Lägenhetshotell

LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos

Lägenheter med kök i Le Bourget

Välj datum för att se priser

LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos ligger mindre än 10 minuters bilfärd från Stade de France och Villepinte utställningscenter. Gäster hittar kök i samtliga lägenheter, och dessutom erbjuds sängtillbehör av högsta kvalitet och gratis wi-fi. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Le Bourget station tar det 7 minuter att gå och till Le Bourget spårvagnshållplats är det 8 minuter.

Recensioner

9,4 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Kök
  • Gratis wi-fi
  • Reception dygnet runt
  • Rökning förbjuden

Främsta bekvämligheter (4)

  • 35 rökfria lägenheter
  • Städning varje dag
  • Frukost tillgänglig
  • Reception öppen dygnet runt

Känn dig som hemma (5)

  • Kök
  • Privat badrum
  • Städning varje dag
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet
  • Gratis toalettartiklar
Det nuvarande priset är 1 028 kr
inklusive skatter och avgifter
27 sep. – 28 sep.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 8 av 8 rum

Deluxe enkelrum

  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 dubbelsäng

Tvåbäddsrum Deluxe

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Superior dubbelrum

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Deluxe dubbelrum

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Svit Deluxe

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Lägenhet Superior

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (stor enkel)

Lägenhet Deluxe

  • 2 sovrum
  • 5 sovplatser
  • 1 queensize-säng, 2 enkelsängar och 1 bäddsoffa (enkel)

Lägenhet Superior

  • 3 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 2 queensize-sängar och 2 enkelsängar

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
16 Rue du Commandant Rolland, Le Bourget, 93350

I närheten

  • Le Bourget sportklättringsarenan - 12 min till fots - 1.0 km
  • Le Bourgets utställningscenter - 18 min till fots - 1.5 km
  • National Air and Space Museum - 4 min med bil - 2.4 km
  • Stade de France - 10 min med bil - 7.2 km
  • Champs-Élysées - 32 min med bil - 21.0 km

Ta sig runt

  • Roissy - Charles de Gaulle Airport (CDG) - 24 min med bil
  • Orly Airport (ORY) - 56 min med bil
  • Paris (BVA-Beauvais) - 65 min med bil
  • Paris (XCR-Chalons-Vatry) - 146 min med bil
  • Aubervilliers-La Courneuve station - 4 min med bil
  • Le Blanc-Mesnil station - 5 min med bil
  • Bondy station - 7 min med bil
  • Le Bourget station - 7 minuters promenad
  • Le Bourget spårvagnshållplats - 8 minuters promenad
  • La Courneuve - 8 Mai 1945 RER-station - 25 minuters promenad

Restauranger

  • ‪McDonald's - ‬16 min till fots
  • ‪La Fiesta - ‬17 min till fots
  • ‪Grill Istanbul Restaurant - ‬4 min till fots
  • ‪Le Palais - ‬2 min med bil
  • ‪Stretto Caffe - ‬13 min till fots

Om boendet

LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos

  • LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos ligger mindre än 10 minuters bilfärd från Stade de France och Villepinte utställningscenter. Gäster hittar kök i samtliga lägenheter, och dessutom erbjuds sängtillbehör av högsta kvalitet och gratis wi-fi. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Le Bourget station tar det 7 minuter att gå och till Le Bourget spårvagnshållplats är det 8 minuter.

Översikt

Boendets storlek

    • 35 lägenheter

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.30

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 25+ Mbps)

Parkering

    • Ingen parkering på plats.

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Gratis wi-fi, med hastighet 25+ Mbps

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Kök

  • Spishäll

Middag

  • Kontinental frukost tillgänglig mot en avgift alla dagar 06.30–10.00: EUR 12 för vuxna och EUR 6.5 för barn

Sovrum

  • Sängtillbehör av högsta kvalitet
  • Sängkläder tillhandahålls

Badrum

  • Gratis toalettartiklar
  • Toalettpapper
  • Handdukar tillhandahålls
  • Tvål
  • Schampo

Arbetsutrymmen

  • Arbetsyta för laptop

Husdjur

  • Inga husdjur tillåtna

Anpassning/tillgänglighet

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Ingen hiss
  • Väl upplyst gång till ingången
  • Rökning förbjuden

Tjänster och inrättningar

  • Daglig städning
  • Reception öppen dygnet runt

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas. (Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig.)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas. (Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.)

Allmänt

  • 35 rum

Avgifter och policyer

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • En stats-/lokalskatt på 16.25 procent tas ut

Extra tillval

  • Kontinental frukost erbjuds mot en tilläggsavgift på EUR 12 för vuxna och EUR 6.5 för barn (ungefärliga priser).

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Anläggningen har inga hissar.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Boendet accepterar kreditkort och bankkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard och American Express.
Kontanttransaktioner på boendet får inte överstiga EUR 1000, på grund av statliga föreskrifter. Om du vill ha mer information kan du kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Vanliga frågor och svar

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos parkering?

