Hotel Mellanfjärden

Boendeklass: 3.5
Hotell vid sjön i Jättendal med restaurang och konferenscenter

Välj datum för att se priser

När du planerar en resa till Jättendal är Hotel Mellanfjärden ett utmärkt alternativ. Gäster får inte missa Sjömärket, där man specialiserar sig på lokala och internationella rätter och serverar lunch och middag.

Recensioner

8,2 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Gratis frukost
  • Husdjursvänligt
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Tvättmöjligheter

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning på begäran
  • Restaurang
  • Rumsservice
  • Konferenscenter
  • Terrass
  • Kaffe i allmänt utrymme
  • Gemensamt vardagsrum
  • Närbutik
  • Mikro i allmänt utrymme
  • Kyl i allmänt utrymme
  • Tvättmöjligheter
  • Frisersalong

Känn dig som hemma (6)

  • Lekplats på området
  • Extrasängar
  • Privat badrum
  • Terrass
  • Tvättmöjligheter
  • Mörkläggningsgardiner
Det nuvarande priset är 995 kr
inklusive skatter och avgifter
10 okt. – 11 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 2 av 2 rum

Enkelrum

8,0 av 10
Mycket bra
(6 recensioner)
  • 14 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 enkelsäng

Dubbelrum

7,6 av 10
Bra
(33 recensioner)
  • 14 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Hamnvägen 26B, Jättendal, Gavleborg County, 82076

I närheten

  • Trolska Skogen - 6 min till fots - 0.5 km
  • Hudiksvalls hamn - 36 min med bil - 49.7 km
  • Norra Bergets park - 44 min med bil - 74.6 km
  • Himlabadet vattenpark - 46 min med bil - 75.6 km
  • Folkets park och Tonhallen - 46 min med bil - 75.9 km

Ta sig runt

  • Gnarp station - 18 min med bil
  • Hudiksvall station - 36 min med bil

Restauranger

  • ‪Restaurang Sjömärket - ‬1 min till fots
  • ‪mellanfjärdens deli - ‬1 min till fots
  • ‪Måsens café och restaurang - ‬24 min med bil
  • ‪En Liten Sjökrog - ‬13 min med bil
  • ‪Lias Cafe - ‬13 min med bil

Om boendet

Hotel Mellanfjärden

  • När du planerar en resa till Jättendal är Hotel Mellanfjärden ett utmärkt alternativ. Gäster får inte missa Sjömärket, där man specialiserar sig på lokala och internationella rätter och serverar lunch och middag.

Översikt

Hotellets storlek

    • 10 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 22.00.
    • Kontaktfri incheckning erbjuds
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

    • Receptionen är öppen alla dagar 08.00–22.00.
    • Receptionen är bemannad under begränsade tider.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Upp till 3 barn bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar behövs.

Husdjur

    • Husdjur tillåts*
    • Assistanshundar är välkomna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Gratis parkering erbjuds.
    • Rullstolsanpassad parkering och parkering för rullstolsanpassad minibuss finns på plats
    • Laddningsstation för elfordon finns på plats.

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé dagligen 08.00–10.00
  • Restaurang
  • Kaffe/te i allmänt utrymme
  • Gemensam mikrovågsugn
  • Gemensam kyl
  • Rumsservice (under begränsade tider)

Resa med barn

  • Barn bor gratis
  • Lekplats
  • Livsmedelsaffär/närbutik

Saker att göra

  • Vandrings- och cykelleder i närheten
  • Fiske i närheten

Arbeta på resan

  • Konferenscenter

Tjänster

  • Reception (öppen begränsade tider)
  • Tvättmöjligheter
  • Frisersalong

Boendet och bekvämligheter

  • Terrass
  • Tv i allmänt utrymme
  • Gemensamt vardagsrum
  • Festsal

Tillgänglighetsanpassning

  • Rullstolsanpassad parkering
  • 10 tillgänglighetsanpassade parkeringsplatser på plats
  • Parkering för rullstolsanpassad minibuss
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk
  • Rullstolsanpassad restaurang
  • Ledstänger i trapporna
  • Ramp till huvudentrén
  • Trägolv i rum

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Platt-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Uppvärmning
  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)

Sov gott

  • Mörkläggningsgardiner
  • Extrasäng (avgift tillkommer)
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Endast dusch
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi

Övrigt

  • På begäran

Bekvämligheter

Restauranger

Sjömärket - restaurang som specialiserar sig på lokala och internationella rätter och serverar lunch och middag. Öppet vissa dagar

Avgifter och policyer

Barn- och extrasängar

  • Tillgång till extrasängar erbjuds mot en avgift på SEK 250.0 per natt.

