Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown

Boendeklass: 3
Hotell med husdjursvänlig profil som ligger i anslutning till ett shoppingcenter, nära Scotiabank Saddledome

Välj datum för att se priser

Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown erbjuder ett fantastiskt läge, mindre än en kvarts promenad från Calgary TELUS Convention Centre och Calgary Tower. Gäster som vill träna har tillgång till ett fitnesscenter, och dessutom ingår förmåner som wi-fi och frukostbuffé dagligen mellan 06.00 och 10.00. BMO Centre och Stampede Park ligger dessutom bara fem minuters bilfärd härifrån. Kollektivtrafik finns i närheten. Till 6th Street SW Station tar det 2 minuter att gå och till 4th Street SW Station är det 3 minuter.

Recensioner

9,6 av 10, Gästfavorit
Toppbetyg av resenärer

Populära bekvämligheter

  • Gratis frukost
  • Husdjursvänligt
  • Parkering tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Luftkonditionering

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Fitnesscenter
  • Parkeringsservice
  • 2 mötesrum
  • Mötesrum
  • Reception öppen dygnet runt
  • Kaffe i allmänt utrymme
  • Mikro i allmänt utrymme
  • Vattenautomat
  • Tvättjänster
  • Flerspråkig personal
  • Bagageförvaring

Känn dig som hemma (6)

  • Gratis spjälsängar
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Privat badrum
  • Städning varje dag
  • Kaffe- och tebryggare
  • Mörkläggningsgardiner
Det nuvarande priset är 1 482 kr
inklusive skatter och avgifter
11 okt. – 12 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 9 av 9 rum

Deluxe-rum - 1 kingsize-säng med bäddsoffa - hörn

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 38 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)

Deluxe-rum - 1 kingsize-säng med bäddsoffa

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 37 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)

Rum - 1 kingsize-säng

9,4 av 10
Enastående
(27 recensioner)
  • 25 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Rum - 2 queensize-sängar

9,4 av 10
Enastående
(12 recensioner)
  • 26 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar

Rum - 2 queensize-sängar - tillgänglighetsanpassat (Mobility & Hearing, Roll-In Shower)

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 33 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar

Rum - 2 queensize-sängar - tillgänglighetsanpassat (Mobility & Hearing)

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 33 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar

2 Queens Room

  • 26 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 queensize-sängar

Rum

  • 4 sovplatser

1 King Bed Room Deluxe With Sofabed

  • 29 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
614 6th Avenue SW, Calgary, AB, T2P 0S4

I närheten

  • Stephen Avenue - 3 min till fots - 0.3 km
  • CORE Shopping Centre - 5 min till fots - 0.4 km
  • Prince's Island Park - 9 min till fots - 0.8 km
  • Calgary TELUS Convention Centre - 11 min till fots - 1.0 km
  • Calgary Tower - 12 min till fots - 1.1 km

Ta sig runt

  • Calgary International Airport (YYC) - 19 min med bil
  • Calgary University Station - 12 min med bil
  • Calgary Heritage Station - 18 min med bil
  • 6th Street SW Station - 2 minuters promenad
  • 4th Street SW Station - 3 minuters promenad
  • 7th Street SW Station - 4 minuters promenad

Restauranger

  • ‪Caffe Levant - ‬1 min till fots
  • ‪Gyu-Kaku Japanese BBQ - ‬2 min till fots
  • ‪Good Earth Cafe - ‬3 min till fots
  • ‪Tim Hortons - ‬3 min till fots
  • ‪Sole Karaoke Bar - ‬4 min till fots

Om boendet

Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown

  • Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown erbjuder ett fantastiskt läge, mindre än en kvarts promenad från Calgary TELUS Convention Centre och Calgary Tower. Gäster som vill träna har tillgång till ett fitnesscenter, och dessutom ingår förmåner som wi-fi och frukostbuffé dagligen mellan 06.00 och 10.00. BMO Centre och Stampede Park ligger dessutom bara fem minuters bilfärd härifrån. Kollektivtrafik finns i närheten. Till 6th Street SW Station tar det 2 minuter att gå och till 4th Street SW Station är det 3 minuter.

Översikt

Hotellets storlek

    • 151 rum

Incheckning/utcheckning

    • Incheckning börjar kl. 15.00
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Kreditkortet som användes för bokningen måste uppvisas av kortinnehavaren vid incheckning tillsammans med motsvarande fotolegitimation, och andra arrangemang måste samordnas med boendet före ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Husdjur

    • Husdjur tillåts (endast katter och hundar, max 2 per rum, upp till 34 kg per husdjur)*
    • Assistanshundar är välkomna

Internet

    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Parkeringsservice med bevakning och under tak erbjuds (CAD 45 per natt, med möjlighet att köra ut och in).

