Erris Villa

Boendeklass: 4
Bed and breakfast i Builth Wells

Välj datum för att se priser

Njut av din vistelse i Builth Wells med Erris Villa som utgångspunkt. Här ingår bland annat wi-fi, parkering och komplett frukost dagligen mellan 06.30 och 09.00. Andra resenärer talar mycket väl om frukosten.

Recensioner

9,8 av 10, Gästfavorit
Toppbetyg av resenärer

Populära bekvämligheter

  • Gratis frukost
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Rökning förbjuden

Främsta bekvämligheter (3)

  • Städning på begäran
  • Trädgård
  • Bagageförvaring

Känn dig som hemma (6)

  • Trädgård
  • Digital-tv
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet
  • Badrockar
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis toalettartiklar

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 3 av 3 rum

Tvåbäddsrum (Private Bathroom)

9,8 av 10
Enastående
(8 recensioner)
  • Utsikt mot trädgården
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Dubbelrum (Private Bathroom)

9,6 av 10
Enastående
(10 recensioner)
  • Utsikt mot dalen
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Dubbelrum (En-suite)

10,0 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • Utsikt mot bergen
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Erris Villa. 8 Hospital Road, Builth Wells, Wales, LD2 3AT

I närheten

  • River Wye - 9 min till fots - 0.8 km
  • Builth Wells Golf Club - 14 min till fots - 1.2 km
  • Royal Welsh Showground - 3 min med bil - 2.4 km
  • Brecon Beacons Nationalpark - 17 min med bil - 28.2 km
  • Elan Valley - 29 min med bil - 30.0 km

Ta sig runt

  • Cardiff International Airport (CWL) - 113 min med bil
  • Builth Road Station - 4 min med bil
  • Cilmeri Station - 4 min med bil
  • Garth Station - 9 min med bil

Restauranger

  • ‪Burger King - ‬12 min till fots
  • ‪Artists & Makers - ‬6 min till fots
  • ‪Feast Builth - ‬5 min till fots
  • ‪The White Horse Hotel - ‬7 min till fots
  • ‪Barley Mow Hotel & Pub - ‬5 min till fots

Om boendet

Erris Villa

  • Njut av din vistelse i Builth Wells med Erris Villa som utgångspunkt. Här ingår bland annat wi-fi, parkering och komplett frukost dagligen mellan 06.30 och 09.00. Andra resenärer talar mycket väl om frukosten.

Översikt

Hotellets storlek

    • 3 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 21.00.
    • Kontaktfri incheckning erbjuds
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 10.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

    • Detta boende har ingen reception.
    • Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner – värden tar emot dig.
    • Kontakta boendet minst 48 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
    • Om du planerar att ankomma efter 21.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Ett barn (upp till 5 år) bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
    • Inga spjälsängar (barnsängar)

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Gratis parkering erbjuds.

Övrig information

    • Rökfritt boende
    • Inga svensexor eller möhippor

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Gratis komplett frukost dagligen 06.30–09.00

Resa med barn

  • Barn bor gratis

Tjänster

  • Bagageförvaring

Boendet och bekvämligheter

  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Tjock matta på rum

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Platt-tv
  • Digital-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Uppvärmning
  • Vattenkokare
  • Badrockar och tofflor
  • Strykjärn/strykbräda

Sov gott

  • Kuddmeny
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet
  • Memory foam-madrass

Saker att uppskatta

  • Unika möbler och unik inredning

Fräscha upp dig

  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi

Mat och dryck

  • Gratis flaskvatten

Övrigt

  • På begäran

Avgifter och policyer

Renoveringar och stängningar

Boendet är stängt mellan 22 september 2026 och 29 februari 2028.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Enligt policy kan vissa bokningar för gruppevenemang eller fester, inklusive svensexor och möhippor, nekas.
Anläggningen har inga hissar.
Boendet accepterar kontanter.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Boendeklass

Detta boende har fått sin officiella stjärnklassificering från Visit Wales.

