Oceanus Motel

Boendeklass: 2
Hotell på promenadavstånd från Rehoboth Beach Boardwalk

Välj datum för att se priser

Oceanus Motel erbjuder ett fantastiskt läge, så du bor bara tio minuters promenad från Rehoboth Beach Boardwalk och Rehoboth Beach. Gäster kan svalka sig i deras säsongsöppna utomhuspool, och dessutom ingår bland annat wi-fi och parkering. Hotellet ligger dessutom bara fem minuters bilfärd från Tanger Outlets.

Recensioner

9,8 av 10, Gästfavorit
Toppbetyg av resenärer

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Luftkonditionering
  • Reception dygnet runt

Främsta bekvämligheter (5)

  • Städning varje dag
  • Nära stranden
  • En säsongsöppen utomhuspool
  • Reception öppen dygnet runt
  • Varuautomat

Känn dig som hemma (6)

  • Mikrovågsugn
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Tv
  • Städning varje dag
  • Luftkonditionering på rummet
  • Avgiftsfri parkering

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 4 av 4 rum

Deluxe dubbelrum - 2 dubbelsängar - utsikt mot poolen

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 24 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 dubbelsängar

Deluxe-rum - 1 kingsize-säng med bäddsoffa - utsikt mot poolen

  • 24 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)

Deluxe enkelrum - 1 kingsize-säng - tillgänglighetsanpassat badkar - icke-rökare

  • 24 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Deluxe dubbelrum - 2 dubbelsängar - inga fönster

9,2 av 10
Underbart
(13 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 dubbelsängar

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
6 2nd Street, Rehoboth Beach, DE, 19971

I närheten

  • Rehoboth Beach Convention Center - 3 min till fots - 0.3 km
  • Rehoboth Beach Boardwalk - 6 min till fots - 0.6 km
  • Rehoboth Beach Bandstand - 6 min till fots - 0.6 km
  • Rehoboth Beach - 6 min till fots - 0.6 km
  • Funland - 6 min till fots - 0.6 km

Ta sig runt

  • Georgetown, DE (GED-Sussex County) - 34 min med bil
  • Ocean City, MD (OCE-Ocean City Municipal) - 55 min med bil
  • Cape May, NJ (WWD-Cape May County) - 114 min med bil
  • Baltimore Washington Internationella flygplats (BWI) - 156 min med bil

Restauranger

  • ‪Purple Parrot Grill - ‬4 min till fots
  • ‪Tiki Jac’s Street Eats & Brews - ‬7 min till fots
  • ‪Summer House Restaurant and Saloon - ‬4 min till fots
  • ‪Dunkin' - ‬4 min till fots
  • ‪Fisher's Popcorn - ‬7 min till fots

Om boendet

Oceanus Motel

  • Oceanus Motel erbjuder ett fantastiskt läge, så du bor bara tio minuters promenad från Rehoboth Beach Boardwalk och Rehoboth Beach. Gäster kan svalka sig i deras säsongsöppna utomhuspool, och dessutom ingår bland annat wi-fi och parkering. Hotellet ligger dessutom bara fem minuters bilfärd från Tanger Outlets.

Översikt

Hotellets storlek

    • 38 rum

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Lägsta ålder för incheckning: 21 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 21 år

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 100+ Mbps (passar för 1–2 personer eller upp till 6 enheter))

Parkering

    • Gratis parkering utan tak erbjuds.

Hotellbekvämligheter

Saker att göra

  • Strand i närheten
  • Cykeluthyrning i närheten
  • Ekoturer i närheten
  • Scooter- eller mopeduthyrning i närheten

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)

Boendet och bekvämligheter

  • Säsongsöppen utomhuspool

Tillgänglighetsanpassning

  • Kakelgolv på rum
  • Trägolv i rum

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Tv
  • Kabel-tv

Vardagsbekvämligheter

  • Klimatreglerad luftkonditionering och uppvärmning
  • Strykjärn/strykbräda

Fräscha upp dig

  • Kombinerad dusch/badkar
  • Tvål och Schampo
  • Hårtork
  • Handdukar
  • Toalettpapper

Håll dig uppkopplad

  • Gratis wi-fi (med hastigheten 100+ Mbps (passar för 1–2 personer eller upp till 6 enheter))
  • Gratis rikssamtal och lokalsamtal
  • Eladaptrar/laddare

Mat och dryck

  • Minikylskåp
  • Mikrovågsugn

Övrigt

  • Dagligen
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Guideböcker/rekommendationer
  • Restaurangguide

Avgifter och policyer

Pool, spa och gym (om tillämpligt)

  • Poolen är tillgänglig mellan 09.00 och 18.00.
  • Den säsongsöppna poolen är tillgänglig från 15 april till 31 oktober.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt på numret i bokningsbekräftelsen.
Oljud utanför kan höras in på rummen.
Anläggningen har inga hissar.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Boendet accepterar kreditkort och bankkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express och Discover.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Vanliga frågor och svar

Har Oceanus Motel någon pool?

