Hedemora stadshotell

3.0-stjärnigt boende
Hotell i Hedemora med restaurang och bar

Välj datum för att se priser

Njut av din vistelse i Hedemora med Hedemora stadshotell som utgångspunkt. Du kan varva ned med en drink i en bar/lounge innan du äter något gott på deras restaurang. Några ytterligare höjdpunkter här är en terrass och en trädgård.

Recensioner

7,4 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Gratis frukost
  • Husdjursvänligt
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Bar

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Restaurang samt bar
  • Konferenscenter
  • Mötesrum
  • Terrass
  • Trädgård
  • Tvättmöjligheter
  • Picknickområde
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Bagageförvaring
  • Reception (öppen begränsade tider)
  • Reception

Känn dig som hemma (6)

  • Tv
  • Trädgård
  • Terrass
  • Städning varje dag
  • Tvättmöjligheter
  • Kaffe- och tebryggare
Det nuvarande priset är 1 539 kr
inklusive skatter och avgifter
17 aug. – 18 aug.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Basic enkelrum - icke-rökare - utsikt mot innergården

7,6 av 10
Bra
(17 recensioner)
  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Standard tvåbäddsrum - icke-rökare - utsikt mot trädgården

8,8 av 10
Utmärkt
(8 recensioner)
  • Utsikt mot trädgården
  • 25 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 stora enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Basic dubbelrum - 1 sovrum

7,4 av 10
Bra
(10 recensioner)
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Standard trippelrum - icke-rökare - utsikt mot trädgården

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • Utsikt mot trädgården
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 2 stora enkelsängar och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Familjesvit - icke-rökare - utsikt mot trädgården

  • Utsikt mot trädgården
  • 40 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Standard enkelrum

8,0 av 10
Mycket bra
(4 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Stora Torget 5, Hedemora, 77630

I närheten

  • Matsbobadet - 8 min med bil - 4.1 km
  • Garpenbergs grufkapell - 16 min med bil - 17.1 km
  • Dalahästen - 18 min med bil - 26.2 km
  • Torp - 22 min med bil - 32.2 km
  • Folkets Hus - 22 min med bil - 23.6 km

Ta sig runt

  • Borlänge (BLE-Dala) - 26 min med bil
  • Säter station - 13 min med bil
  • Avesta centrum station - 15 min med bil
  • Hedemora station - 16 minuters promenad

Restauranger

  • ‪McDonald's - ‬11 min till fots
  • ‪Circle-K Hedemora - ‬3 min med bil
  • ‪Café Wahlman - ‬2 min till fots
  • ‪Lappens Grill - ‬9 min till fots
  • ‪The Kings Arms - ‬1 min till fots

Om boendet

Hedemora stadshotell

  • Njut av din vistelse i Hedemora med Hedemora stadshotell som utgångspunkt. Du kan varva ned med en drink i en bar/lounge innan du äter något gott på deras restaurang. Några ytterligare höjdpunkter här är en terrass och en trädgård.

Information om all inclusive

  • Hedemora stadshotell erbjuder all inclusive-priser. Dessa rumspriser är högre eftersom de inkluderar mat och dryck (vissa restriktioner kan gälla).

Översikt

DONE

Hotellets storlek

    • 22 rum
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00.
    • Tidig incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Receptionen är öppen alla dagar 06.00–20.00.
    • Gäster som anländer utanför de vanliga incheckningstiderna måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner och instruktioner för nyckelupphämtning. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
    • Kontakta boendet minst 48 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
    • Om du planerar att ankomma efter 20.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år
DONE

Husdjur

    • Husdjur tillåts*
    • Assistanshundar är välkomna
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Gratis parkering erbjuds.
DONE

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé 06.00–09.00 under veckodagar och 08.00–10.00 på helger
  • Restaurang
  • Bar/lounge

Arbeta på resan

  • Mötesrum
  • Konferenscenter

Tjänster

  • Reception (öppen begränsade tider)
  • Tvättmöjligheter
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Bagageförvaring

Boendet och bekvämligheter

  • Trädgård
  • Picknickområde
  • Terrass
  • Festsal

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Tv

Vardagsbekvämligheter

  • Uppvärmning
  • Kaffe- och tebryggare
  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)

Sov gott

  • Ljudisolerade rum
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Endast dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi

Övrigt

  • Dagligen

Avgifter och policyer

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på SEK 200 per husdjur, per natt.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Boendet accepterar kreditkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard och American Express.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Hedemora stadshotell Hotel
Hedemora stadshotell Hotel
Hedemora stadshotell Hedemora
Hedemora stadshotell Hotel Hedemora

Vanliga frågor och svar

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Hedemora stadshotell?

