Grand Central Motel

Boendeklass: 2
Motell med centralt läge i Ely

Välj datum för att se priser

Njut av din vistelse i Ely med Grand Central Motel som utgångspunkt. Här får du gratis förmåner som wi-fi och parkering.

Recensioner

8,4 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Rökning förbjuden

Främsta bekvämligheter (1)

  • Städning på begäran
Det nuvarande priset är 874 kr
inklusive skatter och avgifter
1 okt. – 2 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 5 av 5 rum

Economy-rum - 1 dubbelsäng

8,6 av 10
Utmärkt
(8 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Standardrum - 1 queensize-säng

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Premium-rum - 1 dubbelsäng

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Standardrum - 2 dubbelsängar

8,8 av 10
Utmärkt
(5 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 dubbelsängar

Studiosvit för familj

  • 1 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 2 våningssängar (enkla)

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
1498 Lyons Ave, Ely, NV, 89301

I närheten

  • Bristlecone Convention Center - 8 min till fots - 0.7 km
  • Renässansbyn i Ely - 10 min till fots - 0.9 km
  • Jail House Casino - 10 min till fots - 0.9 km
  • Copper Queen Casino - 16 min till fots - 1.4 km
  • Nevada Northern National Railway Museum - 2 min med bil - 1.5 km

Ta sig runt

  • Elko, Nevada (EKO-Elko Regional) - 191,5 km

Restauranger

  • ‪Love's Travel Stop - ‬3 min med bil
  • ‪McDonald's - ‬3 min med bil
  • ‪Prospector Hotel Ely (Nevada) - ‬3 min med bil
  • ‪La Fiesta - ‬13 min till fots
  • ‪Beans & Brews Coffeehouse - ‬3 min med bil

Om boendet

Grand Central Motel

  • Njut av din vistelse i Ely med Grand Central Motel som utgångspunkt. Här får du gratis förmåner som wi-fi och parkering.

Översikt

Hotellets storlek

    • 14 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00

Incheckningsinstruktioner

    • Detta boende har ingen reception.
    • Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner och portkod inom 48 timmar före ankomst – privat ingång.
    • Innan ankomst måste du registrera dig online via en säker länk
    • En virtuell reception erbjuder gäster assistans.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Husdjur

    • Husdjur tillåts (endast katter och hundar)*
    • Assistanshundar är välkomna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 50+ Mbps)

Parkering

    • Gratis parkering utan tak erbjuds.

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Tjänster

  • Virtuell reception

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss (endast en våning)

Bekvämligheter på rummet

Vardagsbekvämligheter

  • Uppvärmning

Sov gott

  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi (med hastigheten 50+ Mbps)

Övrigt

  • På begäran
  • Guideböcker/rekommendationer
  • Kartor över lokalområdet
  • Restaurangguide

Avgifter och policyer

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • Administrationsavgift: 2 USD per boende per natt

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på USD 6 per boende, per natt.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Anläggningen har inga hissar.
Boendet accepterar kreditkort och bankkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express och Discover.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Vanliga frågor och svar

Kan man avboka gratis på Grand Central Motel och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Grand Central Motel erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Grand Central Motel?

Ja, katter och hundar är välkomna. En avgift tas ut på USD 6 per boende per natt. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Erbjuder Grand Central Motel parkering?

Ja, det finns gratis parkering.

Vilka tider har Grand Central Motel angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. Utcheckning senast 11.00.

Finns det kasino i anslutning till Grand Central Motel?

Nej, detta motell har inget kasino, men både Jail House Casino (11 minuter bort till fots) och Copper Queen Casino (15 minuter bort till fots) ligger i närheten.

Hur är området vid Grand Central Motel?

Grand Central Motel ligger mitt i Ely, 11 minuters promenad från Jail House Casino och 15 minuters promenad från Copper Queen Casino.

Recensioner

Recensioner för Grand Central Motel

8,4

Väldigt bra

8,8

Renlighet

7,0

Bekvämligheter

8,8

Personal och service

7,4

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Great little place. Cozy and clean. If you like your room cold (like I do) bring a fan with you. Check in was super easy and the staff was great!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Room was clean. Could have used a better shower head to have water enough to wash shampoo out of my hair. :) :)
Verifierad recension

10/10 Enastående

It was a very basic room, but it was nice and clean the TV had apps a nice refrigerator. I’d stay there again.
Verifierad recension

10/10 Enastående

I really enjoyed my stay. The room was very clean and comfortable.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

A little out of date, but they are working on upgrades. Overall a nice, clean place to stay.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Room was clean and bed was comfortable. Definitely an older location with an odd slant to the floor, but you can tell the owners really care about the property. A/C worked amazing!! Nothing fancy, but the perfect place to spend the night while passing through the area. Great fast food Mexican across the street too.
Verifierad recension

10/10 Enastående

The owner was super helpful explaining the check in process, room was clean, parking lot was decent size, and i really appreciated that the lot was very well lit at night. Showers & towels were fresh. Overall a decent nights stay in the middle of nowhere.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

The room was clean and fairly quiet.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Small Room good price for a one night stay
Verifierad recension

10/10 Enastående

Cute little place, would definitely stay again if I'm ever back in the area.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

The property was in a convenient location and staff was courteous.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Really enjoyed it.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Best value for a clean quiet place. Would stay here again
Verifierad recension

10/10 Enastående

Perfect place for a quick overnight stop while driving from LA to Boise. Ely gets cold during the winter, but we managed to stay very cozy. Having a door code made check-in easy and flexible. Would book again!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Funky, with spirit! I love the fact that the new owners were up front about their investment in the older property and passionate about gradually bringing it up to speed. It’s a classic motel in need of care, which means in need of customers. The room was totally clean, easy access, and easy parking for a motorcycle. I’m sure I’ll stay again, as it’s on my US 50 route for road trips. Keep this one going!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Nice comfortable bed, clean and comfy room. The breakfast was awesome.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Hotel is old and shows wear. Rooms were comfortable. No staff is on site, you call a number for assistance. Refrigerator in room also has a freezer which was very convenient.
Verifierad recension

10/10 Enastående

The room was super clean and nicely decorated. The bed was comfortable, the property was well-taken care of, and the owners were responsive to our inquiries. Location is central to restaurants, shops, etc. We will stay here again next time we are traveling through Ely. Highly recommend!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

It was unique in a vintage motel, small and comfortable.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Older motel, but clean.
Verifierad recension

10/10 Enastående

This is an old property, and the new owners are working to improve it and make a good experience for their guests. The check-in was done via texting, and they were very responsive.. The room was clean, and the linens looked very good. They provided a voucher for a free breakfast at a nearby restaurant.. Thank You !
Verifierad recension

10/10 Enastående

Comfortable bed. Very reasonable for travelers
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great value. Very clean and comfortable fir an old hotel
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Clean room
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Parking was easy and secure