Three Pyramids Boutique Hotel

Boendeklass: 3
Bed and breakfast med 2 restauranger nära Pyramiderna i Giza

Välj datum för att se priser

Three Pyramids Boutique Hotel har en takterrass och ligger bara fem minuters promenad från Pyramiderna i Giza. Du kan varva ned med en drink i en bar/lounge innan du äter gott på någon av deras 2 restauranger. Sfinxen i Giza och Cheopspyramiden ligger dessutom bara fem minuters bilfärd härifrån.

Recensioner

9,8 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Gratis frukost
  • Flygtransfer
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Bar

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • 2 restauranger samt bar
  • Takterrass
  • Kafé
  • Mötesrum
  • Transport från flygplatsen
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättjänster
  • Tvättmöjligheter
  • Conciergetjänster
  • Bagageförvaring
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer

Känn dig som hemma (6)

  • Städning varje dag
  • Tvättmöjligheter
  • Mörkläggningsgardiner
  • Hiss
  • Satellit-tv
  • Avgiftsfri parkering
Det nuvarande priset är 655 kr
inklusive skatter och avgifter
19 nov. – 20 nov.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 3 av 3 rum

Classic-rum

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng ELLER 1 dubbelsäng

Deluxe-rum

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 enkelsäng ELLER 2 stora enkelsängar

Superior-rum

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 stor enkelsäng ELLER 1 enkelsäng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Abou Al Hool Al Seiahi, Giza, Giza Governorate

I närheten

  • Pyramiderna i Giza - 3 min till fots - 0.3 km
  • Sound and Light Theater - 3 min till fots - 0.3 km
  • Sfinxen i Giza - 5 min till fots - 0.5 km
  • Cheopspyramiden - 17 min till fots - 1.5 km
  • Menkaurepyramiden - 10 min med bil - 2.3 km

Ta sig runt

  • Giza (SPX-Sphinx Intl.) - 42 min med bil
  • Kairo (CAI-Cairo Intl.) - 54 min med bil
  • Imbaba station - 18 min med bil
  • Giza förortsstation - 25 min med bil
  • Moushir Tantawi Station - 26 min med bil
  • Transport från flygplatsen

Restauranger

  • ‪Abou Shakra | ابو شقرة - ‬1 min till fots
  • ‪bumb burger - ‬4 min med bil
  • ‪Filato - ‬16 min till fots
  • ‪Mawlana - ‬4 min med bil
  • ‪دوار العمدة - ‬3 min med bil

Om boendet

Three Pyramids Boutique Hotel

  • Three Pyramids Boutique Hotel har en takterrass och ligger bara fem minuters promenad från Pyramiderna i Giza. Du kan varva ned med en drink i en bar/lounge innan du äter gott på någon av deras 2 restauranger. Sfinxen i Giza och Cheopspyramiden ligger dessutom bara fem minuters bilfärd härifrån.

Översikt

INCHECKNING
14.00
UTCHECKNING
12.00

Hotellets storlek

    • 50 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 14.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Tidig incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Sen utcheckning i mån av tillgänglighet

Incheckningsinstruktioner

    • Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner inom 24 timmar före ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst till boendet.
    • Efter bokningen kommer du bli ombedd att förse boendet med ditt pass
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Husdjur

    • Inga djur eller assistanshundar tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen

Parkering

    • Gratis parkering under tak erbjuds.
    • Gratis parkeringsservice med bevakning erbjuds.

Transfers

    • Transport från flygplatsen på begäran (tillgänglig dygnet runt)*

Övrig information

    • Särskilda platser för rökning (böter kan ges)

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé dagligen 07.00–12.00
  • 2 restauranger
  • Bar/lounge
  • Kafé

Resa med barn

  • Barnmeny
  • Spel för barn
  • Konstmaterial
  • Barnböcker
  • Hörnskydd

Saker att göra

  • Bågskytte
  • Cykeluthyrning i närheten
  • Vandrings- och cykelleder i närheten
  • Ridning i närheten

Arbeta på resan

  • Mötesrum

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Bagageförvaring

Boendet och bekvämligheter

  • Takterrass
  • Fritidsområde utomhus

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Bredd på hissdörr (centimeter) 25

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Satellit-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Tofflor

Sov gott

  • Mörkläggningsgardiner

Fräscha upp dig

  • Tvål och Schampo
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi
  • Datorskärm
  • Printer

Mat och dryck

  • Kock
  • Matleveranstjänst

Övrigt

  • Dagligen
  • Guideböcker/rekommendationer
  • Kartor över lokalområdet
  • Restaurangguide

Bekvämligheter

Restauranger

Restaurang på platsen – bufférestaurang som serverar frukost, brunch, lunch och middag. Gästerna kan beställa drinkar och umgås vid baren. Barnmeny finns. Öppet alla dagar
Restaurang nr 2 på platsen - restaurang. Öppet alla dagar
Three Pyramids Lounge - restaurang på platsen. Öppet alla dagar
Three Pyramids Bar – bar med utsikt mot trädgården. Öppet alla dagar

Avgifter och policyer

Extra tillval

  • Flygtransfer erbjuds mot en tilläggsavgift på USD 20 per fordon. Max antal passagerare 3.
  • Tidig incheckning kan arrangeras mot en avgift på USD 10 (endast i mån av tillgång).
  • Sen utcheckning kan arrangeras mot en avgift på USD 10 (endast i mån av tillgång).

