THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC

Boendeklass: 4.5
Hotell i lyxstil som erbjuder restaurang och ligger i anslutning till en tåg-/tunnelbanestation, i närheten av Canal City Hakata

Välj datum för att se priser

Gäster på THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC bor mindre än 15 minuters promenad från Tenjins underjordiska shoppingcenter och Fukuoka Anpanman barnens museum. Om du vill träna har du tillgång till ett fitnesscenter, och efteråt kan du äta gott på deras restaurang eller varva ned med en drink i en bar/lounge. Detta hotell i lyxstil ligger även bara fem minuters bilfärd från Canal City Hakata och Mizuho PayPay Dome Fukuoka. Boendet ligger en kort promenad från kollektivtrafik, bara några steg från Fukuoka Tenjin station och till Tenjin-Minami station tar det 7 minuter att gå.

Recensioner

9,4 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Gym
  • Bar
  • Tvättmöjligheter

Främsta bekvämligheter (9)

  • Städning varje dag
  • Restaurang samt bar
  • Frukost tillgänglig
  • Fitnesscenter
  • Terrass
  • Reception öppen dygnet runt
  • Varuautomat
  • Tvättjänster
  • Bagageförvaring

Känn dig som hemma (6)

  • Kylskåp
  • Privat badrum
  • Terrass
  • Städning varje dag
  • Espressobryggare
  • Mörkläggningsgardiner
Det nuvarande priset är 2 874 kr
6 okt. – 7 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 13 av 13 rum

Standard enkelrum - icke-rökare (With Shower Only)

9,4 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • 23 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 stor enkelsäng

Standard dubbelrum - icke-rökare

8,8 av 10
Utmärkt
(15 recensioner)
  • 26 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Standard tvåbäddsrum - icke-rökare (Hollywood)

9,4 av 10
Enastående
(11 recensioner)
  • 26 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Standard trippelrum - icke-rökare

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 32 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar

Dubbelrum - icke-rökare - hörn

8,0 av 10
Mycket bra
(5 recensioner)
  • 35 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Deluxe-rum - 1 kingsize-säng - icke-rökare

9,4 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • 32 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Tvåbäddsrum Deluxe - icke-rökare

9,4 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • 32 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Deluxe-rum - 1 kingsize-säng - icke-rökare - hörn

  • 43 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Tvåbäddsrum Deluxe - icke-rökare - hörn

  • 43 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Svit - 2 enkelsängar - icke-rökare

  • 70 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Double Kitchen, Washer, Microwave Non-smoking

  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Double Washer, Microwave Non-smoking

  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Universal Double Room

  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
2-8-49 Tenjin, Fukuoka, Fukuoka, 810-0001

I närheten

  • Tenjins underjordiska shoppingcenter - 1 min till fots - 0.2 km
  • Solaria Plaza - 3 min till fots - 0.3 km
  • Yatai - 3 min till fots - 0.3 km
  • Varuhuset Fukuoka Mitsukoshi - 4 min till fots - 0.4 km
  • Acros Fukuokas konserthus - 7 min till fots - 0.7 km

Ta sig runt

  • Fukuoka (FUK) - 14 min med bil
  • Saga (HSG-Ariake Saga) - 98 min med bil
  • Nishitetsu-Fukuoka station - 4 minuters promenad
  • Fukuoka Yakuin station - 16 minuters promenad
  • Nishitetsu Hirao station - 29 minuters promenad
  • Fukuoka Tenjin station - 1 minuters promenad
  • Tenjin-Minami station - 7 minuters promenad
  • Akasaka station - 9 minuters promenad

Restauranger

  • ‪マクドナルド - ‬2 min till fots
  • ‪ラーメン海鳴 天神店 - ‬2 min till fots
  • ‪Starbucks - ‬2 min till fots
  • ‪鮨金 - ‬1 min till fots
  • ‪釜めし ビクトリア - ‬2 min till fots

Om boendet

THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC

  • Gäster på THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC bor mindre än 15 minuters promenad från Tenjins underjordiska shoppingcenter och Fukuoka Anpanman barnens museum. Om du vill träna har du tillgång till ett fitnesscenter, och efteråt kan du äta gott på deras restaurang eller varva ned med en drink i en bar/lounge. Detta hotell i lyxstil ligger även bara fem minuters bilfärd från Canal City Hakata och Mizuho PayPay Dome Fukuoka. Boendet ligger en kort promenad från kollektivtrafik, bara några steg från Fukuoka Tenjin station och till Tenjin-Minami station tar det 7 minuter att gå.

Översikt

Hotellets storlek

    • 171 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00.
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Ett barn (upp till 2 år) bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
    • Inga spjälsängar (barnsängar)

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 25+ Mbps)

Parkering

    • Ingen parkering på plats.

Övrig information

    • Särskilda platser för rökning

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukost enligt egen beställning (tilläggsavgift) dagligen 07.00–10.00
  • Restaurang
  • Bar/lounge

Resa med barn

  • Barn bor gratis

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Bagageförvaring

Boendet och bekvämligheter

  • Terrass
  • Fitnesscenter

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Rullstolsanpassad tillgång
  • Rullstolsanpassad offentlig toalett
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk
  • Rullstolsanpassad restaurang
  • Tillgång till rullstolar
  • Gång utan trappsteg till ingången

Bekvämligheter på rummet

Vardagsbekvämligheter

  • Klimatreglerad luftkonditionering och uppvärmning
  • Espressobryggare
  • Vattenkokare
  • Tofflor

Sov gott

  • Duntäcke
  • Mörkläggningsgardiner
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Elektronisk bidé
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Tandborstar och tandkräm
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi (med hastigheten 25+ Mbps)
  • Telefon

Mat och dryck

  • Kylskåp
  • Gratis flaskvatten

Övrigt

  • Dagligen
  • Värdeförvaringsskåp på rummet

Bekvämligheter

Restauranger

Anckor Grill Fukuoka - bistro på platsen. Gästerna kan beställa drinkar och umgås vid baren. Öppet alla dagar

Avgifter och policyer

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person, per natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med informationen i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.

