Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection

Boendeklass: 4
Hotell vid stranden i Dubai med 2 restauranger och utomhuspool

Välj datum för att se priser

Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection har en gratis barnklubb och ligger bara en kvarts bilfärd från Mall of the Emirates och Ibn Battuta shoppingcenter. Gäster kan ta en simtur i deras utomhuspool, och sedan äta frukost, lunch eller middag på Farmers Commons, som är en av deras 2 restauranger och specialiserar sig på internationell gastronomi. Några ytterligare höjdpunkter här är en bar/lounge, ett dygnet runt-öppet fitnesscenter och en barnpool.

Recensioner

9,0 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Gym

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Privat strand
  • 2 restauranger samt bar
  • Utomhuspool
  • Frukost tillgänglig
  • Gratis barnklubb
  • Fitnesscenter öppet dygnet runt
  • Parasoller
  • Cabanor
  • Solstolar
  • Strandhanddukar
  • Barnpool

För familjer (6)

  • Gratis spjälsängar
  • Barnpool
  • Gratis barnklubb
  • Lekplats på området
  • Privat badrum
  • Städning varje dag
Det nuvarande priset är 683 kr
inklusive skatter och avgifter
25 sep. – 26 sep.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 12 av 12 rum

Club-rum - 1 kingsize-säng

  • 26 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Premium-rum - 1 kingsize-säng

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 26 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Deluxe-rum - 1 kingsize-säng (View)

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 26 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Deluxe-rum - 2 enkelsängar (View)

  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Club-rum - 2 enkelsängar

  • 26 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Svit Club - 1 sovrum

  • 55 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 5 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Deluxe-rum - 1 kingsize-säng

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • 26 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Deluxe-rum - 2 enkelsängar

  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Deluxe-rum - 1 kingsize-säng

  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Rum

  • 4 sovplatser

Rum

  • 4 sovplatser

Rum

  • 4 sovplatser

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Street D61, District 7 JVT, Dubai

I närheten

  • Dubai International Cricket Stadium - 4 min med bil - 4.7 km
  • Circle Mall - 4 min med bil - 3.7 km
  • Dubai Autodrome - 5 min med bil - 6.6 km
  • Dubai Hills Mall - 6 min med bil - 8.5 km
  • Dubailand - 7 min med bil - 9.0 km

Ta sig runt

  • Dubai (DWC-Al Maktoum Intl.) - 29 min med bil
  • Dubai (DXB-Dubai Intl.) - 36 min med bil
  • Sharjah (SHJ-Sharjah Intl.) - 53 min med bil

Restauranger

  • ‪Santeria - ‬6 min med bil
  • ‪KFC - ‬7 min med bil
  • ‪One Life Kitchen - ‬6 min med bil
  • ‪Xenia Cafe - ‬5 min med bil
  • ‪Cloud 10 Restaurant and Cafe - ‬7 min med bil

Om boendet

Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection

  • Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection har en gratis barnklubb och ligger bara en kvarts bilfärd från Mall of the Emirates och Ibn Battuta shoppingcenter. Gäster kan ta en simtur i deras utomhuspool, och sedan äta frukost, lunch eller middag på Farmers Commons, som är en av deras 2 restauranger och specialiserar sig på internationell gastronomi. Några ytterligare höjdpunkter här är en bar/lounge, ett dygnet runt-öppet fitnesscenter och en barnpool.

Översikt

Hotellets storlek

    • 579 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Tidig incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Sen utcheckning i mån av tillgänglighet

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Barn i åldern 6 år och yngre får gratis frukost
    • Kostnadsfri barnklubb

Husdjur

    • Inga djur eller assistanshundar tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 25+ Mbps)

Parkering

    • Gratis parkering erbjuds, med bevakning och under tak.
    • Rullstolsanpassad parkering finns på plats
    • Laddningsstation för elfordon finns på plats.

