Tryp by Wyndham Wuppertal

Hotell i en förort i Wuppertal med restaurang och bar

Välj datum för att se priser

När du planerar en resa till Wuppertal är Tryp by Wyndham Wuppertal ett utmärkt alternativ. Hungriga gäster kan ta sig till deras restaurang, och det finns dessutom en bar/lounge, som passar utmärkt för en drink efter maten.

Recensioner

7,6 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Parkering tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Bar

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning på begäran
  • Restaurang samt bar
  • Frukost tillgänglig
  • Parkering (avgift tillkommer)
  • Business-service
  • Mötesrum
  • Terrass
  • Reception öppen dygnet runt
  • Dator
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Varuautomat
  • Tvättjänster

Känn dig som hemma (6)

  • Gratis spjälsängar
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Privat badrum
  • Separat sittutrymme
  • Tv med premiumkanaler
  • Terrass

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 8 av 8 rum

Superior dubbelrum

  • 25 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Standard dubbelrum

8,0 av 10
Mycket bra
(4 recensioner)
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Standard enkelrum

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Superior enkelrum

  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Standard dubbelrum för 1 person

  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

1 Queen Bed, TRYP Room

  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 1 sovplats
  • Gratis wi-fi

1 King Bed, Accessible Room

  • 25 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
Otto-Hausmann-Ring, 203, Wuppertal, North Rhine-Westphalia, 42115

I närheten

  • Kartbahn Wuppertal - 12 min till fots - 1.1 km
  • Bergisches Land - 2 min med bil - 3.3 km
  • Wuppertal Zoo - 4 min med bil - 3.4 km
  • Historiskt stadshus - 10 min med bil - 3.4 km
  • Kölns katedral - 45 min med bil - 61.8 km

Ta sig runt

  • Düsseldorf International Airport (DUS) - 33 min med bil
  • Dortmund (DTM) - 39 min med bil
  • Köln - Bonn Airport (CGN) - 45 min med bil
  • Düsseldorf (MGL-Düsseldorf - Mönchengladbach) - 52 min med bil
  • Wuppertal-Hahnenfurth/Duessel Station - 5 min med bil
  • Zwengenberger Straße busshållplats - 10 min med bil
  • Haan station - 11 min med bil
  • Varresbecker Strasse station - 15 minuters promenad
  • Zoo Stadion station - 21 minuters promenad
  • Wuppertal-Sonnborn S-Bahn - 22 minuters promenad

Restauranger

  • ‪The Loft - ‬6 min med bil
  • ‪Burger King - ‬5 min med bil
  • ‪Da Vinci - Zum alten Kuhstall - ‬3 min med bil
  • ‪Alte Papierfabrik - ‬5 min med bil
  • ‪Okavango - ‬4 min med bil

Om boendet

Tryp by Wyndham Wuppertal

  • När du planerar en resa till Wuppertal är Tryp by Wyndham Wuppertal ett utmärkt alternativ. Hungriga gäster kan ta sig till deras restaurang, och det finns dessutom en bar/lounge, som passar utmärkt för en drink efter maten.

Översikt

DONE

Hotellets storlek

    • 128 rum
    • 5 våningar
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 23.30.
    • Kontaktfri incheckning erbjuds
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 12.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort, bankkort eller kontant deposition krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år
DONE

Husdjur

    • Husdjur tillåts*
    • Assistanshundar är välkomna
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Parkering erbjuds (EUR 5 per dag).
    • Parkering för husbil, buss och lastbil erbjuds (avgifter tillkommer).
    • Rullstolsanpassad parkering finns på plats
    • Begränsad parkering på plats.
DONE

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) 06.00–10.00 under veckodagar och 07.00–11.00 på helger
  • Restaurang
  • Bar/lounge

Arbeta på resan

  • Business-service
  • Mötesrum
  • Dator
  • Konferenslokaler

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Bagageförvaring
  • Flerspråkig personal
  • Hyrcyklar