Extra tillval

  • Frukost enligt egen beställning erbjuds mot en tilläggsavgift på JPY 3300 per person (ungefärligt pris).

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Byggnadsarbete pågår i en intilliggande byggnad och oljud därifrån kan förekomma.
Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior på passen för samtliga gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare och rökdetektor på boendet.
Boendet accepterar kreditkort, mobilbetalning och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express, Discover, Diners Club, JCB International och Union Pay.
Kontantfria transaktioner erbjuds.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

The Gate Fukuoka By Hulic
THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC Hotel
THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC Fukuoka
THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC Hotel Fukuoka

Vanliga frågor och svar

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC parkering?

Det finns tyvärr ingen parkering för THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC.

Vilka tider har THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00. Utcheckning senast 11.00. Kontaktfri utcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC och i närheten?

Här finns ett fitnesscenter, där du kan hålla igång träningsrutinen.

Har THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, på boendet finns restaurangen Anckor Grill Fukuoka.

Hur är området vid THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC?

THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC ligger i Tenjin, 1 minuters promenad från Fukuoka Tenjin station och 19 minuters promenad från Canal City Hakata.

Recensioner

Recensioner för THE GATE HOTEL FUKUOKA by HULIC

9,4

Enastående

9,6

Renlighet

9,4

Bekvämligheter

9,4

Personal och service

9,6

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

The hotel is very convenient and food options are plenty. Beautiful area.
Verifierad recension

10/10 Enastående

오픈한지 얼마안된 호텔이라 깨끗하고 좋았습니다. 그리고 지하철과의 접근성이 좋습니다. 즐겁게 숙박하고 갑니다.
Verifierad recension

10/10 Enastående

파르코백화점 바로 옆이라 완전 편리 직원들도 친절했고 깨끗한 숙소에 감동
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

위치적으로 훌륭함. 매우 조용하게 숙박 가능했음. 최근 오픈임에도 객실 쇼파가 더러웠음. 연박 하고 청소 안할시 요청 전에 문앞이라던지 수건 물 등을 미리 준비 해주면 좋겠음.
Verifierad recension

10/10 Enastående

텐진쪽에 호텔을 원하시면 정말 최고의 위치입니다! 직원분들 진짜 친절하시고 호텔이 깨끗합니다. 코너방 강력추천!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location. Good breakfast.
Verifierad recension

10/10 Enastående

객실이 넓고 좋아요.직원들도 친절하고 다음에도 이용할듯합니다
Verifierad recension

10/10 Enastående

位置非常好,員工很親切,房間也很舒服,19樓大廳的景觀很漂亮
Verifierad recension

10/10 Enastående

It’s the second time we choose to stay here. It’s still comfortable and convenient. The staff here are friendly and helpful.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

地點很好,打掃也非常乾淨,休息室提供了長輩和小孩很棒的環境。 入住四人,每天都只有提供兩份毛巾,每天都要打電話要,直到最後一天,若服務上可以再更專業就完美了。
Verifierad recension

10/10 Enastående

최근 오픈임에도 객실 내 초록색 쇼파가 매우 더러웠다. 쓰레기통에 플라스틱을 분류하기 위한 봉투가 따로 준비 되어 있어서 좋았다. 연박 시 객실청소를 안했을 때 따로 요청하지 않아도 타올이나 물이 문앞에 준비 되면 좋겠다.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Very convenient location, good hygiene, but no late check-out allowed or extra payment required even for 1 hour.
Verifierad recension

10/10 Enastående

직원도 친절하게 잘 응대해주고 텐진지하철과 지하상가가 바로 연결된곳에 위치해 있어서 매우 편하게 쇼핑할 수 있었습니다.
Verifierad recension

10/10 Enastående

早餐地理位子加分,行李先送進房加分,地鐵出來直接b2上19樓大廳方便!
Verifierad recension

10/10 Enastående

房間大,地點非常便利,早餐好吃
Verifierad recension

6/10 Bra

早餐好吃,職員友善,地區方便
Verifierad recension

10/10 Enastående

房間清潔,員工非常helpful, 早餐不多但精緻,環境舒適,非常喜歡
Verifierad recension

10/10 Enastående

鄰近商店購物方便、大堂環境舒服、出入方便天氣都唔怕直接去到車站
Verifierad recension

10/10 Enastående

位置非常優越,酒店設施新淨,鄰近購物及交通亦10分便利,接連地下街購物非常方便
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very nice hotel that is very conveniently located in Tenjin.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very clean and location is very convenient, just next to Tinjin station in 30 seconds
Verifierad recension

10/10 Enastående

ロケーション、アクセス、ホスピタリティどれも最高でした。強いて言えば部屋がちょっと狭かったかな(ハリウッドツイン)
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excellent location, magnificent lobby view, and spacious shower and bath tub area.
Verifierad recension

10/10 Enastående

飯店很新,在地鐵站的上方,交通非常便利,房間很大很寬敞。
Verifierad recension

10/10 Enastående

酒店地點很好,在購物熱點範圍內