Hel lägenhet

R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ

4.0-stjärnigt boende
Familjevänligt boende med spa nära Johor Bahru City Square

Välj datum för att se priser

R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ har en gratis barnklubb och ligger en kvarts promenad från Johor Bahru tull-,immigrations- och karantänkomplex. Gäster kan ta en simtur i deras utomhuspool och sedan besöka deras spa för att unna sig thaimassage. Här får gäster tillgång till ett dygnet runt-öppet gym och ett dygnet runt-öppet fitnesscenter, och på rummen finns både tvättmaskiner och kylskåp.

Recensioner

9,4 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Kök
  • Tvättmöjligheter
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Spa

Främsta bekvämligheter (12)

  • 99 lägenheter
  • Städning på begäran
  • Fullständigt spa
  • Utomhuspool
  • Gratis barnklubb
  • Gym (öppet dygnet runt)
  • Ångbastu
  • Barnklubb
  • Terrass
  • Reception öppen dygnet runt
  • Trädgård
  • Snackbar/deli

Känn dig som hemma (6)

  • Gratis barnklubb
  • Kök
  • Trädgård
  • Terrass
  • Tvättmöjligheter
  • Hiss
Det nuvarande priset är 469 kr
inklusive skatter och avgifter
30 juni – 1 juli

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Studiosvit Comfort - 1 queensize-säng - kök - utsikt mot trädgården

  • Utsikt mot trädgården
  • 45 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Lägenhet Deluxe - 1 sovrum - balkong - utsikt mot havsviken

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • Utsikt mot bukten
  • 51 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Svit Comfort - 2 sovrum - balkong - utsikt mot trädgården

  • Utsikt mot trädgården
  • 75 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Svit Deluxe - 2 sovrum - balkong - utsikt mot havsviken

  • Utsikt mot bukten
  • 80 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Familjesvit - 3 sovrum - balkong - utsikt mot havsviken

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • Utsikt mot bukten
  • 75 kvadratmeter
  • 3 sovrum
  • 5 sovplatser
  • 2 dubbelsängar och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Lyxsvit - 4 sovrum - balkong - utsikt mot havsviken

  • Utsikt mot bukten
  • 140 kvadratmeter
  • 4 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 1 queensize-säng, 2 dubbelsängar och 1 stor enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Jalan Tanjung Puteri 1, Phase 2, Johor Bahru, Johor, 80300

I närheten

  • R&F shoppingcenter - 1 min till fots - 0.1 km
  • Johor Bahru City Square - 2 min med bil - 1.5 km
  • Komtar JBCC - 2 min med bil - 1.5 km
  • Johor Bahru tull-,immigrations- och karantänkomplex - 2 min med bil - 1.5 km
  • KSL City shoppingcenter - 6 min med bil - 4.5 km

Ta sig runt

  • Singapore (XSP-Seletar) - 34 min med bil
  • Senai International Airport (JHB) - 38 min med bil
  • Changi Airport (SIN) - 45 min med bil
  • Kempas Baru Station - 14 min med bil
  • JB Sentral station - 20 minuters promenad

Restauranger

  • ‪The Coffee Bean & Tea Leaf - ‬5 min till fots
  • ‪Pacific Kopi - ‬7 min till fots
  • ‪Burger King - ‬7 min till fots
  • ‪MKR Bistro - ‬3 min till fots
  • ‪DOMA Korean Food - ‬6 min till fots

Om boendet

R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ

  • R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ har en gratis barnklubb och ligger en kvarts promenad från Johor Bahru tull-,immigrations- och karantänkomplex. Gäster kan ta en simtur i deras utomhuspool och sedan besöka deras spa för att unna sig thaimassage. Här får gäster tillgång till ett dygnet runt-öppet gym och ett dygnet runt-öppet fitnesscenter, och på rummen finns både tvättmaskiner och kylskåp.

Översikt

DONE

Boendets storlek

    • 99 lägenheter
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Lägsta ålder för incheckning: 15 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Incheckning sker på annan plats än boendet. För att checka in, ta dig till [#03-031,#03-032,#03-033,#03-034,R&F MALL,MERCU 1(FUJU HOME)].
    • Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner och instruktioner för låsbox inom 24 timmar före ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
    • Innan ankomst måste du registrera dig online via en säker länk
    • Efter bokningen kommer du bli ombedd att förse boendet med ditt statligt utfärdade foto-id
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 15 år
DONE