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på SEK 100 per husdjur, per natt.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Anläggningen har inga hissar.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda på boendet.
Boendet accepterar kreditkort.
Följande kreditkort accepteras: Visa och Mastercard.
Kontantfria transaktioner erbjuds.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Hotel Mellanfjärden Jättendal
Mellanfjärden Jättendal
Mellanfjärden
Hotel Mellanfjärden Hotel
Hotel Mellanfjärden Jättendal
Hotel Mellanfjärden Hotel Jättendal

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Hotel Mellanfjärden och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Hotel Mellanfjärden erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Hotel Mellanfjärden?

Ja, husdjur är välkomna. En avgift tas ut på SEK 100 per husdjur per natt. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Erbjuder Hotel Mellanfjärden parkering?

Ja, det finns gratis parkering. Laddningsstation för elbil erbjuds.

Vilka tider har Hotel Mellanfjärden angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 22.00. Utcheckning senast 11.00. Kontaktfri incheckning och utcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på Hotel Mellanfjärden och i närheten?

Roa dig med aktiviteter i närheten som fiske och vandring.

Har Hotel Mellanfjärden restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, Sjömärket erbjuder lokala och internationella rätter.

Hur är området vid Hotel Mellanfjärden?

Hotel Mellanfjärden ligger vid vattnet, 7 minuters promenad från Trolska Skogen.

Recensioner

Recensioner för Hotel Mellanfjärden

8,2

Väldigt bra

8,4

Renlighet

8,4

Läge

8,2

Personal och service

7,2

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Var fantastiskt läge och frukost
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Gemytligt och familjärt hotell, mycket bra läge för minisemester.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Mycket trevligt hotel och en av de bästa frukosterns kvalitetsmässigt jag upplevt i Sverige
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Väldigt trevlig fiskrestaurang, Sjömärket, i samband med hotellet. God mat och trevlig personal
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Mysigt ställe med fina omgivningar. Otroligt bra service. God frukost. Rymliga och rena rum.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Fantastiskt läge och en kanon resturang.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Ett mysigt hotell med superfin restaurang och bland de bästa frukostar jag haft
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Helt Ok, jättebra frukostbuffé
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Trevlig plats, lite av ett budgetboende men helt ok.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Grym frukost utsikt vid vattnet
Verifierad recension

10/10 Enastående

Rent rum fantasiksk frukost
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Enkelt men fint rent och mysigt med fantastiskt läge
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Rent rum, frukosten mycket bra
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Trevligt litet hotell, fin utsikt över vattnet under frukosten. Bra frukostbuffé, saknade äggröra, men mycket annat att välja på.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Såå god frukost ! Fin miljö och mysigt rum .
Verifierad recension

4/10 Hyfsat

Inte i det nyaste laget i rummen. Höll inte riktigt standarden man för väntade sig. Men väldigt fin omgivning. Och bra personal som man hade SMS kontakt med
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fantastiskt trevligt ställe vackert beläget vid havet med topprestaurang, superfrukost och humant pris. Hit kommer vi tillbaka!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Bra hotell som ligger vackert vid fjärden. Rummet var ganska litet för att vara rullstols anpassat. Frukosten var okej men ingen varm mat
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Något slitet rum med tråkig inredning. Fantastiskt frukost. Bästa jag fått i Sverige! Bra enkel parkering. Fint läge.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Bra, trevligt med havet så nära!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Rent rum och lugnt och skönt
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Väldigt mysigt och trevligt, lite sliten säng för dåliga ryggar.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Äldre stuk på det lilla hotellet, men trivsamt beläget vid vattnet i det lilla samhället. Varmt på rummet. Fantastisk restaurang (Sjömärket) intill hotellet. Vi hade bokat för intag av middag där och blev mycket nöjda med den utsökta maten och den härliga utsikten över vattnet. Det ligger en trevlig Deli-butik mittemot hotellet, som även har en servering att tillgå. Finns också en hantverksbod och ett litet galleri att besöka intill hotellet.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Lite gammalt men charmigt. Frukost helt okey
Verifierad recension

10/10 Enastående

Underbar frukost i bästa mysiga miljö