Barn- och extrasängar

  • Tillgång till extrasängar erbjuds mot en avgift på USD 15.0 per dag.
  • Transport till/från flygplats kostar för barn USD 20.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare och fönstergaller på boendet.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa och Mastercard.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Three Pyramids Boutique Giza
Three Pyramids Boutique Hotel Giza
Three Pyramids Boutique Hotel Bed & breakfast
Three Pyramids Boutique Hotel Bed & breakfast Giza

Vanliga frågor och svar

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Three Pyramids Boutique Hotel?

Tyvärr är varken husdjur eller assistanshundar tillåtna.

Erbjuder Three Pyramids Boutique Hotel parkering?

Ja, det finns gratis parkering och parkeringsservice.

Erbjuder Three Pyramids Boutique Hotel flygtransfer?

Ja, flygtransfer till hotellet finns tillgänglig. Avgiften är USD 20 per fordon.

Vilka tider har Three Pyramids Boutique Hotel angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: när som helst. Det finns möjlighet till tidig incheckning mot en avgift på USD 10 (i mån av tillgång). Utcheckning senast 12.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift på USD 10 (i mån av tillgång).

Vad finns det att göra på Three Pyramids Boutique Hotel och i närheten?

Under de varmare månaderna kan du roa dig med aktiviteter som bågskytte. I närheten kan du dessutom prova på jakt.

Har Three Pyramids Boutique Hotel restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, boendet har 2 restauranger, som erbjuder utsikt mot trädgården.

Hur är området vid Three Pyramids Boutique Hotel?

Three Pyramids Boutique Hotel ligger 3 minuters promenad från Pyramiderna i Giza och 6 minuters promenad från Sfinxen i Giza.

Recensioner

Recensioner för Three Pyramids Boutique Hotel

9,8

Enastående

10

Renlighet

10

Bekvämligheter

10

Personal och service

10

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

The hotel stay was wonderful, the rooms were clean, the staff were very helpful, and I would repeat this experience again.
Verifierad recension

10/10 Enastående

very good hotel staff very nce food exlant room very very clean thank you very much three pyramids hotel
Verifierad recension

10/10 Enastående

The stay was absolutely fantastic! Everything was excellent—the food, the room, and the staff were more than wonderful and incredibly helpful. The panorama from the rooftop was breathtaking. I highly recommend this hotel to everyone.
Verifierad recension

10/10 Enastående

The accommodation was very good and the staff were wonderful. It was Grandpa Fawzi's birthday and the organization was more than wonderful and the staff
Verifierad recension

10/10 Enastående

The room was clean, the food was good, and the service from all the staff was tremendous. The view from the rooftop panorama is amazing. When I come back to Egypt, I will definitely repeat this experience at this hotel again.
Verifierad recension

10/10 Enastående

The room was clean, the service was good, the staff were very helpful, the food was excellent, the view from the rooftop was beautiful, and the stay was comfortable and quiet. I recommend it to everyone.
Verifierad recension

10/10 Enastående

My stay there this summer was more than wonderful. The place is quiet and comfortable, the food is very good and varied, the service from the staff and the manager was unparalleled, the view from the rooftop is very beautiful, and the prices are low and the quality is high. I recommend it to everyone.
Verifierad recension

10/10 Enastående

The stay was beyond description: the room, the cleanliness, the view of the pyramids from the rooftop, the food, the staff's service, especially at reception, and the general manager's warm welcome and helpfulness. This hotel deserves 7 stars, not 5. I highly recommend it.
Verifierad recension

10/10 Enastående

I had a wonderful stay at Three Pyramids Boutique Hotel. The hotel is very clean, comfortable, and offers an amazing view of the Pyramids. The staff were friendly, professional, and always ready to help. The rooms were spotless, the food was delicious, and the overall atmosphere was warm and welcoming. I highly recommend this hotel to anyone visiting Cairo and looking for a memorable experience. I will definitely come back again! ❤️
Verifierad recension

10/10 Enastående

The service is very excellent and I will come again in this hotel and the manger Mr Fawzy is very polite and miss Nana is very polite and dealing very excellent and hotel is very nice and very excellent for everything
Verifierad recension

10/10 Enastående

Excellent
Verifierad recension

10/10 Enastående

They are so polite and helpful. Rooms are clean and big. AC and hair dryer is working very well. Breakfast is amazing and so tasty. Definitely recommend it.
Verifierad recension

6/10 Bra

Can’t really rate this hotel as I didn’t get to stay there. Upon arrival I was told they had an issue with the jacuzzi room I’d booked (back in August) but they had another hotel not far they were sending me to. Being a woman traveling on my own it was pretty daunting. The hotel I did stay at (Celia Pyramids Inn) had a balcony overlooking the pyramids and was clean and the staff were very friendly with a lovely breakfast. However I had paid the premium price for the Jacuzzi room with pyramids view, and was the only reason I’d booked this hotel, so it was a little disappointing!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Verifierad recension

10/10 Enastående