The Essence Hotel AT JFK

Boendeklass: 2
Hotell i ett shoppingområde i Jamaica

Välj datum för att se priser

The Essence Hotel AT JFK ligger mindre än 10 minuters bilfärd från Flushing Meadows-Corona Park och Citi Field. Här ingår bland annat wi-fi och frukost att ta med dagligen mellan 05.30 och 09.00. Dessutom ligger både Resorts World Casino och Arthur Ashe stadium en kort biltur härifrån. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Archer Av. Station tar det 5 minuter att gå och till Jamaica Center Parsons - Archer Station är det 10 minuter.

Recensioner

7,4 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Gratis frukost
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Reception dygnet runt
  • Rökning förbjuden

Främsta bekvämligheter (4)

  • Städning varje dag
  • Reception öppen dygnet runt
  • Kaffe i allmänt utrymme
  • Snackbar/deli

Känn dig som hemma (6)

  • Privat badrum
  • Tv
  • Städning varje dag
  • Mörkläggningsgardiner
  • Hiss
  • Badkar eller dusch
Det nuvarande priset är 1 498 kr
inklusive skatter och avgifter
30 aug. – 31 aug.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 3 av 3 rum

Enkelrum - 1 kingsize-säng - icke-rökare - privat badrum

7,2 av 10
Bra
(49 recensioner)
  • 17 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Enkelrum - 1 kingsize-säng - icke-rökare - privat badrum

8,4 av 10
Mycket bra
(8 recensioner)
  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum - 2 dubbelsängar - icke-rökare - privat badrum

  • 17 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 dubbelsängar
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
97-01 Waltham St, Jamaica, NY, 11435

I närheten

  • Amazura - 8 min till fots - 0.7 km
  • Jamaica Performing Arts Center (JPAC) - 11 min till fots - 1.0 km
  • Jamaica Center for Arts and Learning - 13 min till fots - 1.1 km
  • Jamaica Colosseum Shopping Center - 17 min till fots - 1.5 km
  • Queens Library (Central) - 7 min med bil - 2.2 km

Ta sig runt

  • John F. Kennedy International Airport (JFK) - 18 min med bil
  • LaGuardia Airport (LGA) - 19 min med bil
  • White Plains, NY (HPN-Westchester County) - 43 min med bil
  • Newark Liberty Intl. Airport (EWR) - 77 min med bil
  • Newburgh, NY (SWF-Stewart Intl.) - 118 min med bil
  • Jamaica Station - 4 minuters promenad
  • Kew Gardens Station - 4 min med bil
  • Jamaica St. Albans Station - 4 min med bil
  • Archer Av. Station - 5 minuters promenad
  • Jamaica Center Parsons - Archer Station - 10 minuters promenad
  • Sutphin Blvd. Station (Hillside Av.) - 13 minuters promenad

Restauranger

  • ‪Gateway Bake Shop - ‬5 min till fots
  • ‪Air Bar - ‬4 min till fots
  • ‪Dunkin' - ‬8 min till fots
  • ‪Little Caesars Pizza - ‬8 min till fots
  • ‪Shoku Japan Express - ‬8 min till fots

Om boendet

The Essence Hotel AT JFK

  • The Essence Hotel AT JFK ligger mindre än 10 minuters bilfärd från Flushing Meadows-Corona Park och Citi Field. Här ingår bland annat wi-fi och frukost att ta med dagligen mellan 05.30 och 09.00. Dessutom ligger både Resorts World Casino och Arthur Ashe stadium en kort biltur härifrån. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Archer Av. Station tar det 5 minuter att gå och till Jamaica Center Parsons - Archer Station är det 10 minuter.

Översikt

DONE

Hotellets storlek

    • 56 rum
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Lägsta ålder för incheckning: 21 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 21 år
DONE

Husdjur

    • Djur ej tillåtna
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 25+ Mbps)
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Rullstolsanpassad parkering finns på plats
    • Parkering borta från gatan finns på plats.
DONE

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Gratis frukost att ta med dagligen 05.30–09.00
  • Kaffe/te i allmänt utrymme
  • Gratis mottagning varje dag
  • Snackbar/deli

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Bredd på hissdörr (centimeter) 86
  • Rullstolsanpassad parkering
  • 1 tillgänglighetsanpassade parkeringsplatser på plats
  • Rullstolsanpassad offentlig toalett
  • Rullstolsanpassad tillgång till hiss
  • Väl upplyst gång till ingången

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Tv

Vardagsbekvämligheter

  • Klimatreglerad luftkonditionering och uppvärmning
  • Strykjärn/strykbräda

Sov gott

  • Mörkläggningsgardiner

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Badkar eller dusch
  • Tvål och Schampo
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi (med hastigheten 25+ Mbps)
  • Gratis lokalsamtal

Övrigt

  • Dagligen

Avgifter och policyer

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare och fönstergaller på boendet.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express, Discover och Diners Club.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

The Essence Hotel AT JFK Hotel
The Essence Hotel AT JFK Jamaica
The Essence Hotel AT JFK Hotel Jamaica

Vanliga frågor och svar

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till The Essence Hotel AT JFK?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Vilka tider har The Essence Hotel AT JFK angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. Utcheckning senast 11.00.

Finns det kasino i anslutning till The Essence Hotel AT JFK?

Nej, detta hotell har inget kasino, men Resorts World Casino (6 min. bort med bil) ligger i närheten.

Hur är området vid The Essence Hotel AT JFK?

The Essence Hotel AT JFK ligger i Queens, 5 minuters promenad från Archer Av. Station.