Lägenhetshotell

Marone Suites Budapest

Boendeklass: 4.5
Lyxboende nära Budapests julmarknad

Välj datum för att se priser

Marone Suites Budapest har en takterrass och ligger bara fem minuters bilfärd från Sankt Stefansbasilikan och Gellért termalbad. Här får du gratis förmåner som wi-fi och parkering. Samtliga lägenheter har kök, såväl som platt-tv och regndusch. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Harminckettesek tere spårvagnshållplats tar det 5 minuter att gå och till Rákóczitorgets station är det 5 minuter.

Recensioner

9,2 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Flygtransfer
  • Kök
  • Avgiftsfri parkering
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Rökning förbjuden

Främsta bekvämligheter (8)

  • 22 rökfria lägenheter
  • Städning varje dag
  • Takterrass
  • Frukost tillgänglig
  • Transport till/från flygplatsen
  • Trädgård
  • Bagageförvaring
  • Reception (öppen begränsade tider)

Känn dig som hemma (6)

  • Kök
  • Trädgård
  • Städning varje dag
  • Espressobryggare
  • Mörkläggningsgardiner
  • Hiss
Det nuvarande priset är 1 187 kr
inklusive skatter och avgifter
21 okt. – 22 okt.

Rumsalternativ

Tillgängliga filter för rum
Visar 6 av 6 rum

Lägenhet - 2 sovrum

  • Utsikt mot staden
  • 70 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 2 queensize-sängar och 1 bäddsoffa (queensize)

Lägenhet Panoramic - 1 sovrum - utsikt mot staden

  • Utsikt mot staden
  • 49 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (queensize)

Penthouse - 3 sovrum - utsikt mot staden

  • Utsikt mot staden
  • 115 kvadratmeter
  • 3 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 3 kingsize-sängar och 1 bäddsoffa (queensize)

Lägenhet - 2 sovrum - utsikt mot staden

  • Utsikt mot staden
  • 75 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 2 queensize-sängar och 1 bäddsoffa (queensize)

Lägenhet - 1 sovrum

  • 44 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (queensize)

Studio - utsikt mot trädgården

  • Utsikt mot trädgården
  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Liknande boenden

Mod logo
Logga in för att se aktuella rabatter och förmåner. Fler förmåner för fler äventyr!

Om området

Karta
15 Horváth Mihály tér, Budapest, 1082

I närheten

  • Corvin Plaza - 5 min till fots - 0.4 km
  • Semmelweis-universitetet - 10 min till fots - 0.9 km
  • Blaha Lujza-torget - 11 min till fots - 1.0 km
  • Ungerns nationalmuseum - 14 min till fots - 1.3 km
  • Váci-gatan - 19 min till fots - 1.7 km

Ta sig runt

  • Budapest (BUD - Ferenc Liszt International Airport) - 32 min med bil
  • Budapest-Keleti-stationen - 20 minuters promenad
  • Budapest (XXQ-Keleti station) - 20 minuters promenad
  • Budapest Boraros-torgets station - 21 minuters promenad
  • Harminckettesek tere spårvagnshållplats - 5 minuters promenad
  • Rákóczitorgets station - 5 minuters promenad
  • Rákóczi tér M spårvagnshållplats - 7 minuters promenad
  • Flygtransfer (tilläggsavgift)

Restauranger

  • ‪Teufel - ‬3 min till fots
  • ‪McDonald's - ‬4 min till fots
  • ‪Pizza Manufaktura - ‬5 min till fots
  • ‪YÜME - ‬4 min till fots
  • ‪Stex Ház - ‬5 min till fots

Om boendet

Marone Suites Budapest

  • Marone Suites Budapest har en takterrass och ligger bara fem minuters bilfärd från Sankt Stefansbasilikan och Gellért termalbad. Här får du gratis förmåner som wi-fi och parkering. Samtliga lägenheter har kök, såväl som platt-tv och regndusch. Kollektivtrafik finns i närheten. Till Harminckettesek tere spårvagnshållplats tar det 5 minuter att gå och till Rákóczitorgets station är det 5 minuter.

Översikt

Boendets storlek

    • 22 lägenheter
    • 8 våningar

Incheckning/utcheckning

    • Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
    • Snabb utcheckning tillgänglig
    • Tidig incheckning i mån av tillgänglighet
    • Lägsta ålder för incheckning: 18 år
    • Utcheckningstiden är kl. 10.00
    • Sen utcheckning i mån av tillgänglighet

Incheckningsinstruktioner

    • Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 48 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
    • Receptionen är öppen alla dagar 08.00–22.00.
    • Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner och portkod inom 10 dagar före ankomst. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
    • Innan ankomst måste du registrera dig online via en säker länk
    • Efter bokningen kommer du bli ombedd att förse boendet med ditt statligt utfärdade foto-id
    • Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Krävs vid incheckning

    • Kreditkort krävs för oförutsedda kostnader.
    • Statligt utfärdad fotolegitimation kan krävas
    • Lägsta ålder för incheckning är 18 år

Barn

    • Inga spjälsängar (barnsängar)

Husdjur

    • Djur ej tillåtna

Internet

    • Gratis wi-fi i allmänna utrymmen
    • Gratis wi-fi på rummen (hastighet: 25+ Mbps)

Parkering

    • Gratis parkering med bevakning erbjuds.