Boendet och bekvämligheter

  • Värdeförvaringsskåp i receptionen
  • Terrass
  • Tv i allmänt utrymme
  • Bankettsal

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Rullstolsanpassad tillgång
  • Rullstolsanpassad parkering
  • Rullstolsanpassad offentlig toalett
  • Rullstolsanpassad tillgång till hiss
  • Rullstolsanpassad receptionsdisk
  • Rullstolsanpassat businesscenter
  • Rullstolsanpassad restaurang
  • Rullstolsanpassad lounge
  • Tv med undertexter
  • Nödlarm med dragsnöre i badrum
  • Visuellt brandlarm

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • 70-centimeters platt-tv
  • Premium-satellitkanaler

Vardagsbekvämligheter

  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)

Sov gott

  • Allergitestade sängkläder
  • Mörkläggningsgardiner
  • Gratis spjälsäng
  • Sängkläder tillhandahålls

Saker att uppskatta

  • Separat sittutrymme

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Kombinerad dusch/badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi
  • Telefon

Mat och dryck

  • Gratis flaskvatten

Övrigt

  • På begäran
  • Anslutande rum tillgängliga

Avgifter och policyer

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • En stats-/lokalskatt på 5.35 procent tas ut

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på EUR 12 för vuxna och EUR 8 för barn (ungefärliga priser).

Renoveringar och stängningar

Boendet är stängt mellan 14 februari 2024 och 31 december 2024.
Detta boende kommer att renoveras mellan 26 april 2023 och 25 april 2025 (slutdatum kan komma att ändras). Följande områden påverkas:
  • Pool
Under renoveringens gång gör man allt man kan för att minska oljud och störningar.

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.
  • Husdjur är tillåtna mot en avgift på EUR 10 per husdjur, per dag.

Parkering

  • Parkering kostar EUR 5 per dag.
  • Parkering för husbil/buss/lastbil finns tillgänglig mot en tilläggsavgift.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt på numret i bokningsbekräftelsen.
Oljud utanför kan höras in på rummen.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda på boendet.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Boendet accepterar kreditkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club och JCB International.
Boendet bekräftar att man följer de riktlinjer för rengöring och desinficering som utfärdats av Count on Us (Wyndham).
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

TRYP Wyndham Wuppertal Hotel
TRYP Wyndham Wuppertal
TRYP by Wyndham Wuppertal Hotel
TRYP by Wyndham Wuppertal Wuppertal
TRYP by Wyndham Wuppertal Hotel Wuppertal

Vanliga frågor och svar

Är Tryp by Wyndham Wuppertal öppet för tillfället?

Boendet är stängt mellan 14 februari 2024 och 31 december 2024.

Kan man avboka gratis på Tryp by Wyndham Wuppertal och få hela beloppet återbetalat?

Ja, Tryp by Wyndham Wuppertal erbjuder återbetalningsbara rumspriser, som kan bokas på våra sidor. Om du har bokat ett fullt återbetalningsbart rumspris kan detta avbokas fram till några dagar före incheckning, beroende på boendets avbokningspolicy. Se till att du läser igenom boendets avbokningspolicy för att ta reda på vilka regler och villkor som gäller.

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Tryp by Wyndham Wuppertal?

Ja, husdjur är välkomna. En avgift tas ut på EUR 10 per husdjur per dag. Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Erbjuder Tryp by Wyndham Wuppertal parkering?

Ja. Parkering kostar EUR 5 per dag. Antalet parkeringsplatser kan vara begränsat. Parkering för husbil, buss och lastbil erbjuds.

Vilka tider har Tryp by Wyndham Wuppertal angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 23.30. Utcheckning senast 12.00. Kontaktfri incheckning och utcheckning erbjuds.

Har Tryp by Wyndham Wuppertal restaurang eller finns det någon i närheten?

Ja, det finns en restaurang på boendet.

Hur är området vid Tryp by Wyndham Wuppertal?

Tryp by Wyndham Wuppertal ligger 13 minuters promenad från Kartbahn Wuppertal.