Lägenhetshotell·Privat värd
I home petra hostel
Boendeklass: 2
Lägenhetshotell på promenadavstånd från Petra
Välj datum för att se priser
Fotogalleri för I home petra hostel





I home petra hostel ligger bara 5 minuters bilfärd från Petra. Här ingår bland annat wi-fi och frukost att ta med dagligen mellan 07.00 och 09.00.
Recensioner
9,49,4 av 10,
Enastående
Lägenhetshotell
Sovplats för 3
Populära bekvämligheter
- Gratis frukost
- Husdjursvänligt
- Parkering tillgänglig
- Gratis wi-fi
- Rökning förbjuden
Främsta bekvämligheter (3)
Främsta bekvämligheter (3)
- 50 rökfria lägenheter
- Städning på begäran
- Terrass
Det nuvarande priset är 630 kr
630 kr
inklusive skatter och avgifter
28 aug. – 29 aug.
Rumsalternativ
Kontrollera tillgängligheten för dessa datum
Liknande boenden

Petra Premium Hotel
Wadi Musa
Petra Premium Hotel
Wadi Musa
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
- Restaurang
- Luftkonditionering
10.0 av 10, Enastående, 23 recensioner
10
Enastående
23 recensioner
Priset är 623 kr
623 kr
inklusive skatter och avgifter
29 aug. – 30 aug.

Petra Heart Hotel
Wadi Musa
Petra Heart Hotel
Wadi Musa
- Flygtransfer
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
- Restaurang
9.6 av 10, Enastående, 130 recensioner
9,6
Enastående
130 recensioner
Priset är 433 kr
433 kr
inklusive skatter och avgifter
28 aug. – 29 aug.

Edom Hotel
Wadi Musa
Edom Hotel
Wadi Musa
- Gratis frukost
- Flygtransfer
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
8.4 av 10, Väldigt bra, 274 recensioner
8,4
Väldigt bra
274 recensioner
Priset är 661 kr
661 kr
inklusive skatter och avgifter
28 aug. – 29 aug.

Seven Wonders Luxury Camp
Wadi Musa
Seven Wonders Luxury Camp
Wadi Musa
- Flygtransfer
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
- Restaurang
9.6 av 10, Enastående, 183 recensioner
9,6
Enastående
183 recensioner
Priset är 849 kr
849 kr
inklusive skatter och avgifter
29 aug. – 30 aug.

Petra Moon Luxury Hotel
Wadi Musa
Petra Moon Luxury Hotel
Wadi Musa
- Pool
- Spa
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
9.6 av 10, Enastående, 154 recensioner
9,6
Enastående
154 recensioner
Priset är 948 kr
948 kr
inklusive skatter och avgifter
29 aug. – 30 aug.

Corner View Hotel – Petra
Wadi Musa
Corner View Hotel – Petra
Wadi Musa
- Gratis frukost
- Spa
- Flygtransfer
- Avgiftsfri parkering
9.2 av 10, Underbart, 80 recensioner
9,2
Underbart
80 recensioner
Priset är 549 kr
549 kr
inklusive skatter och avgifter
13 sep. – 14 sep.

Sunset hotel
Wadi Musa
Sunset hotel
Wadi Musa
- Gratis frukost
- Spa
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
9.0 av 10, Underbart, 43 recensioner
9,0
Underbart
43 recensioner
Priset är 840 kr
840 kr
inklusive skatter och avgifter
26 sep. – 27 sep.

Shaqilath Hotel
Wadi Musa
Shaqilath Hotel
Wadi Musa
- Gratis frukost
- Spa
- Flygtransfer
- Avgiftsfri parkering
9.0 av 10, Underbart, 247 recensioner
9,0
Underbart
247 recensioner
Priset är 510 kr
510 kr
inklusive skatter och avgifter
29 aug. – 30 aug.

Petra Guest House
Wadi Musa
Petra Guest House
Wadi Musa
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
- Restaurang
- Anslutande rum tillgängliga
9.2 av 10, Underbart, 486 recensioner
9,2
Underbart
486 recensioner
Priset är 1 250 kr
1 250 kr
inklusive skatter och avgifter
28 aug. – 29 aug.

