Comfort Hotel Umea City

Boendeklass: 2.5
Hotell i Umeå med bar

Välj datum för att se priser

Njut av din vistelse i Umeå med Comfort Hotel Umea City som utgångspunkt. Här kan gäster koppla av i en bastu, träna på ett fitnesscenter eller varva ned med en drink i en bar/lounge. Andra resenärer brukar uppskatta den hjälpsamma personalen.

Recensioner

8,6 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Gratis frukost
  • Parkering tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Gym
  • Bar
  • Tvättmöjligheter

Främsta bekvämligheter (6)

  • Fitnesscenter
  • Bastu
  • Parkering (avgift tillkommer)
  • Bar
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter

Känn dig som hemma (5)

  • Tvättmöjligheter
  • Hiss
  • Platt-tv
  • Parkering (avgift tillkommer)
  • Hårtork
Det nuvarande priset är 716 kr
inklusive skatter och avgifter
4 okt. – 5 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 8 av 8 rum

Enkelrum (Compact)

8,8 av 10
Utmärkt
(43 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Dubbelrum (Compact)

8,8 av 10
Utmärkt
(79 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Standardrum - 2 enkelsängar - icke-rökare

9,0 av 10
Underbart
(70 recensioner)
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Familjerum - inga fönster

8,6 av 10
Utmärkt
(100 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 4 enkelsängar

Superior tvåbäddsrum

9,6 av 10
Enastående
(4 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Compact Double

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar ELLER 1 dubbelsäng

Standard Twin Room

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Superior Twin Room

  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Storgatan 47 B, Umea, 97109

I närheten

  • Utopia - 1 min till fots - 0.2 km
  • Vävens kulturcentrum - 1 min till fots - 0.2 km
  • Umeå folkets hus - 5 min till fots - 0.5 km
  • Norrlandsoperan - 6 min till fots - 0.6 km
  • Umeå Folkets Hus - 7 min till fots - 0.6 km

Ta sig runt

  • Umeå (UME) - 7 min med bil
  • Umeå centralstation - 10 minuters promenad
  • Umeå östra station - 24 minuters promenad
  • Hörnefors station - 24 min med bil

Restauranger

  • ‪Lottas Krog - ‬5 min till fots
  • ‪Tapas Bar Deli - ‬1 min till fots
  • ‪MAX - ‬4 min till fots
  • ‪Nya Konditoriet - ‬2 min till fots
  • ‪Taps& Umeå - ‬2 min till fots

Om boendet

Comfort Hotel Umea City

  • Njut av din vistelse i Umeå med Comfort Hotel Umea City som utgångspunkt. Här kan gäster koppla av i en bastu, träna på ett fitnesscenter eller varva ned med en drink i en bar/lounge. Andra resenärer brukar uppskatta den hjälpsamma personalen.

Översikt

Hotellets storlek

    • 131 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
    • Kontaktfri incheckning erbjuds
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Ingen avgift tas ut för barn (upp till 9 år) som bor i samma rum som sina föräldrar eller vårdnadshavare om ingen extra sängutrustning krävs.

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen

Parkering

    • Parkering på plats är endast tillgänglig på begäran.
    • Parkering erbjuds (SEK 165 per dag).
    • Begränsad parkering på plats.

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé 06.30–09.30 under veckodagar och 07.30–11.00 på helger
  • Bar/lounge

Resa med barn

  • Barn bor gratis

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Tvättmöjligheter

Boendet och bekvämligheter

  • Fitnesscenter
  • Bastu

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Platt-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Uppvärmning

Sov gott

  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Endast dusch
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord

Bekvämligheter

Priser och samarbeten

Sustainability Certifications
This property is certified by this third-party sustainability certification scheme: Nordic Swan Ecolabel. For more information on what this certification requires and verifies, please visit their website.

Avgifter och policyer

Parkering

  • Parkering kostar SEK 165 per dag.
  • Gäster måste kontakta boendet i förväg för att boka parkering.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.

Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.

Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.

Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).

Boendet accepterar bank- eller kreditkort. Ingen kontantbetalning.

Följande kreditkort accepteras: Visa och Mastercard.

Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Comfort Umea City

Comfort Hotel Umea City Umea

Comfort Hotel Umea City Hotel

Comfort Hotel Umea City Hotel Umea

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Comfort Hotel Umea City och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Comfort Hotel Umea City erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Comfort Hotel Umea City?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder Comfort Hotel Umea City parkering?

Ja. Parkering kostar SEK 165 per dag. Antalet parkeringsplatser kan vara begränsat.

Vilka tider har Comfort Hotel Umea City angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00. Utcheckning senast 12.00. Kontaktfri incheckning och utcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på Comfort Hotel Umea City och i närheten?

Comfort Hotel Umea City har bastu och fitnesscenter.

Hur är området vid Comfort Hotel Umea City?

Comfort Hotel Umea City iligger 10 minuters promenad från Umeå centralstation och 5 minuters promenad från Umeå folkets hus.