Lägenhetshotell
B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse
Lägenhetshotell i Baiersbronn med spa och inomhuspool
Välj datum för att se priser
Fotogalleri för B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse





B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse ligger nära en järnvägsstation och är ett utmärkt val för din vistelse i Baiersbronn. Gäster kan ta en simtur i deras inomhuspool och sedan besöka deras spa för att unna sig spatjänster. Det finns även en bastu, och samtliga lägenheter erbjuder platt-tv och gratis wi-fi.
Recensioner
9,29,2 av 10,
Underbart
Populära bekvämligheter
- Pool
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
- Spa
Främsta bekvämligheter (7)
Främsta bekvämligheter (7)
- 4 lägenheter
- Städning på begäran
- Fullständigt spa
- Inomhuspool
- Frukost tillgänglig
- Bastu
- Reception (öppen begränsade tider)
Känn dig som hemma (4)
Känn dig som hemma (4)
- Kabel-tv
- Avgiftsfri parkering
- Inomhuspooler
- Hårtork
Rumsalternativ
Kontrollera tillgängligheten för dessa datum
Liknande boenden

Hotel Petra
Baiersbronn
Hotel Petra
Baiersbronn
- Flygtransfer
- Husdjursvänligt
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
8.6 av 10, Fantastiskt, 200 recensioner
8,6
Fantastiskt
200 recensioner
Priset är 836 kr
836 kr
inklusive skatter och avgifter
25 aug. – 26 aug.

Hotel Lamm
Baiersbronn
Hotel Lamm
Baiersbronn
- Pool
- Gratis frukost
- Spa
- Husdjursvänligt
8.6 av 10, Fantastiskt, 101 recensioner
8,6
Fantastiskt
101 recensioner
Priset är 1 822 kr
1 822 kr
inklusive skatter och avgifter
21 sep. – 22 sep.

Das Palmenwald Schwarzwaldhof, BW Signature Collection
Freudenstadt
Das Palmenwald Schwarzwaldhof, BW Signature Collection
Freudenstadt
- Pool
- Spa
- Flygtransfer
- Husdjursvänligt
8.4 av 10, Väldigt bra, 188 recensioner
8,4
Väldigt bra
188 recensioner
Priset är 1 405 kr
1 405 kr
inklusive skatter och avgifter
13 sep. – 14 sep.

Wellnesshotel Hohenrodt
Lossburg
Wellnesshotel Hohenrodt
Lossburg
- Pool
- Spa
- Husdjursvänligt
- Avgiftsfri parkering
8.6 av 10, Fantastiskt, 67 recensioner
8,6
Fantastiskt
67 recensioner
Priset är 1 815 kr
1 815 kr
inklusive skatter och avgifter
30 aug. – 31 aug.

Landhaus Hechtsberg
Hausach
Landhaus Hechtsberg
Hausach
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
- Restaurang
- Anslutande rum tillgängliga
8.6 av 10, Fantastiskt, 56 recensioner
8,6
Fantastiskt
56 recensioner
Priset är 1 099 kr
1 099 kr
inklusive skatter och avgifter
25 aug. – 26 aug.

Pension Talblick
Baiersbronn
Pension Talblick
Baiersbronn
- Husdjursvänligt
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
- Bar
9.6 av 10, Enastående, 5 recensioner
9,6
Enastående
5 recensioner

Gutshof Hotel Waldknechtshof
Baiersbronn
Gutshof Hotel Waldknechtshof
Baiersbronn
- Flygtransfer
- Husdjursvänligt
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
9.0 av 10, Underbart, 89 recensioner
9,0
Underbart
89 recensioner
Priset är 1 883 kr
1 883 kr
inklusive skatter och avgifter
25 aug. – 26 aug.

Traube Lossburg Hotel Restaurant
Lossburg
Traube Lossburg Hotel Restaurant
Lossburg
- Pool
- Spa
- Husdjursvänligt
- Avgiftsfri parkering
8.0 av 10, Väldigt bra, 1 recension
8,0
Väldigt bra
1 recension

Zweizimmerwohnung
Baiersbronn
Zweizimmerwohnung
Baiersbronn
- Pool
- Kök
- Tvättmöjligheter
- Husdjursvänligt
10.0 av 10, Enastående, 1 recension
10
Enastående
1 recension
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!
Om området