Petra Crystal hotel
Wadi Musa
Petra Crystal hotel
Wadi Musa
- Gratis frukost
- Avgiftsfri parkering
- Gratis wi-fi
- Luftkonditionering
10.0 av 10, Enastående, 2 recensioner
10
Enastående
2 recensioner
Priset är 851 kr
851 kr
inklusive skatter och avgifter
2 sep. – 3 sep.
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!
Om området

Main street, Wadi Musa, Maan
I närheten
- Petra besökscenter - 15 min till fots - 1.3 km
- Fasadgatan - 15 min till fots - 1.3 km
- Petra turkiska bad - 15 min till fots - 1.3 km
- al-Siq - 7 min med bil - 2.3 km
- Obeliskkammaren - 7 min med bil - 2.3 km
Ta sig runt
- Amman (AMM-Queen Alia Intl.) - 178 min med bil
Restauranger
- Nabatean Restaurant - 15 min med bil
- Cave Bar - 15 min till fots
- Petra Magic Restaurant - 3 min med bil
- Falafel Time Restaurant - 12 min till fots
- Banseok - 5 min med bil
Om boendet
I home petra hostel
- I home petra hostel ligger bara 5 minuters bilfärd från Petra. Här ingår bland annat wi-fi och frukost att ta med dagligen mellan 07.00 och 09.00.
Översikt
Boendets storlek
- 50 lägenheter
Incheckning/utcheckning
- Checka in från: 13.00. Checka in fram till: 23.00.
- Utcheckningstiden är kl. 11.00
Incheckningsinstruktioner
- Detta boende har ingen reception.
- Gäster som anländer utanför de vanliga incheckningstiderna måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner och portkod – värden tar emot dig.
- Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
- Innan ankomst måste du registrera dig online via en säker länk
- Efter bokningen kommer du bli ombedd att förse boendet med ditt pass
- Om du planerar att ankomma efter 18.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- En virtuell reception erbjuder gäster assistans.
- Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Krävs vid incheckning
- Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
- Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
Utcheckningsinstruktioner
- Värden kräver att du gör följande innan du checkar ut:
- Samla ihop använda handdukar.
- Samla ihop personliga föremål och ta ut soporna.
- Släck lamporna och lås dörrarna.
Husdjur
- Husdjur tillåts (endast katter och hundar)*
Internet
- Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 100+ Mbps (passar för 1–2 personer eller upp till 6 enheter))
Parkering
- Parkering borta från gatan finns på plats.
- Gratis parkering 3 meter bort.
- Parkering finns på gatan.
Övrig information
- Rökfritt boende
Hotellbekvämligheter
Internet
- Gratis wi-fi, med hastighet 100+ Mbps (passar för 1–2 personer eller upp till 6 enheter)
Parkering och transport
- Parkering på området, inte bara på gatan
- Gratis parkering i närheten, cirka 3 meter bort
- Parkering på gatan
Middag
- Gratis frukost att ta med tillgänglig dagligen 07.00–09.00
Badrum
- Bidé
Utomhus
- Terrass
Husdjur
- Husdjur välkomna
- USD 10 per husdjur per dag
- Endast katter och hundar är välkomna
Anpassning/tillgänglighet
- Ingen hiss
- Rökning förbjuden
Tjänster och inrättningar
- Städning på begäran
- Virtuell reception
Säkerhetsdetaljer
- Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas. (Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig.)
- Uppgifter om rökdetektor saknas. (Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.)
- Brandsläckare
Allmänt
- 50 rum
Avgifter och policyer
Obligatoriska avgifter
Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Avgift för städning: 5 USD per person, per natt (varierar beroende på vistelsens längd)
Extra tillval
- Sen incheckning mellan 21.00 och 00.00 kan ordnas mot en extra avgift på 5 procent av rumspriset.
- Städning erbjuds mot en avgift som varierar beroende på enhetens storlek
Husdjur
Husdjur är tillåtna mot en avgift på USD 10 per husdjur (kan variera beroende på vistelsens längd).
Policyer
Detta boende drivs av en privat värd (någon som inte agerar inom sin företagsverksamhet eller sitt yrke). EU:s konsumentlagar, inklusive ångerrätten, gäller inte för din bokning. Din bokning omfattas av den privata värdens avbokningspolicy.
Anläggningen har inga hissar.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare på boendet.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, JCB International, Union Pay och Carte Blanche.
Boendets registreringsnummer 101014602
Vanliga frågor och svar
Är det tillåtet att ta med sig husdjur till I home petra hostel ?
Ja, katter och hundar är välkomna. En avgift tas ut på USD 10 per husdjur per dag.
Erbjuder I home petra hostel parkering?
Ja. Det finns parkeringsplatser på sidogator.
Vilka tider har I home petra hostel angett för in- och utcheckning?
Checka in från: 13.00. Checka in fram till: 23.00. Utcheckning senast 11.00.
Hur är området vid I home petra hostel ?
I home petra hostel ligger 16 minuters promenad från Petra och 14 minuters promenad från Petra besökscenter.