Barn

    • Inga spjälsängar (barnsängar)
    • Kostnadsfri barnklubb
PETS

Husdjur

    • Djur ej tillåtna
    • Assistanshundar är välkomna
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi (hastighet: 500+ Mbps (passar för 6+ personer eller 10+ enheter)) och fast internetanslutning på rummen
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Parkering på plats är endast tillgänglig på begäran.
    • Gratis parkering under tak erbjuds.
    • Rullstolsanpassad parkering och parkering för rullstolsanpassad minibuss finns på plats
    • Laddningsstation för elfordon finns på plats.
    • Höjdbegränsningar finns för parkering på plats.
    • Garage finns på plats.
VPN_KEY

Övrig information

    • Särskilda platser för rökning (böter kan ges)

Hotellbekvämligheter

Pool/spa

  • Utomhuspool
  • Solstolar
  • Ångbastu
  • Fullständigt spa
  • Spa öppet alla dagar
  • Massage
  • Thaimassage

Internet

  • Gratis wi-fi, med hastighet 500+ Mbps (passar för 6+ personer eller 10+ enheter)

Parkering och transport

  • Parkering på området, endast på begäran
  • Avgiftsfri parkering på området, under tak
  • Tillgång till rullstolsanpassad parkering och parkering för rullstolsanpassad minibuss
  • Uppladdningsstation för elbilar på området
  • Parkering på området med begränsad höjd
  • Parkering på området, däribland garage

Familjevänligt

  • Gratis barnklubb

Kök

  • Kylskåp
  • Spishäll
  • Mikrovågsugn
  • Vattenkokare
  • Köksutrustning
  • Städutrustning

Middag

  • Snackbar/deli

Sovrum

  • Sängkläder tillhandahålls

Badrum

  • Tofflor

Underhållning

  • Spel

Utomhus

  • Terrass
  • Helt inhägnat
  • Gasgrillar
  • Trädgård
  • Picknickområde
  • Utomhusmöbler
  • Fritidsområde utomhus
  • Båtbrygga
  • Gångbana till vattnet

Tvätt

  • Tvättmaskin
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Tvättmöjligheter

Husdjur

  • Endast assistanshundar (inga husdjur tillåtna)

Anpassning/tillgänglighet

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Bredd på hissdörr (centimeter) 152
  • Ledstänger i korridorerna
  • Höjd på ledstänger i korridorer (centimeter) 127
  • Ledstänger i trapporna
  • Höjd på ledstänger i trappor (centimeter) 127
  • Ljudisolering
  • Gång utan trappsteg till ingången
  • Kakelgolv i allmänna utrymmen
  • Väl upplyst gång till ingången
  • Rullstolsanpassat (begränsat)
  • Rullstolsanpassad parkering
  • 20 tillgänglighetsanpassade parkeringsplatser på plats
  • Rullstolsanpassad conciergedisk
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk
  • Rullstolsanpassad höjd på registreringsdisk (centimeter 89
  • Rullstolsanpassat businesscenter
  • Rullstolsanpassad restaurang
  • Rullstolsanpassad lounge
  • Rullstolsanpassad offentlig toalett
  • Rullstolsanpassat gym
  • Parkering för rullstolsanpassad minibuss
  • Rullstolsanpassad tillgång till hiss
  • Rullstolsanpassat spa
  • Rullstolsanpassad pool
  • Särskilda platser för rökning (böter kan ges)

Tjänster och inrättningar

  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av biljetter och guidade turer
  • Städning på begäran
  • Bagageförvaring
  • Byte av lakan (på begäran)
  • Byte av handdukar (på begäran)
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tillgång till värdeskåp

Att göra

  • Gym (öppet dygnet runt)

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas. (Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig.)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas. (Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.)
  • Brandsläckare

Allmänt

  • 99 rum
  • 49 byggnader
  • Byggdes 2024
  • Belle époque-stil
  • Inhägnat område

Bekvämligheter

Spa

Denna lägenhet har ett fullständigt spa där gästerna kan njuta av olika behandlingar. Här erbjuds tjänster som thaimassage och massage. Spat är öppet alla dagar.

Avgifter och policyer

Parkering

  • Gäster måste kontakta boendet i förväg för att boka parkering.
  • Höjdbegränsning gäller för parkering.

Pool, spa och gym (om tillämpligt)

  • Poolen är tillgänglig mellan 09.00 och 18.00.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Boendet tar endast emot kontanter.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ Residence
R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ Johor Bahru
R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ Residence Johor Bahru

Vanliga frågor och svar

Har R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ någon pool?

Ja, det finns utomhuspool. Gäster har tillgång till pool från 09.00 till 18.00.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna, men assistanshundar är välkomna.