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé dagligen 06.00–10.00
  • Kaffe/te i allmänt utrymme
  • Gemensam mikrovågsugn
  • Vattenautomat

Arbeta på resan

  • 2 mötesrum

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Bagageförvaring
  • Flerspråkig personal

Boendet och bekvämligheter

  • Byggdes 2025
  • Tv i allmänt utrymme
  • Fitnesscenter

Tillgänglighetsanpassning

  • Skyltar med punktskrift
  • Hiss
  • Bredd på hissdörr (centimeter) 8
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk
  • Rullstolsanpassad höjd på registreringsdisk (centimeter 102
  • Rullstolsanpassat gym
  • Tv med undertexter

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • 55-tums platt-tv
  • Kabel-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Klimatreglerad luftkonditionering och uppvärmning
  • Kaffe- och tebryggare
  • Strykjärn/strykbräda

Sov gott

  • Mörkläggningsgardiner
  • Ljudisolerade rum
  • Gratis spjälsäng
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Badkar eller dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Tandborstar och tandkräm (på begäran)
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi
  • Gratis lokalsamtal
  • Skrivbordsstol

Mat och dryck

  • Matleveranstjänst
  • Minikylskåp

Övrigt

  • Dagligen
  • Laptopanpassat värdeförvaringsskåp på rummet
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Mobilnyckel
  • Kartor över lokalområdet

Avgifter och policyer

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på CAD 75 per boende (kan variera beroende på vistelsens längd).

Parkering

  • Parkeringsservice under tak kostar CAD 45 per natt, med möjlighet att köra iväg och komma tillbaka.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt på numret i bokningsbekräftelsen.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express, Discover, Diners Club, JCB International, Union Pay och Carte Blanche.
Boendet förbehåller sig rätten att reservera belopp på gästens kreditkort före ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Hampton By Hilton Calgary
Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown Hotel
Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown Calgary
Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown Hotel Calgary

Vanliga frågor och svar

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown?

Ja, katter och hundar är välkomna, dock högst 2 per rum och med en vikt på upp till 34 kg per djur. En avgift tas ut på CAD 75 per boende. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Erbjuder Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown parkering?

Ja. Parkeringsservice kostar CAD 45 per natt.

Vilka tider har Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown angett för in- och utcheckning?

Du kan checka in från 15.00. Utcheckning senast 12.00.

Finns det kasino i anslutning till Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown?

Nej, detta hotell har inget kasino, men både Cowboys Casino (3 min. bort med bil) och Elbow River Casino (3 min. bort med bil) ligger i närheten.

Vad finns det att göra på Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown och i närheten?

Här finns ett fitnesscenter, där du kan hålla igång träningsrutinen.

Hur är området vid Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown?

Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown iligger 2 minuters promenad från 6th Street SW Station och 13 minuters promenad från Calgary TELUS Convention Centre.

Recensioner

Recensioner för Hampton Inn By Hilton Calgary Downtown

9,6

Enastående

10

Renlighet

9,4

Bekvämligheter

9,8

Personal och service

9,8

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

It was one of the best Hampton Inn’s I have stayed in. It was clean, modern, and the staff was very friendly. I would stay there again next time I go to Calgary.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very clean, great friendly staff.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Overall it was very nice to stay
Verifierad recension

10/10 Enastående

New hotel, very clean and rooms were spacious. Beds were really comfy and shower was hot and powerful. Breakfast was also excellent. Really enjoyed our one night stay.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great hotel best value
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great place to stay
Verifierad recension

10/10 Enastående

Rooms are very modern and clean. Staff helpful at check in and at breakfast. Location of hotel is pretty good. Fairly close to shopping and restaurants. C-train is walking distance as well.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great breakfast buffete, and great location
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great experience of stay here.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excelente servicio, excelente ubicación !!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great buffet breakfast. Excellent gym facilities.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very clean and modern. We will definitely stay there again!
Verifierad recension

10/10 Enastående

위치선정굿이고, 아침식사도 무난하게 잘나옵니다.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excellent location, rooms, and staff!
Verifierad recension

10/10 Enastående

This was my first trip to Calgary and I really enjoyed my stay
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location
Verifierad recension

10/10 Enastående

It's great place for family
Verifierad recension

10/10 Enastående

Clean comfortable rooms, great selection at breakfast, really spacious gym, fantastic location.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excellent overall stay, very happy with our choice. Staff was incredibly helpful, and a very nice (Free) breakfast in the morning.
Verifierad recension

10/10 Enastående

All of the staff was very welcoming & location is perfect in the downtown, easy walking access to restaurants, shopping, & parks. Brand new hotel, well maintained and breakfast buffet is good.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great rooms and breakfast
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great downtown location, a new hotel. Everything is new and the rooms are very nice. I would stay there again.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Wonderful experience. Everything was new, the hotel is very well located. We definetely recomend staying here.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Nice place… great gym and close to everything. Pillows were terrible!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Good location