Transfers

    • Flygplatstransport på begäran (tillgänglig dygnet runt)*

Övrig information

    • Rökfritt boende

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Gratis wi-fi, med hastighet 25+ Mbps

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området, med bevakning
  • Flygtransfer tur/retur dygnet runt (tilläggsavgift)
  • Flygtransfer på begäran

Familjevänligt

  • Barnstol
  • Badbalja
  • Resesäng

Kök

  • Kylskåp
  • Spishäll
  • Mikrovågsugn
  • Diskmaskin
  • Espressobryggare
  • Köksutrustning
  • Vattenkokare
  • Brödrost
  • Frys

Middag

  • Frukostbuffé tillgänglig mot en avgift 07.00–09.00 på vardagar och 07.30–09.30 på helger: EUR 26 för vuxna och EUR 13 för barn

Sovrum

  • Sängkläder tillhandahålls

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • Regndusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork
  • Handdukar tillhandahålls
  • Toalettpapper
  • Schampo
  • Tvål

Underhållning

  • 55-tums platt-tv med kabelkanaler

Utomhus

  • Takterrass
  • Trädgård
  • Utomhusmöbler

Tvätt

  • Kombinerad tvättmaskin/torktumlare
  • Tvättmedel

Arbetsutrymmen

  • Arbetsyta för laptop

Klimatreglering

  • Klimatreglerad luftkonditionering
  • Klimatreglerad uppvärmning

Husdjur

  • Inga husdjur tillåtna

Anpassning/tillgänglighet

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Mattor i allmänna utrymmen
  • Hiss
  • Ramp till huvudentrén
  • Kakelgolv i allmänna utrymmen
  • Rullstolsanpassat (begränsat)
  • Rullstolsanpassad tillgång till hiss
  • Rökning förbjuden

Tjänster och inrättningar

  • Daglig städning
  • Värdeförvaringsskåp
  • Bagageförvaring
  • Mörkläggningsgardiner
  • Strykjärn/strykbräda (på begäran)
  • Reception (öppen begränsade tider)
  • Byte av handdukar (på begäran)
  • Uppbäddningsservice

Höjdpunkter i området

  • Nära tunnelbanan
  • Nära ett spa

Att göra

  • Rabatt på närliggande fitnesscenter
  • Cykeluthyrning i närheten

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas. (Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig.)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas. (Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.)

Allmänt

  • 22 rum
  • 8 våningar
  • 1 byggnad
  • Byggdes 2023
  • Minst 80 % LED-ljus

Avgifter och policyer

Återbetalningsbara depositioner

  • En skadedeposition på EUR 150 debiteras innan incheckning.

Obligatoriska avgifter

Du kommer att ombes att betala följande avgifter till boendet vid incheckning eller utcheckning – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
  • En stats-/lokalskatt på 4.00 procent tas ut

Extra tillval

  • Frukostbuffé erbjuds mot en tilläggsavgift på EUR 26 för vuxna och EUR 13 för barn (ungefärliga priser).
  • Flygtransfer erbjuds mot en tilläggsavgift på EUR 50 per fordon (enkel resa. Max antal passagerare 4).
  • Tidig incheckning kan ordnas mot en tilläggsavgift (i mån av tillgänglighet).
  • Sen utcheckning kan ordnas mot en extra avgift (i mån av tillgång).

Policyer

Detta boende drivs av en professionell värd. Att erbjuda boende är kopplat till värdens företagsverksamhet eller yrke.
Avgifter för extra personer kan tillkomma och varierar beroende på boendets regler.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Boendet accepterar kreditkort och bankkort. Ingen kontantbetalning.
Följande kreditkort accepteras: Visa och Mastercard.
Boendets registreringsnummer EG24103607, EG24103604, EG24103387, EG24103597, EG24104089, EG24103199
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Vanliga frågor och svar

Är det tillåtet att ta med sig husdjur till Marone Suites Budapest?

Husdjur är tyvärr inte tillåtna.

Erbjuder Marone Suites Budapest parkering?

Ja, det finns gratis parkering.

Erbjuder Marone Suites Budapest flygtransfer?

Ja, transport till/från flygplatsen finns tillgänglig. Avgiften är EUR 50 per fordon enkel resa.

Vilka tider har Marone Suites Budapest angett för in- och utcheckning?

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst. En avgift tas ut för tidig incheckning (i mån av tillgång). Utcheckning senast 10.00. Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (i mån av tillgång). Expressutcheckning erbjuds.

