The Mariner Hotel

Boendeklass: 3
Hotell med centralt läge i Westport

Välj datum för att se priser

Njut av din vistelse i Westport med The Mariner Hotel som utgångspunkt. Här ingår wi-fi, och gäster som vill hålla sig aktiva bor nära vandrings-/cykelleder och mountainbiking.

Recensioner

9,4 av 10, Gästfavorit
Toppbetyg av resenärer

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Reception dygnet runt

Främsta bekvämligheter (7)

  • Städning på begäran
  • Frukost tillgänglig
  • Reception öppen dygnet runt
  • Eldstad i lobbyn
  • Bagageförvaring
  • Tv i allmänt utrymme
  • Bankettsal

Känn dig som hemma (4)

  • Köksutrustning
  • Digital-tv
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
Det nuvarande priset är 1 694 kr
inklusive skatter och avgifter
5 okt. – 6 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 9 av 9 rum

Classic dubbelrum eller tvåbäddsrum

9,8 av 10
Enastående
(6 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Classic tvåbäddsrum

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng

Economy dubbelrum - 1 dubbelsäng - icke-rökare - eget badrum

  • Utsikt mot staden
  • 17 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Premier dubbelrum

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 27 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)

Classic Family Room

  • Utsikt mot staden
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng, 1 enkelsäng och 1 bäddsoffa (enkel) ELLER 3 enkelsängar och 1 bäddsoffa (enkel)

Classic tvåbäddsrum

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Cosy Double Room

  • 73 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Rum

  • 4 sovplatser

Rum

  • 4 sovplatser

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Mill St, Westport, MO

I närheten

  • Clew Bay - 1 min till fots - 0.0 km
  • Great Western Greenway - 3 min till fots - 0.3 km
  • Westport Town Hall Theatre - 5 min till fots - 0.4 km
  • Westport Leisure Park - 5 min till fots - 0.4 km
  • Westport House - 14 min till fots - 1.2 km

Ta sig runt

  • Knock (NOC-Irland West) - 46 min med bil
  • Westport Station - 11 minuters promenad
  • Castlebar Station - 18 min med bil
  • Manulla Junction Station (Transfer Only) - 19 min med bil

Restauranger

  • ‪Matt Molloy's - ‬2 min till fots
  • ‪The West Bar & Restaurant - ‬4 min till fots
  • ‪Kellys - ‬12 min till fots
  • ‪J J O'Malley's - ‬2 min till fots
  • ‪Servd - ‬3 min till fots

Om boendet

The Mariner Hotel

  • Njut av din vistelse i Westport med The Mariner Hotel som utgångspunkt. Här ingår wi-fi, och gäster som vill hålla sig aktiva bor nära vandrings-/cykelleder och mountainbiking.

Översikt

Hotellets storlek

    • 34 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 16.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 50+ Mbps)

Parkering

    • Ingen parkering på plats.

Övrig information

    • Särskilda platser för rökning

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukost enligt egen beställning (tilläggsavgift) 07.30–10.00 under veckodagar och 08.00–10.30 på helger

Saker att göra

  • Cykeluthyrning i närheten
  • Vandrings- och cykelleder i närheten
  • Ridning i närheten
  • Båtturer i närheten
  • Vindsurfing i närheten

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Bagageförvaring

Boendet och bekvämligheter

  • Eldstad i lobbyn
  • Tv i allmänt utrymme
  • Bankettsal

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Smart-tv
  • Digital-tv
  • Streamingtjänster

Vardagsbekvämligheter

  • Uppvärmning
  • Vattenkokare
  • Strykjärn/strykbräda

Sov gott

  • Allergitestade sängkläder

Fräscha upp dig

  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi (med hastigheten 50+ Mbps)
  • Eladaptrar/laddare

Mat och dryck

  • Köksutrustning
  • Gratis tepåsar/snabbkaffe

Övrigt

  • På begäran
  • Värdeförvaringsskåp på rummet
  • Guideböcker/rekommendationer
  • Kartor över lokalområdet
  • Restaurangguide

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Frukost enligt egen beställning kostar EUR 13.95–13.95 för vuxna och EUR 13.95–13.95 för barn (ungefärliga priser).

