Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel

Boendeklass: 3
Hotell med bar nära Regent Theatre

Välj datum för att se priser

Du bor med fantastiskt läge på Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel, bara fem minuters promenad från Regent Theatre och Victoria Hall. Deras lobbylounge passar utmärkt för gäster som vill ta en drink, och dessutom kan du äta frukost på Restaurant 66, där man specialiserar sig på brittiska köket. Waterworld och Staffordshire University ligger dessutom bara fem minuters bilfärd härifrån.

Recensioner

7,2 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Parkering tillgänglig
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Anslutande rum tillgängliga
  • Bar
  • Tvättmöjligheter

Främsta bekvämligheter (12)

  • Städning varje dag
  • Frukost tillgänglig
  • Parkering (avgift tillkommer)
  • Bar
  • Rumsservice
  • Kafé
  • Konferenscenter
  • Business-service
  • 9 mötesrum
  • Reception öppen dygnet runt
  • Kaffe i allmänt utrymme
  • Eldstad i lobbyn

För familjer (6)

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Privat badrum
  • Tv med premiumkanaler
  • Städning varje dag
  • Tvättmöjligheter
  • Kaffe- och tebryggare
Det nuvarande priset är 745 kr
inklusive skatter och avgifter
6 sep. – 7 sep.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 13 av 13 rum

Executive-rum - 2 enkelsängar - icke-rökare

8,0 av 10
Mycket bra
(2 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Standardrum - 1 enkelsäng - icke-rökare

7,8 av 10
Bra
(6 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Executive-rum - 1 dubbelsäng - icke-rökare

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Standardrum - 2 enkelsängar - icke-rökare

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Standardrum - 1 dubbelsäng - icke-rökare

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Familjerum - flera sängar - icke-rökare

  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Svit Superior - 1 dubbelsäng - icke-rökare

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Familjerum - 1 dubbelsäng med bäddsoffa - icke-rökare (with Sofabed)

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Executive-rum - 1 dubbelsäng med bäddsoffa - icke-rökare (with Sofabed)

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 bäddsoffa (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Svit - 1 dubbelsäng - icke-rökare

8,8 av 10
Utmärkt
(3 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

1 Double Bed, Non-Smoking, Executive Room

  • 14 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 4 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 4 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
66 Trinity Street Hanley, Stoke-on-Trent, England, ST1 5NB

I närheten

  • Regent Theatre - 3 min till fots - 0.3 km
  • The Potteries Museum and Art Gallery - 5 min till fots - 0.4 km
  • Victoria Hall - 6 min till fots - 0.6 km
  • Waterworld - 19 min till fots - 1.7 km
  • Staffordshire University - 4 min med bil - 2.0 km

Ta sig runt

  • Manchester Airport (MAN) - 51 min med bil
  • Longport Station - 5 min med bil
  • Kidsgrove Station - 11 min med bil
  • Stoke-On-Trent Station - 27 minuters promenad

Restauranger

  • ‪The Reginald Mitchell - ‬4 min till fots
  • ‪McDonald's - ‬16 min till fots
  • ‪Starbucks - ‬5 min till fots
  • ‪Toby Carvery - ‬17 min till fots
  • ‪McDonald's - ‬5 min till fots

Om boendet

Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel

  • Du bor med fantastiskt läge på Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel, bara fem minuters promenad från Regent Theatre och Victoria Hall. Deras lobbylounge passar utmärkt för gäster som vill ta en drink, och dessutom kan du äta frukost på Restaurant 66, där man specialiserar sig på brittiska köket. Waterworld och Staffordshire University ligger dessutom bara fem minuters bilfärd härifrån.

Översikt

DONE

Hotellets storlek

    • 135 rum
    • 5 våningar
DONE

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 23.00.
    • Kontaktfri incheckning erbjuds
    • Snabb utcheckning tillgänglig
    • Tidig incheckning i mån av tillgänglighet
    • Sen incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 11.00
    • Kontaktfri utcheckning erbjuds
    • Sen utcheckning i mån av tillgänglighet
DONE

Incheckningsinstruktioner

    • Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    • Om du planerar att ankomma efter 23.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
DONE

Krävs vid incheckning

    • Bankkort krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år
    • Lägsta ålder för incheckning under springbreak är 18 år
DONE

Barn

    • Ingen avgift tas ut för barn (upp till 12 år) som bor i samma rum som sina föräldrar eller vårdnadshavare om ingen extra sängutrustning krävs.
    • Inga spjälsängar (barnsängar)
DONE