Vad finns det att göra på Marone Suites Budapest och i närheten?

Under årets varmare månader kan du roa dig med aktiviteter i närheten osm cykling. Marone Suites Budapest har även trädgård.

Har Marone Suites Budapest kök eller pentry?

Ja, det finns ett pentry med espressobryggare, brödrost och köksutrustning.

Hur är området vid Marone Suites Budapest?

Marone Suites Budapest iligger 5 minuters promenad från Harminckettesek tere spårvagnshållplats och 15 minuters promenad från Ungerns nationalmuseum.

Recensioner

Recensioner för Marone Suites Budapest

9,2

Underbart

9,8

Renlighet

Recensioner

Verifierad recension

10/10 Enastående

Bra AC I rum och rent i rum
Verifierad recension

10/10 Enastående

Fräscht och fint ställe, i trevligt område. Bra med separata sovrum och dessutom två toaletter. Fullt utrustat kök och trevlig inredning. Rekommenderas!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Centralt beliggenhed. Dejlig stor lejlighed
Verifierad recension

10/10 Enastående

Very good, clean and decent location
Verifierad recension

10/10 Enastående

Hébergement très récent, créé et décoré avec goût. Emplacement éloigné des quartiers animés mais à 10 min de trottinette donc pas forcement dérangeant.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Very efficient suite--well thought through, everything was at our arm's reach including convenience stores about 2 minutes walk.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Rarely have I been in such a superb apartment. Truly excellent and would be my first choice if I were to return to Budapest.
Verifierad recension

10/10 Enastående

Super fine nye lejligheder. Go pris. Med nem adgang til transport ind til midtbyen
Verifierad recension

10/10 Enastående

Everything was super clean, with daily room cleaning. Location was fab, easily accessible to everything.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

個人メッセージ、直接お願いしたにも関わらずクリーニングを忘れられました。 コミュニケーションを除いてはアクセスも良く良い宿だと思います。
Verifierad recension

4/10 Hyfsat

We arrived to the place. There was no one at reception. 2 other people who tried to check in let us in. Tried to call the number at reception, no one picked up. Found instructions as a message through hotels.com. We got into the garage and went up to the apartment. There was no toilet paper in the bathroom. Tried to call their number, no answer. Called hotels.com customer service and complained. They tried to reach them, no answer. I got a refund from hotels.com for our 1 night stay and they apologized for the inconvenience. The place is nicely renovated and quite. The air-conditioning only went down to 23 Celsius and no air movement. So we had to use our fan to keep cool at night as it was very hot out there. So terrible service and no communication. Would not return.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

The cooling system doesn’t work properly unfortunately
Verifierad recension

10/10 Enastående

Séjour de 5 nuits à Vienne dans un appartement de 2 chambres, dans lequel il y avait tout le nécessaire pour cuisiner (centre commercial à 10 minutes à pied) Le logement était bien équipé, confortable et propre. Balcon appréciable. La literie était correcte mais les protections de matelas très désagréables et bruyantes. Notre arrivée s'est déroulée sans problème, avec un échange par mail avant et un enregistrement en ligne qui nous a permis de prendre possession des lieux rapidement, malgré un passage nécessaire par l'accueil, car nous n'avions pas reçu le mail contenant les informations (codes de portes d'entrée et de logement) Logement plutôt calme, mais du bruit la nuit (mauvaise insonorisation des murs de l'immeuble), ce qui n'a cependant pas été trop dérangeant. Ligne de bus à 2 minutes, Tramway et métro à 5 minutes, permettant de se rendre dans n'importe quel coin de Buda ou de Pest en moins de 25 minutes. Arrivés en voiture, nous avons profité du parking de l'hôtel gratuitement, ce qui est plutôt rare, en renseignant la plaque de notre véhicule lors de l'enregistrement en ligne. Bon rapport qualité/prix et très bon séjour passé à Budapest malgré un léger sentiment d'insécurité car le coffre-fort (de très petite taille), ne fonctionnait pas, et le jour de notre arrivée, notre fille, restée seule, a eu la surprise de voir 3 femmes entrer dans le logement 5 minutes après notre sortie en courses, et se diriger vers nos valises, prétextant faire le ménage.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

Rent och stiligt rum, prisvärt. Står dock att det ska vara bemannad reception, men man får ringa efter dem. Städningen var sent under eftermiddagen, detta gjorde tyvätt att det krockade med när man kom hem för att göra iordning sig inför kvällen. Personalen var väldigt hjälpsamma.
Verifierad recension

8/10 Mycket bra

房間夠大但空調不怎麼冷、整體備品齊全,是不錯的房間!
Verifierad recension

10/10 Enastående

Var veldig fornøyd med rommet,rent og pent.hyggelige folk som jobba der.Kort vei til matbutikk.Bra beliggenhet. Lett å komme seg rundt Er absolutt et sted å anbefale Kommer gjerne tilbake