Ja, husdjur är välkomna. En avgift tas ut på SEK 200 per husdjur per natt. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Erbjuder Hedemora stadshotell parkering?

Ja, det finns gratis parkering.

Vilka tider har Hedemora stadshotell angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00. Utcheckning senast 12.00. Kontaktfri utcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på Hedemora stadshotell och i närheten?

Hedemora stadshotell har picknickområde och trädgård.

Har Hedemora stadshotell restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns en restaurang på boendet.

Recensioner

Recensioner för Hedemora stadshotell

7,4

Bra

7,4

Renlighet

8,0

Läge

6,8

Personal och service

6,8

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Bra frukost, trevlig personal.
Torsten, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Bra läge mitt i Hedemora, gratis parkering, restaurang, klassiskt stadshotell
Charlotte, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Supertrevlig personal! Mysigt hotell!
Kenny, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Renoverade och fina rum. Stabil frukost. Resturang Källarmästare, i kanten på hotellet, är ett litet fynd.
John, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fantastisk frukost
Birgitta, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Boendet var enligt förväntningarna
Lovisa, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Mycket trevligt, anrikt stadshotell med fantastiskt läge! Mycket tillmötesgående personal! Bra frukost, särskilt plus för att jag fick ha med min hund. Dock saknade jag en croissant... Tre lampor i rummet fungerade inte, annars var rummet mycket bra, med fin utsikt mot torget och en gammal fin byggnad.
Therese, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Rent och snyggt rum , trevlig och hjälpsam personal
Robert, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Bra bemötande och hjälpsamma.
Cristian, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Frukosten var helt okej. Mycket att välja på.
Eva, 2 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Trevligt. Uterestaurang vägg i vägg. Trevlig stad.
Mattias, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Hotellet var bra med nyrenoverade rum. Blir nog kanon om de får renoverat resten med
Lina, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Mysigt hotell som var välvårdat. Rent och fint, dock väldigt lyhört
Helen, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Ok frukostbuffé
Niklas, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Generellt bra. Rummet var rent, säng bekväm, frukost färsk och gott.
Piotr, 1 natts resa
Verifierad recension

6/10 Bra

Det behövs en bättre städning på rummet och bättre underhållning på rummet.
Charlotte, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Rent och fint, bra frukost.
Jorrit, 1 natts resa
Verifierad recension

2/10 Dåligt

Jag väntar länge till checking.
Yared, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Rekommenderar ett besök

Utmärkt hotell i historisk miljö
Mats, 1 natts resa
Verifierad recension

6/10 Bra

Luften kändes lite stillastående. Det var väldigt varmt på natten. Hade gärna sovit med öppet fönster men vågade inte pga att det skulle vara lätt att hoppa in. (Kändes inte tryggt med öppet fönster. )
Anneli, 2 nätters resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Frallorna var lite väl hårda.
Jonny, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Otroligt sköna sängar, rent och välskött, bästa läget, fin service
Mary, 1 natts resa
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Centralt och fint Hotell!
Anna, 1 natts resa
Verifierad recension

6/10 Bra

Svampig (för mjuk)) säng. Endast en stol/fåtölj att sitta i trots dubbelrum. Allmänna utrymmen stängda med gallergrindar. Endast pappmuggar på rummet.
Anette, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Gammalt och anrikt hotell! Vi bokade en natt till bara för att det var så fint. Sviten kostar inte mycket mer än ett vanligt rum så det kan man kosta på sig! Frukosten var väldigt bra, mycket att välja på, äggröra och bacon, fil och yoghurt, olika sorters bröd, pålägg, frukt och väldigt gott kaffe! Mycket trevlig personal! Ligger även en restaurang i samma hus med god mat! Gratis parkering! Lite unken lukt på rummet, men den försvann om man öppnade fönstren lite, så det kanske är nåt med ventilationen, men det är det enda negativa.
Kristina, 1 natts resa