Det finns tyvärr ingen parkering för LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos.

Vilka tider har LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. Utcheckning senast 11.30.

Har LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos kök eller pentry?

Ja, det finns ett kök.

Hur är området vid LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos?

LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos iligger 7 minuters promenad från Le Bourget station och 17 minuters promenad från Le Bourgets utställningscenter.

Recensioner

Recensioner för LA VILLA Le Bourget Paris Parc des Expos

9,4

Enastående

9,8

Renlighet

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Super séjour, propre, bien situé. Idéal pour une escale à CDG
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Personnel agréable et chambre très confortable.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Incroyable tout simplement rien à redire magnifique
Verifierad recension

10/10 Enastående

A ver comfortable stay and well looked after
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

I had a great stay! The hotel room was clean and just as described. The bathroom could have used a little extra cleaning, but overall, the space was neat and nice. The staff members who helped me during my late check-in and early morning check-out were super friendly. Both of those gentlemen were wonderful!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Tout était parfait. Merci !
Verifierad recension

10/10 Enastående

A fantastic property.. I will definitely stay here again next time I am in Paris. The metro station is an easy 10 min walk away from the hotel and takes you to Paris city center in 30 minutes. It is important to be aware that there are no lifts which could be a hassle if you are bringing heavy luggages and only planning a short stay! Still I highli recommend this property rooms and appartments!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Everything was perfect
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Very good room with nice AC given the heatwave!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very nice place from check-in to check-out. Thank you.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Chambre propre, bien situé
Verifierad recension

10/10 Enastående

Super calme, tout neuf, spacieux, bien équipé et confortable ! Le personnel est au top : merci !
Verifierad recension

10/10 Enastående

Lovely hotel in a working class neighborhood of Paris. Appears to have been newly built. Rooms were very spacious with comfortable large bed, small refrigerator, electric stove, and microwave. Shower was large enough to be very comfortable and bathroom itself was clean and neat. I was impressed by what you were given for the price. Many stores in areas for food shopping and restaurants. Continental breakfast plus other selections available even at 6 am. A ten minute walk from the metro over flat level but one set of steps to navigate. I think that for Paris prices, this place is a bargain and a really fine value.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Arrivée impeccable, la chambre était propre et bien équipée. Une gare RER se trouve à environ 10 minutes à pied Le personnel est très arrangeant
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Very clean room. Kind people. Observation, some people in the reception just speaks french. Easy acces with RER train (within walking distance) but taxi is also good for travelling to Aiport or Paris City.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Exactly as advertised.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Super propre, RER proche et dans le bon sens pour le stade de France ! Retour très facile après un match où un concert
Verifierad recension

10/10 Enastående

Une belle découverte d’un établissement ouvert récemment. Parking appréciable et proximité du parc des expos du Bourget idéale. Un accueil très agréable et commercial à la réception des équipements haut de gamme en chambre pour un prix raisonnable. À refaire sans hésiter.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Appartement très propre bien équipé proche de toutes commodité dans un quartier calme,avec parking très pratique, personnels très accueillant et à l’écoute
Verifierad recension

10/10 Enastående

Rénovation de l'hôtel récente Parking privatif souterrain sur place RER à 5 minutes à pied À deux stations du Stade de France très pratique lors de concert Personnel très sympathique
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Quartier calme et bien situé. Bien équipé. Le personnel est agréable. Manque d’isolation phonique,on entend les chambres voisines et les moindres mouvements de couloir. Le petit déjeuner n’est absolument pas à la hauteur de l’établissement.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Gut erreichbar mit dem Auto, Tiefgarage bis 190cm hoch ( VW T7 passt) etwas spartanisch mobiliert, gute Dusche und Bad, jedoch keine Ablage im Bad
Verifierad recension

10/10 Enastående

Chambre propre super literie, super accueil. Et puis je me suis faite surclasser ! Je recommande !
Verifierad recension

4/10 Hyfsat

J'ai réservé via hotel.com pour 3 adultes et 1 enfant de 15 ans. On m a remis les clefs une grande chambre avec lit 2 places et un canapé qui ne faisait pas lit. Il ne s agissait pas d une chambre pour 4 personnes. Seuls les appartements sont pour 4 personnes. Pourtant à l accueil ils ont bien vu que nous étions 4 pour la nuit mais ils ne se sont pas posés de question. La chambre n etait pas prete a 15h00 comme convenu. Fourniture de draps et serviettes bien sur pour 2 personnes. C est à en rentrant du stade de france que je me suis aperçu que ce n etait pas un canape lit dans la chambre. Nous avons fini donc fini avec 1 personne sur le canape et 1 sur 2 matelas enfant rassemblé.s . J ai fait une réclamation. Aussi bien hotel.com que l hotel ne sont pas revenus vers moi.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Rent pent og god service.