Övrig information

    • Särskilda platser för rökning

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) dagligen 07.00–11.00
  • 2 restauranger
  • Bar/lounge
  • Kafé
  • Rumsservice dygnet runt
  • Vattenautomat

Resa med barn

  • Gratis barnklubb
  • Barnpool
  • Lekplats
  • Barnmeny
  • Spel för barn
  • Leksaker
  • Livvakt på plats

Saker att göra

  • Privat strand i närheten

Arbeta på resan

  • Business-service dygnet runt
  • 3 mötesrum

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Bagageförvaring
  • Strandcabanor (tilläggsavgift)
  • Solstolar
  • Strandhanddukar
  • Parasoller
  • Solstolar
  • Parasoller

Boendet och bekvämligheter

  • Fitnesscenter (öppet dygnet runt)
  • Utomhuspool
  • Cykelparkering
  • Vegetariska måltidsalternativ
  • Lokal konstutställning
  • Utbildning i lokal kultur och ekosystem
  • Dubbelfönster
  • Minst 80 % LED-ljus
  • Policy för matavfall
  • Policy för återvinning
  • Vattenbehållare

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Rullstolsanpassad tillgång
  • Rullstolsanpassad parkering
  • 4 tillgänglighetsanpassade parkeringsplatser på plats
  • Rullstolsanpassad offentlig toalett
  • Rullstolsanpassad conciergedisk
  • Rullstolsanpassad tillgång till hiss
  • Rullstolsanpassad restaurang
  • Rullstolsanpassad lounge
  • Ramp till huvudentrén
  • Gång utan trappsteg till ingången
  • Kakelgolv i allmänna utrymmen

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • 55-tums LED-tv
  • Satellit-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Luftkonditionering
  • Vattenkokare
  • Badrockar och tofflor
  • Strykjärn/strykbräda

Sov gott

  • Mörkläggningsgardiner
  • Gratis spjälsäng
  • Extrasäng (avgift tillkommer)
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Miljövänliga toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Tandborstar och tandkräm (på begäran)
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi (med hastigheten 25+ Mbps)
  • Telefon
  • Eladaptrar/laddare

Mat och dryck

  • Gratis flaskvatten
  • Gratis tepåsar/snabbkaffe

Övrigt

  • Dagligen
  • Värdeförvaringsskåp på rummet
  • Miljövänliga toalettartiklar
  • Behållare för toalettartiklar
  • Energisparande strömbrytare
  • Återvinning
  • Endast vattensnåla duschar
  • Endast vattensnåla toaletter

Bekvämligheter

Restauranger

Farmers Commons - restaurang som ligger vid poolen och specialiserar sig på internationell gastronomi. Här serveras frukost, lunch och middag. Gästerna kan beställa drinkar och umgås vid baren. Barnmeny finns. Happy hour erbjuds. Öppet alla dagar
Neighbourhood Brew – bar som serverar brunch och middag. Barnmeny finns. Öppet alla dagar

Priser och samarbeten

Miljöcertifierat boende
Detta boende har certifierats av följande miljöprogram från tredjepart: Green Key (Foundation for Environmental Education). Mer information om vad som krävs och verifieras i samband med detta program finns på deras webbsida.

Avgifter och policyer

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • Stadsskatt: 15.00 AED per boende per natt
  • Staden föreskriver en turismavgift som debiteras på boendet. Avgiften är AED 15.00 för det första sovrummet per natt och ökar med AED 15.00 per natt för varje extra sovrum.

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på AED 85 för vuxna och AED 42.5 för barn (ungefärliga priser).
  • Tidig incheckning kan ordnas mot en tilläggsavgift (i mån av tillgänglighet).
  • Sen utcheckning kan ordnas mot en extra avgift (i mån av tillgång).

Barn- och extrasängar

  • Tillgång till extrasängar erbjuds mot en avgift på AED 100.0 per natt.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard och American Express.
Boendets registreringsnummer 1463656
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Hotel Local at Jumeirah Village Triangle

Vanliga frågor och svar

Har Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection någon pool?

Ja, det finns utomhuspool och barnpool.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection?

Tyvärr är varken husdjur eller assistanshundar tillåtna.

Erbjuder Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection parkering?

Ja, det finns gratis parkering. Laddningsstation för elbil erbjuds.

Vilka tider har Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. En avgift tas ut för tidig incheckning (i mån av tillgång). Utcheckning senast 12.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (i mån av tillgång).