Erbjuder R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ parkering?

Ja, det finns gratis parkering. Parkeringsalternativen på plats är garage. Laddningsstation för elbil erbjuds.

Vilka tider har R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. Utcheckning senast 12.00.

Vad finns det att göra på R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ och i närheten?

R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ har fullständigt spa, utomhuspool och gym (öppet dygnet runt), såväl som picknickområde och trädgård.

Har R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ kök eller pentry?

Ja, det finns ett pentry med köksutrustning, kylskåp och mikrovågsugn.

Hur är området vid R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ?

R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ ligger 15 minuters promenad från Johor Bahru tull-,immigrations- och karantänkomplex och 17 minuters promenad från Johor Bahru City Square.

Recensioner

Recensioner för R&F Princess Cove by FUJU & 5mins to ClQ

9,4

Enastående

9,6

Renlighet

9,2

Bekvämligheter

9,4

Boendets skick och faciliteter

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Trevlig och ren community, med tillgång till pool för familjen och gym. Väldigt fin lägenhet, dock fanns inte mycket köksredskap men annars var det väldigt generöst (tofflor, tandborste med tandkräm och kam i oöppnade förpackningar). Nära till terminalen som man stannar med tåg/buss från Singapore och även busstationer över lag samt matställen. Men inte så nära till shopping om man tänkt sig det, för gångarna dit är lite krångliga.
Emelie, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Nice big clean room, excellent clear instructions for a good stay by the hosts
kev, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Room is excellent, will book for the next round when visiting JB
Chi Cherng, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

위치좋음
seongwoo, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Room is clean and free parking. Easy to check in. Good location and good view.
Chi Cherng, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Nice Place
Abdul Azeez Mohamed, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Clean room, friendly staff, and easy access to shops
Jian, 7 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great Place for travellers touching down JB Many shops and restaurants near by Very Private place higher floors has less noise and facilities were great For an apartment as a hotel stay it’s great for solo / couple Kids have to walk a lot
Abdul Azeez Mohamed, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Good View, Convenient Location
Michael, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

房間很舒適,乾凈,服務人員很親切
Yichen, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

If you want an AMAZING accommodation experience then this complex is the place to book into , overlooking the Causeway and absorbing CHINA's move into Malaya in highrises
Rhonda, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Staff is friendly and helpful. Good place to stay.
JIANLIANG, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Clean room, wonderful views, easy and fast check-in process. Pool was great! Would came here again! Staff was very helpful and let us check-in earlier.
View from the balcony.
Ritva, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

50대 줌마들의 첫번째 해외여행으로 선택했던 숙소.자유여행이라 체크인절차가 어려울까 하고 걱정을 많이 했는데 체크인 하루 전 자세하게 설명해줬습니다 숙소 전체가 깨끗하고 쾌적했으며 필요한 요청 사항이 있으면 바로바로 처리해줘 잘 지낼수 있었습니다. 근처 쇼핑몰이 있어 덜 심심했어요 좀 아쉬웠던 점은 수건이 적어서 개인적으로 챙기는것을 추천합니다. 숙소는 진짜 좋았어요
HEECHUNG, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

호스트 찾기 매우어려움, 바우처 설명에도 없음
SANGJOON, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

The room was clean, the reception office people were super friendly and very helpful and the location was perfect
Imone, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

We had an enjoyable stay with clean, quiet and spacious environment.
Angela, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very nice location/apartment complex that connects to the R&F Mall in which many dining options are available; also, another attraction for people from Singapore, adjacent CIQ. Nice place to stay; will consider come back and stay there again.
Nack Hoon, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Clean and spacious apartment. Amazing sea view at the causeway! It’s a 50 storey building and we were staying at the 48th floor. Convenient and walkable to R&F mall across. Host is responsive and helpful. Down side is that toilet is a little small and there are no rack or hook around to dry towels and to put clothes.
Miao Xin, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Great place for taking a break. Wonderful place. Attentive staff, clean room and service was fantastic. Will definitely stay there again on my next trip to JB.
Dennis, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

The apartment is very clean, equipped with all the basic necessities & facilities. It's convenient within walking distance to CIQ & City Sq shopping mall
Derrick, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Comfortable and safe stay, with bay view.
Yang How, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Good stay overall
Rik Harng, 2 nätters resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Convenient safe location with many eateries nearby in walking distance. Well run building with helpful staff. Host was very communicative and responsive. Highly recommended!
Serena, 1 natts resa
Verifierad recension

10/10 Enastående

Friendly and responsive management
KaXing, 1 natts resa