Kallas även

ERRIS VILLA B&B Builth Wells
ERRIS VILLA B&B
ERRIS VILLA Builth Wells
ERRIS VILLA Builth Wells
ERRIS VILLA Bed & breakfast
ERRIS VILLA Bed & breakfast Builth Wells

Vanliga frågor och svar

Är Erris Villa öppet för tillfället?

Boendet är stängt mellan 22 september 2026 och 29 februari 2028.

Kan man avboka gratis på Erris Villa och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Erris Villa erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Erris Villa?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder Erris Villa parkering?

Ja, det finns gratis parkering.

Vilka tider har Erris Villa angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 21.00. Utcheckning senast 10.00. Kontaktfri incheckning och utcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på Erris Villa och i närheten?

Erris Villa har trädgård.

Hur är området vid Erris Villa?

Erris Villa ligger 9 minuters promenad från River Wye och 13 minuters promenad från Builth Wells Golf Club.

Recensioner

Recensioner för Erris Villa

9,8

Enastående

10

Renlighet

9,4

Läge

10

Personal och service

9,8

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Great breakfast - lovely place
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very welcoming host excellent breakfast also good parking
Verifierad recension

10/10 Enastående

Lovely family feel to the whole experience
Verifierad recension

10/10 Enastående

The hosts were as helpful and friendly as anyone could wish for. Very homely, lovely ensuite room, excellent breakfast. Would stay there again.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Centrally located and walking distance to the town. Enjoyed my stay. Good selection at Breakfast and other guests were regulars which says a lot for the property.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Eileen and Martin are a lovely couple with a lot of local knowledge and a great sense of humour. Great breakfast as well. They appear to have thought about everything you would need for your stay and gone out of their way to provide it. Would happily stay there again if our travels took us that way. Thank you Paul and Lin
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great welcome and service from Eileen. Very good breakfast, would recommend for a stop over.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Good parking, very clean and comfortable room, everything you need to have a great breakfast cooked or otherwise. Premises very convenient to town and super views from bedrooms and breakfast room. Owner hosts most welcoming and hospitable. A gem of a B&B which you miss after leaving.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Lovely clean accommodation with excellent hosts.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excellent

Beautiful clean rooms very comfy bed and exceptionally good breakfast.
Verifierad recension

10/10 Enastående

A very enjoyable stay. The room was spotless and everything I needed was available for me.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Lovely hosts, very friendly, and excellent breakfast.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Builth Wells visit

Wonderful welcome, lovely comfortable room, peaceful and relaxing place to spend the night
Verifierad recension

10/10 Enastående

Second time there, lovely place.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Proper B&B

Thank you for such a warm welcome, comfortable stay and great breakfast.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Quiet area, super breakfast.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Welcoming hosts, lovely room with excellent facilities and tasty breakfast. Highly recommended
Verifierad recension

10/10 Enastående

One motorcycle tour stop over.

Great location, a top of town easy walking distance to all amenities. Very help and friendly hosts, comfy beds and sumptuous breakfast too.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great hospitality, friendly hosts,many little extras
Verifierad recension

10/10 Enastående

We had a lovely stay at Erris Villa , convenient, comfortable, clean and a great Welsh Breakfast
Verifierad recension

10/10 Enastående

Friends golf break

Lovely b+b, hosts were fantastic, great breakfast, clean room and bathroom. Will definitely stay again.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Eileen and her husband were lovely and warm hosts. The property is ideally situated just a short walk from the town centre blending peaceful tranquility with the delights that Builth has to offer. The breakfast was fantastic. It was clearly made with amazing high quality local ingredients.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Lovely clean room, comfy bed, tasty breakfast and warm and welcoming hosts. What more could you want?
Verifierad recension

10/10 Enastående

Family friendly feel and great conversations at breakfast
Verifierad recension

10/10 Enastående

Lovely room. Quiet, warm and comfortable The host was very helpful too