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Anläggningen har inga hissar.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Boendet accepterar kreditkort och bankkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard och American Express.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Boendeklass

Boendet har inte klassificerats av turistrådet i Irland. För våra kunders information har vi angett en gradering enligt våra egna kriterier.

Kallas även

The Mariner Hotel Hotel
The Mariner Hotel Westport
The Mariner Hotel Hotel Westport

Vanliga frågor och svar

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till The Mariner Hotel?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder The Mariner Hotel parkering?

Det finns tyvärr ingen parkering för The Mariner Hotel.

Vilka tider har The Mariner Hotel angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: när som helst. Utcheckning senast 12.00.

Vad finns det att göra på The Mariner Hotel och i närheten?

Roa dig med aktiviteter i närheten som cykling, båtturer och fiske.

Hur är området vid The Mariner Hotel?

The Mariner Hotel ligger mitt i Westport, 1 minuters promenad från Clew Bay och 3 minuters promenad från Westport Town Hall Theatre.

Recensioner

Recensioner för The Mariner Hotel

9,4

Enastående

9,8

Renlighet

9,4

Bekvämligheter

9,6

Personal och service

9,6

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Lovely hotel, very welcoming and amazing staff!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great central location in Westport
Verifierad recension

10/10 Enastående

Nice room, good location, nice staff. Breakfast was ok and parking was a bit tricky. Great value overall
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great choice - near everything in town. Rooms comfy
Verifierad recension

10/10 Enastående

This hotel is in a great location! You cannot beat the location. The staff are incredibly helpful and friendly. The room was clean and very comfortable. I’d recommend it!
Verifierad recension

10/10 Enastående

It may look expensive, but it's right in the heart of Westport, a clean spacious reception, great bedroom with a very comfortable bed and a great breakfast with friendly efficient staff. I couldn't complain at the price given the value.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location. Clean room, decent shower. Fresh cooked breakfast with good menu selection. good value room rate for dates/location.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Great location in Westport. Staff are really helpful.
Verifierad recension

10/10 Enastående

The staff was outstanding
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location in centre of Westport but not in noisy area. Good breakfast and very comfortable bed.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location. Used as a base to explore the region for 5 days. Staff was great and the breakfast allowed you to order as much as you want. Excellent food. Highly recommend!!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Lovely hotel Staff very friendly and helpful Food was excellent Bed was not comfortable though.
Verifierad recension

10/10 Enastående

The room was very clean and well appointed.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Receptionist was very kind at check in, offering me an icepack for my torn muscle. Room was large & comfortable and the hotel is well located in the centre of Westport. Breakfast was nice enough, a meat heavy fry but there were other options. I enjoyed my stay but as with all Irish accommodation it's not great value.
Verifierad recension

10/10 Enastående

A perfect location in the heart of Westport with loads of pubs, shops, restaurants, very close. A beautiful place that's extremely clean with a warm, friendly staff. So happy I could land here on this trip!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excellent staff, pleasant and professional
Verifierad recension

10/10 Enastående

Lovely room and bathroom spotless. Incredible location.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Nice breakfast
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great place to stay in Westport! The room was a great size considering it only slept two people. The bathroom seemed recently updated and was very nice (especially the shower). The location was great for exploring the town and being close to pubs, restaurants, and activities. They had a nice living room type area downstairs to sit, but no additional amenities.
Verifierad recension

10/10 Enastående

I booked this hotel fairly last minute so didn’t have a huge amount of choice but I was so happy and impressed by what I ended up with in the end. The staff were all super friendly, the room was lovely and the breakfast in the morning was amazing. Location was great and right in the middle of town so everything within walking distance. The pictures shown on booking apps don’t do the place any justice
Verifierad recension

10/10 Enastående

The room was very clean. The breakfast was wonderful. They were very accommodating as a weight staff. There are so many fun things to do around the town. And it was just a few minutes to Crough Patrick for a lovely hike.
Verifierad recension

10/10 Enastående

We enjoyed our night in Westport. This hotel is a great location just a few minutes walk to shopping, pubs, and the center of town.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Charming town and Sherman hotel
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Clean rooms well appointed. Good location. Very slow check in process.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Nice updated Hotel. Rooms are a bit in the small side. Nice for a night stay.