KIWA(shichijo)

2.0-stjärnigt boende
Hotell på promenadavstånd från Kawaramachi Street

Välj datum för att se priser

KIWA(shichijo) ståtar med ett utmärkt läge, mindre än en kvarts promenad från Kawaramachi Street och Kyoto-tornet. Kiyomizu-templet och Nishiki Market ligger dessutom bara fem minuters bilfärd härifrån. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Gojo tunnelbanestation tar det 13 minuter att gå och till Tofukuji station är det 14 minuter.

Populära bekvämligheter

  • Parkering tillgänglig
  • Rökning förbjuden
  • Laddningsstation för elfordon

Främsta bekvämligheter (2)

  • Parkering (avgift tillkommer)
  • Trädgård

Rumsalternativ

Deluxe Suite

  • 10 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
444 Shimonomiyacho, Kyoto, Kyoto Prefecture, 0

I närheten

  • Kawaramachi Street - 3 min till fots - 0.3 km
  • Sanjusangen-dos tempel - 9 min till fots - 0.8 km
  • Kyoto station building - 9 min till fots - 0.8 km
  • Kyoto-tornet - 10 min till fots - 0.9 km
  • Higashi Honganji-templet - 10 min till fots - 0.9 km

Ta sig runt

  • Osaka (ITM-Itami) - 57 min med bil
  • Kobe (UKB) - 97 min med bil
  • Osaka (KIX-Kansai Intl.) - 101 min med bil
  • Shichijo station - 2 minuters promenad
  • Kyoto station - 9 minuters promenad
  • Kiyomizu-Gojo station - 9 minuters promenad
  • Gojo tunnelbanestation - 13 minuters promenad
  • Tofukuji station - 14 minuters promenad
  • Kujo tunnelbanestation - 19 minuters promenad

Restauranger

  • ‪マクドナルド - ‬2 min till fots
  • ‪Kyoto Beer Lab - ‬2 min till fots
  • ‪Coffee Shop Amazon - ‬3 min till fots
  • ‪ラーメンの坊歩 - ‬2 min till fots
  • ‪特製味噌らーめん 柳 - ‬5 min till fots

Om boendet

KIWA(shichijo)

  • KIWA(shichijo) ståtar med ett utmärkt läge, mindre än en kvarts promenad från Kawaramachi Street och Kyoto-tornet. Kiyomizu-templet och Nishiki Market ligger dessutom bara fem minuters bilfärd härifrån. Boendet ligger bara en kort promenad från kollektivtrafik. Till Gojo tunnelbanestation tar det 13 minuter att gå och till Tofukuji station är det 14 minuter.

Översikt

DONE

Incheckning/utcheckning

    • Incheckning börjar kl. 16.00
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Parkering erbjuds (avgifter tillkommer).
    • Laddningsstation för elfordon finns på plats.
DONE

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Boendet och bekvämligheter

  • Byggdes 2025
  • Trädgård

Avgifter och policyer

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person, per natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med informationen i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.

Parkering

  • Parkering erbjuds mot en tilläggsavgift.

Policyer

Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior på passen för samtliga gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.
Om du avbokar din bokning kommer boendets avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Vanliga frågor och svar

Erbjuder KIWA(shichijo) parkering?

Ja, det finns vanlig parkering (mot en avgift). Laddningsstation för elbil erbjuds.

Vilka tider har KIWA(shichijo) angett för in- och utcheckning?

Du kan checka in från 16.00. Utcheckning senast 11.00.

Vad finns det att göra på KIWA(shichijo) och i närheten?

KIWA(shichijo) har trädgård.

Hur är området vid KIWA(shichijo)?

KIWA(shichijo) iligger 2 minuters promenad från Shichijo station och 3 minuters promenad från Kawaramachi Street.