Vad finns det att göra på Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection och i närheten?

Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection har utomhuspool och fitnesscenter (öppet dygnet runt), såväl som strandcabanor.

Har Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, boendet har 2 restauranger, som erbjuder internationell gastronomi, utsikt mot poolen samt servering vid poolen.

Recensioner

Recensioner för Hotel Local Dubai, Jumeirah Village Triangle, Autograph Collection

9,0

Underbart

9,2

Renlighet

8,8

Bekvämligheter

9,2

Personal och service

9,2

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Very nice stay overall. Service was great. Room was clean and comfortable.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Oda tertemiz personel çok iyi
Verifierad recension

6/10 Bra

Just did a quick stay but realized we prefer the marina, palm, or downtown.
Verifierad recension

10/10 Enastående

I had nice experience and I love the hotel my first being in Dubai I hope to come back soon incha Allah
Verifierad recension

10/10 Enastående

Modern, clean rooms. Attentive staff. Great breakfast buffet options especially for vegans. Beautiful hotel.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Modern, clean rooms. Attentive staff. Great breakfast buffet options especially for vegans. Beautiful hotel.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Amazing hotel with amazing staff. Huge shout out to Mustafa in house keeping for making our stay memorable ! He went above and beyond to help us out every time !
Verifierad recension

10/10 Enastående

Good service
Verifierad recension

10/10 Enastående

Le petit déjeuner est excellent ainsi que le spa vraiment l'excellence de l'excellence. Bravo Dubaï
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very good
Verifierad recension

10/10 Enastående

ALL EXCELLENT
Verifierad recension

10/10 Enastående

I loved it. Clean. They have a good breakfast option. Friendly staff.
Verifierad recension

10/10 Enastående

All good!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Staff helpful
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Nice hotel , excellent staff , If I had an observation , staff can be too full on , when having breakfast you sometimes like to have a minute , instead of having your empty plate wipped from underneath you in 1 second when finished eating
Verifierad recension

2/10 Dåligt

On arrival we were told that the hotel was closed and to go to another one nearby - that translated to a 10 minute drive due to the road system. The replacement hotel was not very well run, will not consider either hotels again
Verifierad recension

4/10 Hyfsat

The photo shows it’s on the beach-it’s not. It’s in a bad part of town twenty minutes drive from beach
Verifierad recension

6/10 Bra

Clean room
Verifierad recension

10/10 Enastående

Everything was so far good
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Virkelig god service, og hurtig valet behandling. Personalet er super flinke, og der er virkelig god morgenmad på hotellet. Her får man buffet med stor variation til en rigtig god pris. Det eneste minus ved hotellet er deres pool. Den er ikke noget særligt og er ofte i skyggen når solen står højest. Dog er poolen lang og rummelig
Verifierad recension

10/10 Enastående

Wir hatten einen super Aufenthalt in diesem Hotel. Das Personal ist sehr freundlich und sehr bemüht, die Zimmer top und sehr sauber. Das Frühstück lecker mit viel Auswahl. Am Pool waren immer Luegen frei und das Personal kümmerte sich sofort um Handtucher erc. Rundum klasse, wenn man die Dustanz zur Metro und den Öffis in Kauf nimmt. Wur haben uns sehr schnell ein Uberauto bestellt und sind ao überall hingekommen. Ist natürlich auch ein Kostenfaktor
Verifierad recension

6/10 Bra

The room was really nice. However, the lifts are too long. Hotel was full and it was taking 5min to wait for lifts. Breakfast area was nice but could have a more variety of choice. However, the main picture on Expedia page is misguiding. There is no beach around that hotel, not even a lagoon.
Verifierad recension

10/10 Enastående

The ambience is great and the entire experience is value for money
Verifierad recension

4/10 Hyfsat

Pulizia ok. Cibo di basso livello. Hotel in mezzo al nulla. La foto che vedete come copertina? Una spiaggia lontana dall’hotel non inclusa nel prezzo del soggiorno raggiungibile con autobus gratuito negli orari decisi da loro ovvero 2/3 autobus al giorno.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Staff ,room