

Om boendet

Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay

  • Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay ligger bara 5 minuters bilfärd från Tokyo Bay och Tokyo Disneyland®. Dessutom ligger både Tokyo Disney Resort® och Tokyo DisneySea® (temapark) en kort biltur härifrån. Andra resenärer talar mycket väl om den hjälpsamma personalen.

Översikt

INCHECKNING
15.00
UTCHECKNING
11.00

Hotellets storlek

    • 100 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
    • Kontaktfri incheckning erbjuds
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
    • Obs: flerspråkiga robotar hjälper gäster med incheckning i receptionen.
    • Gäster som bokar parkering i förväg kan få förlängda parkeringstider och rabatterade priser. Gäster som inte bokar parkering i förväg debiteras den angivna avgiften, giltig från 15.00 till 10.59 nästa dag.
    • Måltider ingår ej i rumspriset för halvpension för barn 6 år och yngre som ingår i bokningen.

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Ett barn per registrerad vuxen bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum, om barnet är 5 år eller yngre och inga extrasängar används.
    • Inga spjälsängar (barnsängar)

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Parkering på plats är endast tillgänglig på begäran.
    • Parkering erbjuds (JPY 2500 per dag).
    • Begränsad parkering på plats.

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) dagligen 06.30–09.30
  • Restaurang

Resa med barn

  • Barn bor gratis

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Tvättmöjligheter
  • Bagageförvaring

Boendet och bekvämligheter

  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Platt-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Luftkonditionering och uppvärmning
  • Vattenkokare
  • Tofflor

Sov gott

  • Ljudisolerade rum

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Djupt badkar
  • Separat badkar och dusch
  • Bidé
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi

Mat och dryck

  • Kylskåp

Övrigt

  • Dagligen
  • Värdeförvaringsskåp på rummet

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på JPY 2500 för vuxna och JPY 1000 för barn (ungefärliga priser).
  • Sen incheckning mellan 11.00 och 13.00 kan ordnas mot en extra avgift.

Parkering

  • Parkering kostar JPY 2500 per dag.
  • Gäster måste kontakta boendet i förväg för att boka parkering.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior på passen för samtliga gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express och JCB International.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Robot Hotel Henn na Hotel Maihama Tokyo-Bay
Robot Hotel Henn na Hotel Tokyo-Bay
Robot Henn na Maihama Tokyo-Bay
Robot Henn na Tokyo-Bay
Henn Na Maihama Tokyo Urayasu
Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay Hotel
Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay Urayasu
Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay Hotel Urayasu

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay parkering?

Ja. Parkering kostar JPY 2500 per dag. Antalet parkeringsplatser kan vara begränsat.

Vilka tider har Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00. Utcheckning senast 11.00. Kontaktfri incheckning och utcheckning erbjuds.

Har Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns en restaurang på boendet.

Har Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay rum med privata bubbelpooler?

Ja, varje rum har ett djupt badkar.

Hur är området vid Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay?

Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay ligger 18 minuters promenad från Tokyo Disney Resort® och 19 minuters promenad från Tokyo Bay.

Recensioner

Recensioner för Henn Na Hotel Maihama Tokyo Bay

8,8

Fantastiskt

9,0

Renlighet

8,4

Läge

8,4

Personal och service

8,6

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Mycket bra

The location and shuttle bus both are very good.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Nice hotel but chechin robot not the better idee but there was staff around nice hotel 24/7 food dinner 100 meter richt from hotel good and 24/7 open free shuttel bus ook very nice i would stay there aagain
Verifierad recension

10/10 Enastående

Best breakfast and clean room
Verifierad recension

10/10 Enastående

room was spotless, staff were very helpful and amenities were great.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Quarto um pouco apertado, mas localização, limpeza e amenities excelente!
Verifierad recension

10/10 Enastående

We love everything!!! Super clean and love the robots
Verifierad recension

10/10 Enastående

The breakfast was great and the staff and rooms were lovely👌. We staied here so we could be closer to Disneyland and it work great. The mattress are on the firm side but thats ok
Verifierad recension

10/10 Enastående

We loved the dinosaurs! The little robot in the room was very charming and he even danced for us. Great location, yummy breakfast!
Verifierad recension

10/10 Enastående

テーマパークの疲れも取れ、嬉しかったです
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

室内は広くもあり清潔でトイレとお風呂が別で最高でした!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fun for the kids
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great place
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great stay overall! The beds are definitely QUITE FIRM.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Good hotel, even had a free shuttle from the Disney station.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

洗濯機、乾燥機が汚かった。
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

よかた
Verifierad recension

10/10 Enastående

ディズニーも近く、とても清潔感のあるホテルでした
Verifierad recension

10/10 Enastående

This hotel worked well for our trip. There were just 2 of us, but the room was decently sized compared to other hotels for 2. Very nice having a separate toilet, shower, and sink areas in the room. 7/11 and Lawson's are very close. The #9 and #37 buses were really helpful for a quick trip to Maihama Station. Check in and out was very easy. We would stay here again.
Verifierad recension

10/10 Enastående

A great location with very friendly and helpful staff.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Clean, basic room. Great for Disney, especially with the free courtesy bus
Verifierad recension

10/10 Enastående

ディズニーランドから近くて安い
Verifierad recension

10/10 Enastående

Super clean and quiet !
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

it was very convenient for us. 7/11 and lawson is just a few steps away and the bus station to Disneyland is right in front of the hotel.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Good accommodation if you're going to Disney, easy bus ride to the parks
Verifierad recension

10/10 Enastående

This hotel met our needs as a family and we only have great things to say about it. First, the location. It is conveniently close to Disney and Maihama Station. But what is better and maybe the best part is the hotel has a free (scheduled) shuttles to/from in the morning and evening. Although we walked the first night, and it took us 20 min. Second, we were able to store our luggage before/after our stay. Third, the rooms had 4 beds for my family and everything else we needed on our vacation. Highly recommended! Warning there is no early check-in and no staff around. There are phones, but if you don’t speak Japanese it will be difficult to communicate.