CENTRALE BOLOGNA

Townhouse på promenadavstånd från Piazza Maggiore

Välj datum för att se priser

CENTRALE BOLOGNA ligger bara 5 minuters bilfärd från Piazza Maggiore och BolognaFiere utställningar. Detta townhouse ligger dessutom bara en kort bilfärd från Unipol-arenan.

Recensioner

7,6 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
Det nuvarande priset är 1 469 kr
inklusive skatter och avgifter
20 okt. – 21 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 3 av 3 rum

Studio Comfort - utsikt mot staden

  • Utsikt mot staden
  • 18 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Dubbelrum eller tvåbäddsrum - utsikt mot staden

  • Utsikt mot staden
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng

Smekmånadsrum

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Via Giovanni Amendola 6, Bologna, BO, 40121

I närheten

  • Via Indipendenza - 3 min till fots - 0.3 km
  • PalaDozza - 10 min till fots - 0.9 km
  • Piazza Maggiore - 14 min till fots - 1.2 km
  • De två tornen - 16 min till fots - 1.4 km
  • Bolognas universitet - 16 min till fots - 1.4 km

Ta sig runt

  • Bolognas flygplats (BLQ) - 24 min med bil
  • Bologna (IBT-Bologna centralstation) - 4 minuters promenad
  • Bolognas centralstation - 5 minuters promenad
  • Casalecchio Garibaldi station - 12 min med bil

Restauranger

  • ‪Pizza Leggera - ‬5 min till fots
  • ‪Bologna Food Gallery - ‬5 min till fots
  • ‪KFC - ‬4 min till fots
  • ‪Zanhotel Europa - ‬3 min till fots
  • ‪La Verace - ‬2 min till fots

Om boendet

CENTRALE BOLOGNA

  • CENTRALE BOLOGNA ligger bara 5 minuters bilfärd från Piazza Maggiore och BolognaFiere utställningar. Detta townhouse ligger dessutom bara en kort bilfärd från Unipol-arenan.

Översikt

Hotellets storlek

    • 2 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 13.00. Checka in fram till: 20.00.
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 15 år
    • Utcheckningstiden är kl. 10.00

Incheckningsinstruktioner

    • Detta boende har ingen reception.
    • Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner – värden tar emot dig.
    • Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
    • Innan ankomst måste du registrera dig online via en säker länk
    • Om du planerar att ankomma efter 10.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 15 år

Husdjur

    • Husdjur bor gratis (endast hundar)
    • Assistanshundar är välkomna

Internet

    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 500+ Mbps (passar för 6+ personer eller 10+ enheter))

Parkering

    • Ingen parkering på plats.

Bekvämligheter på rummet

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi (med hastigheten 500+ Mbps (passar för 6+ personer eller 10+ enheter))

Avgifter och policyer

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • Stadsskatt: 7.00 EUR per person per natt i upp till 5 nätter. Skatten gäller inte barn under 14 år.

Extra tillval

  • Sen incheckning mellan 20.00 och 00.00 kan ordnas mot en extra avgift på EUR 10.

Barn- och extrasängar

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Anläggningen har inga hissar.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa och Mastercard.
Kontanttransaktioner på boendet får inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga föreskrifter. Om du vill ha mer information kan du kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
Boendets registreringsnummer IT037006B4YW247B89
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Vanliga frågor och svar

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till CENTRALE BOLOGNA?

Ja, hundar får följa med utan kostnad.

Erbjuder CENTRALE BOLOGNA parkering?

Det finns tyvärr ingen parkering för CENTRALE BOLOGNA.

Vilka tider har CENTRALE BOLOGNA angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 13.00. Checka in fram till: 20.00. Utcheckning senast 10.00.

Hur är området vid CENTRALE BOLOGNA?

CENTRALE BOLOGNA iligger 4 minuters promenad från Bologna (IBT-Bologna centralstation) och 16 minuters promenad från Piazza Maggiore.

Recensioner

Recensioner för CENTRALE BOLOGNA

7,6

Bra

9,0

Renlighet

7,6

Bekvämligheter

8,0

Personal och service

8,4

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

8/10 Mycket bra

施設は写真通りでとても清潔で心地良く宿泊できました。ただ下の扉からの入り方が分からず、部屋に入るまで時間がかかってしまった。
Verifierad recension

10/10 Enastående

Myself and my husband enjoyed our stay here. The Room was clean and the bed was comfy. The only downside was the shower opening my husband struggled to get in and out due to being an average sized guy. This is only really ideal for small thin people to get inside of it Overall the place was in a good location next to the shop's, restaurants, bars and close to the train station
Verifierad recension

10/10 Enastående

It’s exactly what I needed a few blocks from the station at my budget price. Everything was recently renovated brand, new clean and functioning and the location to walk. The entire city in a day was perfect and there’s luggage storage on the next block after you check out because this is not a full service hotel. There’s no front desk but everything was perfect.
This was a big room, actually a triple on the corner
And the bathroom was quite large
Verifierad recension

6/10 Bra

When I booked this room on Hotels.com I was under the impression that it was a real hotel. Didn’t discover until my arrival that it was actually an apartment that had been converted into a so called hotel room. The most challenging drawback was gaining access to the building and room. You have to call the number listed and have someone meet you in front of the building with the keys. The guy didn’t speak any English and I don’t speak Italian. I had to have someone from the previous hotel I was staying at call for me so they could communicate in Italian and we set up a specific time for my arrival. There is no sign on the outside of the building indicating any hotel so it was difficult to find. During my stay I discovered that the shower drain was not properly draining. I had to take a very quick shower so that the water didn’t raise over the basin and flood the bathroom. I reported this issue to management via WhatsApp, but received no response and it never got fixed. I would not stay at this property again.
Verifierad recension

2/10 Dåligt

This was an absolutely terrible stay. I arrived at the property and effectively did not exist, I had to ask at a local cafeteria, where the address was because there was simply no signage on the door. When I got into the location finally after an hour of waiting around, several things became apparent. First there was a shared bathroom, which I did not see as listed when I reserve the room. Number two there was no bed, there was only a fold out couch, again, not detailed on the listing. I immediately set a note regarding the problem with the Wi-Fi and I got a cryptic response basically saying that they would come fix it. All I needed was Wi-Fi password and after two days, they still couldn’t do it despite multiple request. Finally, the lights in the room did not work other than one bedside lamp. I hope no one will ever book this place again and I hope that Hotels.com will do a better job of vetting their properties before allowing guests to have such a horrible experience. I’m formally requesting a refund.
Verifierad recension

10/10 Enastående

La personne qui m’a étendu à la porte était super sympa et la chambre était bien situé et bien équipé
Verifierad recension

6/10 Bra

It is close to the train station, which was the main reason we chose this place and was very convenient. Communication with the host was somewhat sketchy. I sent the message thru hotels.com, which was not responded. The host sent a message in Italian thru WhatsApp for check-in on the day we were arriving. I did not see the message until I arrived in front of the building since I do not regularly check the WhatsApp, so y called her. The host said someone was coming in two minutes, but he came almost 20 minutes later. But more serious problem was that we had to use the shared bathroom, even though we never saw the other guests. We did not sleep on bed, but sleeper sofa. There were mosquitoes in the room the first night. We asked for the mosquito killers but heard that mosquito net is on the glass door toward the balcony. In sum, there was so much discrepancy between what's on the app and the reality.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Brand new renovated room, conveniently located a few blocks from the station and walkable to everything in the heart of the historic city
Verifierad recension

6/10 Bra