Privat värd

Auberge Morritt

Boendeklass: 3
Hotell på stranden med restaurang nära Scandinave Spa Mont-Tremblant

Välj datum för att se priser

Auberge Morritt ligger mindre än 10 minuters bilfärd från Mont-Tremblant (skidområde) och Mont-Tremblant Activity Centre. Deras restaurang passar utmärkt när du börjar känna dig hungrig, och efteråt kan du ta en drink i en bar/lounge eller koppla av i en bubbelpool. Hotellet ligger dessutom bara tio minuters biltur från Scandinave Spa Mont-Tremblant.

Recensioner

7,8 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Bar
  • Rökning förbjuden

Främsta bekvämligheter (11)

  • På en privat strand
  • Restaurang samt bar
  • Solstolar
  • Strandhanddukar
  • Bubbelpool
  • Luftkonditionering
  • Flerspråkig personal
  • Picknickområde
  • Gasgrillar
  • Reception (öppen begränsade tider)
  • Kajakpaddling

Känn dig som hemma (4)

  • Gasgrill(ar)
  • Avgiftsfri parkering
  • Minikylskåp
  • Paddleboard
Det nuvarande priset är 867 kr
inklusive skatter och avgifter
9 sep. – 10 sep.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 7 av 7 rum

Basic dubbelrum

  • 16 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Standard dubbelrum

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 16 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Comfort dubbelrum

8,0 av 10
Mycket bra
(2 recensioner)
  • 22 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Panoramic dubbelrum

8,6 av 10
Utmärkt
(7 recensioner)
  • Utsikt mot sjön
  • 16 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Familjerum

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 24 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 dubbelsängar
  • Gratis wi-fi

Trippelrum för familj

  • Viss sjöutsikt
  • 37 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 3 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Basic fyrbäddsrum

  • Viss sjöutsikt
  • 22 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
2151 Ch Du Village, Mont-Tremblant, QC, J8E 1K4

I närheten

  • Lac Mercier - 13 min till fots - 1.1 km
  • Première Scène Mont-Tremblant - 15 min till fots - 1.2 km
  • Scandinave Spa Mont-Tremblant - 8 min med bil - 6.3 km
  • Mont-Tremblant (skidområde) - 8 min med bil - 4.4 km
  • Mont-Tremblant Activity Centre - 8 min med bil - 4.4 km

Ta sig runt

  • Mont-Tremblant, Quebec (YTM-Mont-Tremblant Intl.) - 44 min med bil
  • Trudeau International Airport (YUL) - 99 min med bil

Restauranger

  • ‪Chalet Des Voyageurs - ‬7 min med bil
  • ‪La Forge - ‬5 min med bil
  • ‪Cabane à Sucre - ‬4 min med bil
  • ‪Le Shack - ‬5 min med bil
  • ‪Microbrasserie la Diable - ‬5 min med bil

Om boendet

Auberge Morritt

  • Auberge Morritt ligger mindre än 10 minuters bilfärd från Mont-Tremblant (skidområde) och Mont-Tremblant Activity Centre. Deras restaurang passar utmärkt när du börjar känna dig hungrig, och efteråt kan du ta en drink i en bar/lounge eller koppla av i en bubbelpool. Hotellet ligger dessutom bara tio minuters biltur från Scandinave Spa Mont-Tremblant.

Översikt

DONE

Hotellets storlek

    • 13 rum
    • 2 våningar
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 23.00.
    • Snabb utcheckning tillgänglig
    • Tidig incheckning i mån av tillgänglighet
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00
    • Sen utcheckning i mån av tillgänglighet
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Receptionen är öppen alla dagar 07.00–23.00.
    • Receptionen är bemannad under begränsade tider.
    • Om du planerar att ankomma efter 12.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år
DONE

Barn

    • Inga spjälsängar (barnsängar)
DONE

Husdjur

    • Djur ej tillåtna
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 25+ Mbps)
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Gratis parkering utan tak erbjuds.
DONE

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Gasgrillar

Resa med barn

  • Paddleboard

Saker att göra

  • På en privat strand
  • Kajakpaddling
  • Kanot
  • Paddleboard
  • Fiske
  • Cykeluthyrning i närheten
  • Vandrings- och cykelleder i närheten
  • Ridning i närheten
  • Utförsåkning i närheten
  • Vindsurfing i närheten
  • Snowboardåkning i närheten

Tjänster

  • Reception (öppen begränsade tider)
  • Flerspråkig personal
  • Solstolar
  • Strandhanddukar
  • Paddleboard på plats

Boendet och bekvämligheter

  • Picknickområde
  • Myggnät
  • Cykelparkering
  • Bubbelpool
  • Båtbrygga
  • Eldstad
  • Utomhusmöbler

Tillgänglighetsanpassning

  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor
  • Polerade golv i allmänna utrymmen
  • Tunn matta i allmänna utrymmen

Bekvämligheter på rummet

Vardagsbekvämligheter

  • Luftkonditionering och uppvärmning

Sov gott

  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Tvål och Schampo
  • Handdukar
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi (med hastigheten 25+ Mbps)

Mat och dryck

  • Minikylskåp

Avgifter och policyer

Återbetalningsbara depositioner

  • Deposition: CAD 150 per boende, per vistelse

Extra tillval

  • Sen utcheckning kan ordnas mot en extra avgift (i mån av tillgång).

Renoveringar och stängningar

Följande anläggningar är stängda efter årstid varje år från 19 april till 14 maj:
  • Restaurang
Följande anläggningar är stängda på tisdag och onsdag:
  • Restaurang

Policyer

Detta boende drivs av en privat värd (någon som inte agerar inom sin företagsverksamhet eller sitt yrke). EU:s konsumentlagar, inklusive ångerrätten, gäller inte för din bokning. Din bokning omfattas av den privata värdens avbokningspolicy.
Anläggningen har inga hissar.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare och rökdetektor på boendet.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa och Mastercard.
Boendets registreringsnummer 2027-03-31, 571233

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Auberge Morritt och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Auberge Morritt erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Auberge Morritt?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder Auberge Morritt parkering?

Ja, det finns gratis parkering.

Vilka tider har Auberge Morritt angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 23.00. Utcheckning senast 11.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (i mån av tillgång). Expressutcheckning erbjuds.

Finns det kasino i anslutning till Auberge Morritt?

Nej, detta hotell har inget kasino, men Kasinot Mont-Tremblant (7 min. bort med bil) ligger i närheten.

Vad finns det att göra på Auberge Morritt och i närheten?

Roa dig med aktiviteter som kajakpaddling och fiske. I närheten kan du dessutom prova på kasinospel. Koppla av i bubbelpoolen eller upptäck vilka andra bekvämligheter du har tillgång till här, till exempel privat strand och picknickområde.

Har Auberge Morritt restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns en restaurang på boendet.

Hur är området vid Auberge Morritt?

Auberge Morritt ligger 7 minuters promenad från Le P'tit Train du Nord och 14 minuters promenad från Lac Mercier.