Ja, det finns en säsongsöppen utomhuspool. Gäster har tillgång till pool från 09.00 till 18.00.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Oceanus Motel?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder Oceanus Motel parkering?

Ja, det finns gratis parkering.

Vilka tider har Oceanus Motel angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. Utcheckning senast 11.00.

Vad finns det att göra på Oceanus Motel och i närheten?

Under årets varmare månader kan du roa dig med aktiviteter i närheten osm cykling. I närheten kan du dessutom prova på ekoturer. Oceanus Motel har även utomhuspool.

Hur är området vid Oceanus Motel?

Oceanus Motel ligger 9 minuters promenad från Rehoboth Beach Boardwalk och 9 minuters promenad från Rehoboth Beach.

Recensioner

Recensioner för Oceanus Motel

9,8

Enastående

10

Renlighet

9,6

Bekvämligheter

10

Personal och service

9,8

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Awesome location with a Super friendly front desk and management team.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location, great pool, clean hotel, A+
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great Stay! Friendly staff & walking distance to the beach/boardwalk.
Verifierad recension

10/10 Enastående

I love Motels and this one has great location.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great location! Walkable to the beach and all the downtown restaurants. Pool area was well maintained.
Verifierad recension

10/10 Enastående

The staff was great and the room was spotless. The location is amazing.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great staff. Solid clean room.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Perfect location to everything! We will always stay here!
Verifierad recension

10/10 Enastående

The hotel's location is perfect, and it is very clean. I definitely recommend it.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very nice place to stay. We would definitely stay here again.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Outstanding beach town motel with pool - essentially right on the edge of the concentration of a plethora of shops and restaurants and bars, and it’s an easy 7 minute walk to beach. Very clean, comfortable, convenient rooms and staff was very friendly. Although it was offseason (week before Memorial Day), the price for the two night stay was an incredible value.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

The property was well maintained. Staff were pleasant. Great location close to the restaurants and boardwalk! The only reason I didn’t give a five was the parking lot was small. Not enough parting spots for the amount of guests that stay there.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Get value. Beaches were within reasonable walking distance, as were a wide variety of excellent restaurants and shops. Room was tidy and staff was pleasant and helpful. We will visit again!
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

The motel is great and is located very conveniently. The on issue we had was that the curtains could have been a little longer as the lights outside always beamed through the bottom lighting up our room all night
Verifierad recension

10/10 Enastående

Can confirm all of the other positive reviews - this was an excellent place to stay. Location is excellent - almost right on the main boulevard, and a very short walk to the beach/boardwalk. Staff were very kind and helpful. Would definitely stay here again. It's true there is no elevator though.
Verifierad recension

10/10 Enastående

10/10 experience!!! Hotel office staff were super friendly . Room was very clean and air conditioner worked perfectly. It was VERY accessible to the beach , shops & restaurants. Walking distance to all...
Verifierad recension

10/10 Enastående

The motel was in a convient location.
Verifierad recension

10/10 Enastående

The staff are wonderful and the beach is literally across the street!
Verifierad recension

10/10 Enastående

This is our 3rd stay at Oceanas. The Hotel and staff are amazing for the price. I am an InnKeeper of a high end Bed and Breakfast and when I am at the Ocean, I am at the Ocean and boardwalk. The rooms are basic and provide all that you need. The hotel is extremely close to everything and the room was spotless and everything was fresh. We will be back.
Verifierad recension

10/10 Enastående

A hotel that felt safe, parking was included in room fee and was available, had an active pool and had present staff. Room was standard. Would have been nice to have a broom and dustpan to clean up all the sand. Vents in bathroom appeared to need cleaning. Otherwise, the room and property were acceptable. Would stay here again.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Everything was great.
Verifierad recension

10/10 Enastående

I highly recommend Oceanus. It is so conveniently located to attractions, restaurants, and the beach. The rooms were clean and spacious with a good size fridge. It has a lovely pool. The coffee (available in the lobby, not in the rooms) was always fresh and delicious. And, the staff were SO nice!!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Super clean, friendly staff. 2 blocks from the beach.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Our room was very clean and comfortable and the staff was cheerful and very helpful. The only thing missing for me was in room coffee maker. I’m very fussy about coffee, and the 24 hour coffee service in the office wasn’t that great. But the abundance of coffee shops and eateries within walking distance made up for it.