Husdjur

    • Djur ej tillåtna
    • Assistanshundar är välkomna
WIFI

Internet

    • Gratis wi-fi och fast internetanslutning i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Parkering erbjuds (GBP 7.50 per dag).
    • Parkering för husbil, buss och lastbil erbjuds (avgifter tillkommer).
DONE

Övrig information

    • Särskilda platser för rökning (böter kan ges)

Hotellbekvämligheter

Mat och dryck

  • Frukostbuffé (tilläggsavgift) dagligen 07.00–10.00
  • Bar/lounge
  • Kafé
  • Kaffe/te i allmänt utrymme
  • Rumsservice (under begränsade tider)

Resa med barn

  • Barn bor gratis
  • Barnmeny

Arbeta på resan

  • Business-service
  • 9 mötesrum
  • Konferenscenter (707 kvadratmeter)

Tjänster

  • Reception (öppen dygnet runt)
  • Kemtvätt/tvättjänster
  • Bagageförvaring
  • Bröllopstjänster
  • Flerspråkig personal

Boendet och bekvämligheter

  • 2 byggnader
  • Byggdes 1900
  • Eldstad i lobbyn
  • Tv i allmänt utrymme
  • Minst 80 % LED-ljus

Bekvämligheter på rummet

Underhållning

  • Plasma-tv
  • Premium-digitalkanaler

Vardagsbekvämligheter

  • Kaffe- och tebryggare
  • Strykjärn/strykbräda

Sov gott

  • Väckarklocka
  • Sängkläder tillhandahålls

Fräscha upp dig

  • Privat badrum
  • Kombinerad dusch/badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar

Håll dig uppkopplad

  • Skrivbord
  • Gratis wi-fi

Övrigt

  • Dagligen
  • Anslutande rum tillgängliga

Bekvämligheter

Restauranger

Restaurant 66 - bufférestaurang som specialiserar sig på brittiska köket och endast serverar frukost. Öppet alla dagar
Bennett s Bar – lobbylounge som serverar lunch, middag och lätta måltider. Barnmeny finns. Happy hour erbjuds. Öppet alla dagar

Avgifter och policyer

Återbetalningsbara depositioner

  • Deposition för skador: GBP 50.00 per vistelse

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på GBP 9.95 för vuxna och GBP 7.00 för barn (ungefärliga priser).
  • Tidig incheckning kan ordnas mot en tilläggsavgift (i mån av tillgänglighet).
  • Sen utcheckning kan ordnas mot en extra avgift (i mån av tillgång).

Barn- och extrasängar

  • Tillgång till extrasängar erbjuds mot en avgift på GBP 15.0 per natt.

Husdjur

  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar.

Parkering

  • Parkering kostar GBP 7.50 per dag.

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt på numret i bokningsbekräftelsen.
Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
Anläggningen har inga hissar.
Gästerna kan vara tryggt medvetna om att det finns kolmonoxiddetektor, brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem, förbandslåda och fönstergaller på boendet.
Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Boendet accepterar kreditkort och bankkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa och Mastercard.
Boendet bekräftar att man följer de riktlinjer för rengöring och desinficering som utfärdats av We Care Clean (Best Western).
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Kallas även

Quality Stoke Stoke-on-trent
Stoke Quality Hotel
Quality Stoke
Quality Hotel Stoke Stoke-on-trent
Quality Hotel Stoke Trent Stoke-on-trent
Quality Hotel Stoke Trent
Quality Stoke Trent Stoke-on-trent
Quality Stoke Trent
Best Stoke On Trent City
Quality Hotel Stoke on Trent
Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel Hotel
Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel Stoke-on-Trent

Vanliga frågor och svar

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna, men assistanshundar är välkomna.

Erbjuder Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel parkering?

Ja. Parkering kostar GBP 7.50 per dag. Parkering för husbil, buss och lastbil erbjuds.

Vilka tider har Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 23.00. En avgift tas ut för tidig incheckning (i mån av tillgång). Utcheckning senast 11.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (i mån av tillgång). Expressutcheckning samt kontaktfri incheckning och utcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel och i närheten?

Bland de rekommenderade sevärdheterna hittar du Regent Theatre (3 minuters promenad) och Victoria Hall (5 minuters promenad), samt Waterworld (1,3 km) och Staffordshire University (1,8 km).

Hur är området vid Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel?

Best Western Stoke on Trent City Centre Hotel ligger mitt i Stoke-on-Trent, 3 minuters promenad från Regent Theatre och 4 minuters promenad från The Potteries Museum and Art Gallery.