Oberdorfstr., 74, Baiersbronn, 72270
I närheten
- Centrala-norra Schwarzwald naturpark - 1 min till fots - 0.0 km
- Hauff's Fairy Tale Museum - 3 min till fots - 0.3 km
- Klosterreichenbach kyrka - 8 min med bil - 4.5 km
- Nationalpark Schwarzwald - 22 min med bil - 13.8 km
- Mummelsee - 35 min med bil - 27.9 km
Ta sig runt
- Karlsruhe Baden-Baden (FKB-Baden Airpark) - 73 min med bil
- Stuttgart (STR) - 85 min med bil
- Baiersbronn S-Bahn - 7 minuters promenad
- Freudenstadt centralstation - 16 min med bil
- Huzenbach station - 18 min med bil
- Baiersbronn Schule S-Bahn - 16 minuters promenad
- Friedrichstal b Freudenstadt S-Bahn - 29 minuters promenad
Restauranger
- Marktwirtschaft - 8 min med bil
- Schwarzwald Kebaphaus - 8 min med bil
- McDonald's - 12 min med bil
- Dorfstuben Bareiss - 10 min med bil
- Kniebis-Hütte - 17 min med bil
Om boendet
B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse
- B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse ligger nära en järnvägsstation och är ett utmärkt val för din vistelse i Baiersbronn. Gäster kan ta en simtur i deras inomhuspool och sedan besöka deras spa för att unna sig spatjänster. Det finns även en bastu, och samtliga lägenheter erbjuder platt-tv och gratis wi-fi.
Översikt
Boendets storlek
- 4 lägenheter
Incheckning/utcheckning
- Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 18.00.
- Tidig incheckning i mån av tillgänglighet
- Lägsta ålder för incheckning: 18 år
- Utcheckningstiden är kl. 10.00
- Sen utcheckning i mån av tillgänglighet
Incheckningsinstruktioner
- Receptionen är öppen alla dagar 09.00–10.00.
- Receptionen är bemannad under begränsade tider.
- Om du planerar att ankomma efter 12.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Krävs vid incheckning
- Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
- Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
- Lägsta ålder för incheckning är 18 år
Barn
- Inga spjälsängar (barnsängar)
Husdjur
- Djur ej tillåtna
Internet
- Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 25+ Mbps)
Parkering
- Gratis parkering under tak erbjuds.
- Begränsad parkering på plats.
- Gratis parkering 100 meter bort.
- Parkering finns på gatan.
Hotellbekvämligheter
Pool/spa
- Inomhuspool
- Bastu
- Fullständigt spa
- Spa öppet alla dagar
- Spatjänster
Internet
- Gratis wi-fi, med hastighet 25+ Mbps
Parkering och transport
- Avgiftsfri parkering på området, under tak
- Begränsad parkering på området
- Gratis parkering i närheten, cirka 100 meter bort
- Parkering på gatan
Middag
- Frukostbuffé tillgänglig mot en avgift alla dagar 08.00–09.30: EUR 19 per person
Sovrum
- Sängkläder tillhandahålls
Badrum
- Endast dusch
- Handdukar tillhandahålls
- Toalettpapper
- Tvål
- Schampo
- Hårtork
Underhållning
- 24-tums platt-tv med kabelkanaler
Arbetsutrymmen
- Skrivbord
Komfort
- Uppvärmning
Husdjur
- Inga husdjur tillåtna
Anpassning/tillgänglighet
- Ingen hiss
Tjänster och inrättningar
- Städning på begäran
- Reception (öppen begränsade tider)
Höjdpunkter i området
- Nära en järnvägsstation
Att göra
- Naturreservat
Säkerhetsdetaljer
- Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas. (Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig.)
- Uppgifter om rökdetektor saknas. (Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.)
- Brandsläckare
Allmänt
- 4 rum
Bekvämligheter
Spa
Detta lägenhetshotell har ett fullständigt spa, Goldener Hahn, där gästerna kan njuta av olika behandlingar. Spat är utrustat med en bastu.
Spat är öppet alla dagar. Barn under 16 år får endast vistas i spat under uppsikt av vuxen. Gäster under 16 år får inte vistas i spat.
Avgifter och policyer
Obligatoriska avgifter
Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 3.30 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 18 år.
Extra tillval
- Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på EUR 19 per person (ungefärligt pris).
- Tidig incheckning kan ordnas mot en tilläggsavgift (i mån av tillgänglighet).
- Sen incheckning mellan 18.00 och 21.00 kan ordnas mot en extra avgift.
- Sen utcheckning kan ordnas mot en extra avgift (i mån av tillgång).
Pool, spa och gym (om tillämpligt)
- Poolen är tillgänglig mellan 08.00 och 19.00.
- Gäster under 16 år får inte vistas i boendets spa, och gäster under 16 år tillåts bara i vuxet sällskap.
Policyer
Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Anläggningen har inga hissar.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Boendet accepterar kontanter.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.
Vanliga frågor och svar
Har B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse någon pool?
Ja, det finns inomhuspool. Gäster har tillgång till pool från 08.00 till 19.00.
Är det tillåtet att ta med sig husdjur till B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse?
Husdjur är tyvärr inte tillåtna.
Erbjuder B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse parkering?
Ja, det finns gratis parkering. Antalet parkeringsplatser kan vara begränsat.
Vilka tider har B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse angett för in- och utcheckning?
Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 18.00. En avgift tas ut för tidig incheckning (i mån av tillgång). Utcheckning senast 10.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (i mån av tillgång).
Vad finns det att göra på B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse och i närheten?
B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse har fullständigt spa och inomhuspool.
Hur är området vid B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse?
B&B Apart Hotel Goldener Hahn-Guesthouse iligger 7 minuters promenad från Baiersbronn S-Bahn och 2 minuters promenad från Hauff's Fairy Tale Museum.